Pokojové květiny

25. října 2018 06:05

Tereza Javorová

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Stačí malý kousek života, který si postavíte do své ložnice a můžete výrazně vylepšit svůj sladký spánek. Studie NASA ukázala, že některé rostliny dokážou vyčistit vzduch v domácnostech a jsou skvělými pomocníky při prevenci proti nachlazení a alergiím.

Stačí opravdu málo a můžete značně zkvalitnit svou domácí relaxační zónu. Pokojové květiny a rostliny nejsou jen krásné na pohled, ale umí i překvapivě účinně pročistit ovzduší. Mít v ložnici krásnou zelenou rostlinu je navíc o tolik lákavější než na to samé místo umístit nevzhlednou čističku vzduchu. A které rostliny jsou pro vás ty nejlepší?

Aloe vera

NASA jmenovala rostlinu aloe vera jako jednu z nejlepších a nejúčinnějších bojovníků proti špatnému vzduchu v domácnosti. Ve své studii vědci zdůrazňují především její schopnosti uvolňovat kyslík po celou noc! A jako bonus máte, že je aloe vera velmi nenáročná na pěstování, což znamená více času na spaní. A vypadá překrásně.

Anglický břečťan

To je šampión! Studie provedená Americkou vysokou školou pro alergie, astma a imunologii uvádí, že anglický břečťan odstranil 94 % vzdušných nečistot během pouhých 12 hodin! Takže pokud trpíte alergiemi, obmotejte svou ložnici břečťanem. Může vám pomoci při nočním kýchání i proti nateklým sliznicím nosohltanu.

Gerbera

Gerbera je nádherná a navíc také velmi účinně vyčistí vzduch ve vaší ložnici! Dýchání ve spánku bude konečně snadné a navíc svou ložnici nevídaně zkrášlíte.

Pokojovky jsou i nádhernou dekorací. Foto: istock.com

Levandule

Asi neúčinnější relaxační vůně je levandule. Klidně poslouží i sušená. Bude vám k užitku pro zklidnění, proti bolestem hlavy a celkovému podráždění nervové soustavy. Už žádné prášky na spaní, stačí levandule na nočním stolku a nejlépe ještě zalitá v hrnku jako čaj!

Levandule provoní váš byt a lépe usnete. Foto: istock.com

Tchyninjazyk

Tato běžná pokojovka s trochu nesympatickým jménem pracuje, zatímco vy spíte. Dejte jí šanci u vás v ložnici, protože po celou dlouhou noc vypouští kyslík v noci, zatímco přijímá oxid uhličitý. A nejen to! Také odfiltruje nepříjemné běžné domácí toxiny jako formaldehyd, trichlorethylen a benzen ze vzduchu!

Umístěte do bytu rostliny, které jsou krásné i užitečné. Foto: istock.com

Lopatkovec

Něžná květina s bílými kalíšky květů je opravdu všestranná rostlina! Jak čistí vzduch, zároveň odstraňuje toxiny a zvyšuje vlhkost vzduchu. To by mohlo pomoci zmírnit utrpení alergikům a zároveň provlhčí vzduch, kde se pak bude lépe spát i dýchat.

Tyto rostliny vám vaši péči budou vracet.Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také