Bydlení

29. srpna 2016 16:00

Markéta Zídková

Dům v oboře postavili architekti do oblouku kvůli jedinečnému výhledu

V půvabné krajině u obce Železná v Českém lese má skupina přátel rozsáhlou oboru se stovkami zvířat. Jeden z jejich vášnivých lovců si poblíž postavil pozoruhodný dům.

Pozemek na okraji obce již mimo kontakt s domy v obci se sklání k jihovýchodu. Stavba jednogeneračního domu má výjimečně krásnou vyhlídku do majestátní scenérie luk, lesů, jezera a hor. Toho architekti dosáhli především základním tvarem domu, který lze charakterizovat jako oblouk, či přesněji výseč mezikruží.

„Je vždy velkým přínosem pro obytný dům, když nejlepší pohledy jsou jižním směrem.Potom je možné dům otevřít rozsáhlým proskleným průčelím, které je však třeba řízeně stínit,“ vysvětluje hlavní výhodu domu a s ní spojenou nutnost Martin Rajniš z pražského atelieru Huť architektury.

Na severní straně domu zaujme dvojice kamenných zdí. Prvá je opěrná a druhá je přímo součástí domu. Opěrné pilíře vydělují malé zahrádky, na které jsou z interiéru osazena menší okna. V každé zahrádce bude strom a po kamenné zdi se budou popínat rostliny. Dům tak podle svého autora naplňuje jeden ze zenových principů, kdy se pobyt v interiéru odehrává mezi „malým světem“ (zahrádkou na severu) a „velkým světem“ - dalekými výhledy na jih, v tomto případě přes oboru k lesům a horám lemujícím obzor.

Tato stavba se účastní klání o Českou cenu za architekturu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dům

Přečtěte si také