Bydlení

7. června 2016 06:00

Markéta Zídková

Dům v Posázaví ční na hraně skály nad jezerem

Na prototypu rodinného domu postaveném v bývalém žulovém lomu autoři ověřují vlastnosti atypické konstrukce

Dům v členitém terénu lomu v Kamenné Lhotě těží maximum ze svého okolí. Stavbu příhodně obklopují vzrostlé břízy a obyvatelé domu kromě nich ocení i výhled na vodní plochu nebo přístup na louku uprostřed lesa.

Kvádr o rozměrech 15 x 15 x 4 m ukrývá složitěji formovaný interiér. Důmyslně tvarovaný labyrint vnitřního obytného prostoru umožňuje lepší proslunění i prosvětlení, výhledy a průhledy i ze středu interiéru. Tento dům z návrhu ateliéru A69 architekti nemá klasické základy a takřka levituje nad terénem. Ocelový montovaný roznášecí rošt stavitelé usadili na žulové bloky, které na místě nechali těžaři. Na zmíněný rošt pak připevnili sloupkovou dřevěnou konstrukci.

Strop je dřevěný (ze sbíjených vazníků), střecha plochá a fasáda z dřevěných hranolů. Okna hliníková.

Posuvná skleněná stěna umožňuje propojit obytný prostor s venkovní terasou na louce. Pro různě bílý interiér se architekti rozhodli kvůli tomu, že dá nejlépe vyniknout měnící se barevnosti lesa v různých denních a ročních obdobích. Tento demontovatelný dům může zmizet beze stopy.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky bydlení

Přečtěte si také