Bydlení

12. října 2019 14:00

Andrea Vránová

Dekorujeme z odpadků: Vytvořte si doma okouzlující podzim za nula korun

Levitující duch, strašidelně krásné pavučiny, draci, lucerničky na milion způsobů. Váš domov se doslova třese na letošní podzimní výzdobu… která vás nebude stát ani korunu. Je totiž celá z odpadu. Jaká podzimní dekorační kouzla na něj platí?

Zkrocení draci

Tihle draci nelétají. Zato spokojeně si lebedí na stěnách domova. A hlavně mu dělají velkou parádu! Vyrobte si ze zbytkového (balicího) papíru a krepáku několik menších draků v tónech vašeho interiéru a zavěste je třeba nad pohovku nebo do dětského pokoje. Chcete se ještě o krok přiblížit přírodě? Nechte draky vylétnout z nevyužitých plastových tašek. Návod najdete tady.

Věnec jako víno!

Hned po vinné lahvi se korkové zátky nejlépe vyjímají na věnci. Nelobbujeme za zvýšenou konzumaci vína, jen… pokud se vám v domácnosti nakupilo podezřelé množství korkových špuntů, víme, jak elegantně po své alkoholové spotřebě zamést.

Posázejte zátkami polystyrenové, pěnové či slámové obruče z loňska – buď hezky „učesaně, v kruzích, nebo cik cak. Dozdobte je proprietami, které nasbíráte při podzimní procházce v lese.

Sklenice až po okraj plné podzimu

S ubývajícími stupni Celsia mizí zpravidla i med ve sklenici. Cinkla lžička o její dno? Nesmutněte. I prázdná sklenice dodá potěšení… pokud ji znovu naplníte! Čím? Přece tím nejkrásnějším z podzimu. Naaranžuje do ní šišky, bukvice, šípky, ořechy, kaštany nebo pichlavé kuličky platanu v různém poměru. Sklenici můžete omotat jutovou stuhou a uložit ji do lupínkového pelíšku. Pro TEN dojem.

Strašidelné sklenice

Skleněné nádoby se v domácnosti kupí, ne že ne. Část z nich odeberte… a proměňte je ve vizuální nádheru. Větší několikalitrové sklenice pomalujte barvami na sklo a vyplňte obarvenými tekutinami – sliz si s halloweenským „bu bu bu“ rozumí. Menší sklenice omotejte zbytkovým obvazem či průsvitnou bílou stuhou, přidejte oči a těšte se s dětmi z invaze mumií.

Zachumlaná domácnost

Všechny plochy v bytě potřebují svůj „župan“, aby mohly podzimně vyhlížet na členy domácnosti. Naaranžujte na pohovku dostatek pokrývek a huňatých dek. Stoly zachumlejte do ubrusů a deček. A šálou omotejte cokoliv, čemu slušivý šál padne. Třeba holé stromy omotané barevnými šálami na vás nebudou v období plískanic koukat tak depresivně.

Deštníky, pod něž zatéká

Vezmou dech, ale v tom nejlepším slova smyslu. Sesbírejte od kamarádů či příbuzných rozbité deštníky a hoďte svůj byt či verandu do halloweenského gala. Deštníky můžete jen tak rozvěsit těsně pod strop, posadit na ně papírové netopýry a jejich vnitřní nosnou konstrukci proplést bílou přízí. Pavouci (ať už reální nebo vyrobení) vaši snahu ocení.

Troufnete si na vyšší dívčí? Nebo se jen potřebujete kreativně vybít po náročném dni v kanclu? Vycpěte vyřazené punčocháče, nasaďte na ně vlastnoručně spíchnuté střevíce nebo ponožky a připevněte je zespoda do středu pláště. Tyhle děsivé holčičí nohy „bez tváře“ vyděsí a okouzlí zároveň. Halloweenská mise splněna.

Vlhko v holinách jako dobré znamení

Protože si v něm hoví semínko, co vykvete do krásy. Gumáky, do kterých zatéká, vyplňte substrátem. Vložte podzimní voňavou krásku… a těšte se z živé dekorace, co si namotává pozornost originálním květináčem.

Pavouci dovnitř, smetáky ven!

Tuhle pavučinu si budete pěstovat. Proč? Pro její halloweenský šarm. Rozvětvený lustr propleťte bílou přízí cik cak. Vložte chlupaté mnohonožce a imaginární mouchy. Jako základní kostra pro tuto pavučinu dobře poslouží i konstrukce deštníku.

Vděčné listí

Javorové listy nepotřebují dokrášlovat. Fascinujícím způsobem se vlní po okraji a na podzim se působivě vybarvují. Listy naaranžujte na jídelní stůl či polici. Pro intenzivnější hřejivý efekt na ně položte světelný řetěz. Teplé odstíny listů umocněné tlumeným světlem omráčí pokoj učebnicovým hygge.

Teritorium mumií

Blíží se invaze mumií. Postavte se jí čelem… a rozpřáhněte ruce. Tuhle rodinku mumií uvítáte s otevřenou náručí, jak je roztomilá. Dá si u vás dostaveničko, jakmile budete mít nachystáno dost obinadla a párů kukadel. Omotejte polštářky, sklenice, ba smáčknuté ruličky od toaletního papíru. A namalujte/nalepte oči. Čím víc mumií, tím víc Halloween!

Pozor, duch!

Tuhle výzdobu neinstalujte poté, co děti usnou, ať se druhý den nevyděsí. Přes noc se totiž ve vaší domácnosti zabydlí duch. Ano, levitující postava v bílém, v noci ozářená měsíčním světlem.

Opravdového halloweenského efektu dosáhnete s nepoužívanou průsvitnou záclonou bílé barvy – rozprostřete ji na zem, doprostřed nachmoustejte pár zmačkaných roztrhaných igelitek nebo punčoch a záclonu nad hromádkou svažte. Otočte své dílo vzhůru nohama a domalujte obličej. Voilá, duch je přítomen. Zavěste ho za vlasec třeba k lustru a pro ještě větší hrůzostrašnost ho podsviťte tlumeným světlem. Tenhle obyvatel domu je nenáročný. K životu potřebuje jen pár leknutí.

Vypadat jako pytel je in!

Vlaječková girlanda z pytloviny rozveselí každý vchod či stěnu v cuku letu. Vyrobí se skoro sama! Na trojúhelníčky umístěte písmena. A přivítejte své hosty laskavým vzkazem.

Najděte inspiraci na Halloween:

Sdílejte článek

Přečtěte si také