Bydlení

17. února 2015 07:38

Markéta Zídková

Drátěná krása aneb Jak na drátování

Přinášíme vám rozhovor s Laděnou Hejzlarovou, která vyrábí nádherné šperky, dekorace i drátované nádobí.

Před lety si Laděna Hejzlarová odrátovala zkusmo jeden kamínek. Titěrná práce se jí zalíbila natolik, že se rozhodla absolvovat drátenický kurz. Dnes vyrábí originální šperky speciální technikou, kterou u nás zřejmě nikdo jiný nepracuje.

Nejraději pracuje v létě na chalupě. Jen během loňského léta vytvořila asi dvacet náhrdelníků. V žádném internetovém obchodě ani na trzích její šperky ale neseženete. „E-shop nemám a ani o něm neuvažuju. Pokud má někdo o mou práci zájem, může přijet ke mně domů a vybrat si. Dělám to hlavně pro svoje potěšení a pro zábavu, i když jsem pochopitelně ráda, když si můj šperk někdo koupí. Co neprodám, to rozdám přátelům,“ vysvětluje.

Jedinečný kurz

A jak vlastně Laděna Hejzlarová s drátováním začínala? Na drátenický kurz se zapsala u Petra Musila v Zadní Třebáni. „Trval asi čtyři měsíce, celkem šlo o šedesát hodin výuky, zakončené závěrečnými zkouškami. Začali jsme jednoduchými stehy, drátovali jsme velikonoční vajíčka, oplétali kamínky, drátovali jsme skleněné nádoby, hrníčky nebo misky. Součástí kurzů byly i zajímavé přednášky o historii drátenictví,“ vzpomíná paní Laděna, která díky kurzu zjistila, co ji nejvíc baví. „Třeba drátování misek je oproti drátování drobnějších předmětů mnohem náročnější. Je to spíše práce pro muže. Potřebujete k tomu drát silný 1,4 mm nebo 1,6 mm, který se hůř zpracovává. Při práci musíte mít kožené rukavice, ale i tak velmi trpí ruce. Když už drát ohnete, musíte jej ještě rozklepat kladívkem na kovadlince,“ popisuje.

Od kamínků ke šperkům

Není proto divu, že se paní Laděna začala po absolvování kurzu věnovat výrobě menších výrobků. Začala skromně – oplétala kamínky, které si vozila od moře, nebo z nich vyráběla rybičky pro štěstí. Pak začala dělat jednoduché šperky, a proto si kupovala drobné vltavíny, azurity a další přířezy kamenů. „Asi před šesti lety jsem se dostala do skupiny umělců, která existuje už více než třicet let. Jmenuje se Sdružení dosud žijících mladých výtvarníků. Pravidelně dělají předvánoční výstavu na Maltézském náměstí v Praze, které jsem se zúčastnila. Od té doby jsem se drátování šperků začala věnovat intenzivněji a něco málo jsem i prodala,“ vypráví.

Ojedinělé duté šperky

Loni v létě začala pracovat novou metodou. V čem přesně spočívá, ale z pochopitelných důvodů prozradit nechce. „Napadlo mě dělat „duté šperky“. Jsou většinou pletené základním stehem, třeba sloupkovým nebo síťovým. Dráty, s nimiž pracuji, mají tloušťku 0,3 milimetru. Je to velmi jemný měkký drátek, takže aby vznikl dutý tvar, musím mít nějaký podklad, něco oplétám,“ naznačuje Laděna Hejzlarová, jakým způsobem na svých originálních špercích pracuje. Tvary šperků vymýšlí sama, podle fantazie. Také barevné variace jsou čistě jen na ní, protože dráty se vyrábějí v celé škále nejrůznějších barev.

Drát, kleštičky i jehla na koberce

Během léta vyrobila paní Laděna tímto stylem asi dvacet šperků. Na jednom výrobku pracuje přibližně celý jeden den. Jak říká, tvoří podle chuti a nálady a také podle časových možností. „Píšu si přesný postup, jak šperk vzniká, abych věděla, kolik jsem v něm udělala oček a kolik řad. Žádné dva šperky nejsou stejné. Můžu chtít udělat stejný šperk, ale stačí očka o trochu víc utáhnout a hned je šperk o kousek kratší. Proto je každý výrobek originál,“ vysvětluje Laděna, která kromě drátů potřebuje k práci také čtyři typy kleštiček menší velikosti. Používají se na přestříhávání drátů, rovnání, točení spirál a tak podobně. „Často používám i tlustší jehlu na koberce. Tou se už na hotovém výrobku rovnají jednotlivá očka, aby byla přibližně stejně velká. A užiju i pilníček. Výhodou drátování šperků je také to, že nepotřebujete moc prostoru kolem sebe. Pracovat můžete kdekoli,“ podotýká.

Zajděte na kurz drátování vajíček

A co by paní Laděna doporučila ženám, které by si chtěly drátování vyzkoušet? „Určitě by měly navštívit nějaký kurz, nejlépe asi kurz na odrátování vajíčka. Tam se naučí základní dovednosti s drátem. Sama jsem podobnou lekci vedla v mateřské školce, kde učím. Maminky si asi po třech hodinách odnesly domů hotové vajíčko a zjistily, jak při této práci postupovat. Když pochopíte, jak se má drát zaplétat, už to není složité. Výhodu mají zručné ženy, které třeba rády šijí nebo pletou, ale jinak se to může naučit úplně každý,“ uzavírá Laděna Hejzlarová.

(anř)

Foto: Jaroslav Hejzlar

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také