Bydlení

21. října 2023 08:00

Matouš Hartman

Jak opticky zvětšit malý byt. Šest kroků, díky nimž doma získáte pár metrů navíc

Největší problém s malými byty je ten, že se do nich moc nevejde, a když je zaplníte svými věcmi, ztratíte volný prostor. Jak opticky zvětšit domov a přitom se nemuset stěhovat? Stačí pár docela jednoduchých triků. Byt nenafouknete (pokud to jde, pošlete nám své tipy), ale můžete alespoň vytvořit dojem, že jsou pokoje v něm větší než ve skutečnosti.

Základem zvětšení malého pokoje jsou dostatek světla, použití zrcadel a pár chytrých triků, které dodají vašemu bytu pocit vzdušnosti.

Jak zvětšit byt pomocí barev

Nemusíte se vzdávat barev. Vymalovat bílou nebo maximálně krémovou není jediným řešením. Důležité nicméně zůstává, aby nová výmalba neubírala moc na denním světle, které je pro optické zvětšení pokoje velice důležité.

  • Pokud chcete zvětšit pokoj pomocí barev, nesmíte se dívat jen po stěnách, ale také pod nohy. Podlaha v syté barvě v kombinaci se světlými stěnami, pokoj opticky zvětší. Podobný efekt bude mít, pokud podlaze a jedné ze stěn dáte stejnou barvu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

Podívejte se po tapetách

Jestli máte rádi vzory, podívejte se po tapetách s malými vzory ve světlých barvách. Jednu ze stěn pokoje pak vytapetujte. Tím získáte útulnější atmosféru a pokoj zároveň uděláte větším, alespoň na oko. Jestli je vaším problémem nízký strop, tapeta s vertikálními proužky ho opticky nadzvedne.

Slaďte textilie se stěnami

Pro lepší efekt používejte závěsy ve stejné barvě, jako jsou stěny. Tím rozšíříte plochu a pokoj bude vypadat větší. Zároveň je pověste těsně pod strop. Tím dosáhnete opticky vyššího stropu.

Nezůstávejte při zemi

Pokud máte doma pohovku bez nožiček, která sedí jako přilepená k podlaze, vyměňte ji. Nábytek podepřený nohami dokáže zvětšit prostor, odlehčit ho. Právě pocit větší vzdušnosti je důležitý, abyste se zbavili pocitu stísněnosti. Nožičky může mít gauč, křeslo, konferenční stolek i komoda. Čím více věcí se bude vznášet nad podlahou, tím lépe. Zároveň nezaplňujte všechny poličky nebo přihrádky v knihovně. Opět kvůli pocitu vzdušnosti.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Máte malý byt? Využijte každou skulinku a rázem budete mít dost místa

Rozbijte linky

Pohovka nebo křeslo nemusí kopírovat stěnu. Pokud je umístíte vertikálně, dosáhnete tak pocitu většího prostoru. Nábytek přilepený ke stěnám místnost zmenšuje, takže pokud nemáte dostatek místa, odsuňte nábytek od stěn a vytvořte v pokoji více linií, které bude zařízení kopírovat.

Nastavte si zrcadlo

Zrcadla opticky zvětšují prostor, to se ví už roky. V hotelích je využívají, aby jinak malé pokoje působily prostorněji. Zkuste to i u sebe doma. Základem je použít velká zrcadla s decentními rámy, ve kterých se bude odrážet pokoj. Budete se pak cítit, že jste ve větší místnosti.

Zdroj: autorský článek Matouš Hartman


Přečtěte si také