Bydlení

22. prosince 2017 06:00

Adéla Skřivánková

Dýchejte zhluboka: Efektivní tipy, jak mít doma čistý vzduch

Bydlet zdravě, stylově a přitom obklopeni čistým vzduchem je snem každého z nás. Jsme ochotni utrácet nemalé sumy za vybavení, technologicky důmyslnější spotřebiče, ale na tu nejzákladnější věc často zapomínáme. Čerstvý vzduch je pro naše zdraví a kvalitní bydlení nesmírně důležitý.

Větrání je základ číslo jedna

Nedostatečně větratelné místnosti jsou bohaté na vysokou vlhkost vzduchu a právě vní se daří nespočtu mikroorganismům, které dokonce mohou dát zelenou vzniku plísně. A sní vesměs ruku vruce přicházejí dýchací obtíže, astma, ale také život komplikující alergie, jejichž četnost je vsoučasné době alarmující. Vlhký vzduch se navíc mnohem déle ohřívá a náklady na vytápění jsou díky tomu mnohem vyšší.

Nový den se doporučuje přivítat přílivem čerstvého vzduchu, velmi efektivní je vtomto směru větrání vprůvanu, kdy se mnohem rychleji a efektivněji do interiéru nahrne čerstvý vzduch. Jen jednou denně, leč intenzivněji, to ale nestačí. Vzduch je třeba obměňovat vpravidelných a kratších intervalech.

Mít doma čerstvý vzduch je velmi důležité. Foto: istock.com

Nikdy neopouštějte koupelnu bez toho, aniž byste nahromaděnou vlhkost po koupání nevyhnali ven. Pára jinak zůstane na obkladech, kondenzuje na oknech a dá vzniknout plísním. Ideální je otevřít okna, nebo vsadit na elektrický ventilátor. Jedině tak bude váš koupelnový nábytek stále vdobré kondici a nebude se kroutit vlivem všudypřítomné vlhkosti.

Dejte si pozor na elektrosmog

Veškeré elektrospotřebiče vdomácnosti vyzařují umělá elektromagnetická pole. A právě ty našemu organismu neprospívají. Záleží ale na tom, jaká je daná intenzita, doba záření a vneposlední řadě také daná frekvence. Aby vtomto směru u vás doma zavládla harmonie, je potřeba míru elektrosmogu snížit a případně ji neutralizovat. Především vložnici je klíčové zbavit se všech elektronických zařízení a neusínat smobilem u hlavy. To si raději natáhněte klasický budík. Jak se ale elektrosmogu zcela zbavit? Pořiďte si orgonit, což je nerost, který umí tyto vlny částečně pohltit.

Spěte offline. Foto: istock.com

Čistička vzduchu

Bydlíte vprašném prostředí stakovou intenzitou, že když otevřete okna, můžete jít utřít prach zas a znovu, nebo máte silnou alergii na prach a pyl? Pak se pro vás může být čistička, která vám naservíruje vzduch bez různorodých patogenů. Čističku umístěte nejlépe do ložnice či dětského pokojíku. A nevěřte nesmyslu, že vyčistí vzduch vcelém bytě. Její filtrující dosah bude fungovat jedině pro uzavřenou místnost, a to tam, kde se nachází. Přistupujte kní jako kdoplňku, jež jde ruku vruce sbezchybným úklidem, větráním a také pravidelnou údržbou filtračního zařízení.

Nezapomínejte na stálezelenou flóru

Zeleň interiéru sluší a navíc pročišťuje vzduch. Nadchne vás nenáročná aloe vera, ze které navíc získáte blahodárný a léčivý gel. Hledáte vhodnou květinu do koupelny? Co takhle zkusit své pěstitelské štěstí skapradinami, vsaďte na ledviník. Do obyváku se pak hodí fikus benjamin nebo třeba tolik oblíbená dracena. Srostlinami se vytáhněte i tam, kde jste nově malovali, nebo rekonstruovali. Chemické nátěry a jiné stavební materiály totiž uvolňují do interiéru ne zcela příznivé látky.Mějte doma své zelené království., Foto: istock.com

Co dál vzduchu prospívá?

- Neváhejte povzbudit intimní atmosféru u vás doma solnou lampou, jejíž krystaly jsou původem zHimalájí. Poradí si sastmatem, nachlazení a dokonce i skožními problémy.

- Milujete různorodé svíčky? Ty chemického původu vyměňte za svíce ze včelího vosku, Vydrží hořet déle, do místnosti vnesou příběh a především jsou zcela přírodní.

- Provoňte domov esenciálními olejíčky. Čistí a dezinfikuje třeba oblíbený eukalyptus, tea tree olej, či stará dobrá levandule.

- Matrace a peřiny dávejte pravidelně vyvětrat. To, na čem spíte, je potřeba také vpravidelně měnit za nové.

(lz)

Další články:


Přečtěte si také