Bydlení

3. května 2014 05:45

Markéta Zídková

Hodiny z gramodesky? Tipy na hravé doplňky

Jsou to drobnůsky - hodiny ze starých gramodesek, vonné svíčky, pestrobarevné zápichy do květináčů a přesto dokáží změnit atmosféru vašeho domova.

Můžete jít po designových skvostech, váš domov mohou zdobit výtvory Maxima Velčovského, Ronyho Plesla, stolovat můžete v dnes už slavných židlích Merano. Vedle toho ale můžete nechat prostor drobnostem, které nemají tak dechberoucí rodokmen, do vašeho bytu však vnesou barvy a zejména radost, protože pocházejí z Dílen tvořivosti. To je nezisková organizace, která od roku 2003 pomáhá lidem se zdravotním postižením pracovat a žít kvalitní život.

Mimo jiné to znamená, že se zde vyrábějí nejrůznější doplňky do bytu jako jsou nápadité rámečky nebo originální hodiny z gramofonových desek, dále textilní a pletené zboží, šperky a bižuterie, ale i výrobky z papíru v podobě záložek do knížek nebo originálních malovaných notýsků a sešitů.

Rozhodně mezi nimi vyniká gramodeska s hodinovými ručičkami. Ta se vyrábí jak z desek velikosti 7“, tak i 12“. "K dekorování gramodesek klienti využívají nejčastěji barvy různého složení (akrylové barvy, akrylátové barvy, balakryl) i různé techniky jejich použití. Někteří se nebojí cákánců štětcem, jiní zase volí impresionistické prvky malby přímo na gramodesky. Záleží také na každém tvůrci, zda-li gramohodiny budou či nebudou mít ciferník. Hodiny jsou pak přetřené bezbarvým lakem nebo nastříkáné fixačním sprejem, aby byla zajištěna životnost dekoru," vysvětluje Veronika Tejkalová asistentka sociálně terapeutické dílny v neziskové organizaci Dílny tvořivosti.

Bavlnky i ubrousky

Další předměty vznikají tak, že klienti Dílen tvořivosti dekorují již hotový základní materiál, například kořenky vznikají z již hotové keramické dózičky svíčkem. "Záleží pak na fantazii klientů, ti si sami vybírají techniku dekorování, která jim je nejbližší nebo která se dle jejich názoru kvýrobě kořenek hodí nejvíce. Často tak volí ubrouskovou techniku, malování barvami nebo polepování dóziček různými vlnami, bavlnkami či látkami," říká Veronika Tejkalová.

Oblíbeným sortimentem jsou také květinové zápichy, které mají různé dekory většinou podle ročních období. Výrobky z Dílen tvořivosti zakoupíte přímo v Dílnách tvořivosti v Podskalské ulici č. 24 na Praze 2 nebo v dalších spřátelených obchůdcích.

(andska)

Sdílejte článek

Přečtěte si také