Koupelny

23. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Hygge je dánský recept na domácí štěstí, který okouzlil svět. Zkuste ho vyčarovat i u vás doma

Víte, který národ je nejšťastnější na světě? Prý Dánové! A milerádi věříme. Vždyť tito severoevropští pohodáři dokonce vymysleli pro životní klídek jméno – říkají tomu “hygge” a něco na něm bude.

Klid a nohy v teple. Tak by se dal dánský lifestylový fenomén uvést do češtiny. Hygge je skutečný životní styl a obyvatelé severského království tvrdí, že jej nelze vyjádřit jedním či dvěma slovy. Musí se zkrátka prožít, vždyť pro každého může znamenat něco trochu jiného. Samotný výraz “hygge” se datuje do 19. století a je odvozen z germánského slova hyggja, což znamená myslet nebo cítit se spokojeně. “Hygge” by se dalo velmi volně přeložit jako ‘útulnost’ nebo ‘atmosféra domova’.

Dánský fenomén uhodil hřebíček na hlavičku a okouzlil svět, který je unavený z neustálého “být aktivní”, “být in” a “jít tvrdě za svým”. Hygge totiž radí: zachumlej se, dej si kalorický, lahodný a horký nápoj, vůbec nic neřeš a nech čas plynout a planetu se otáčet. Jistě, pokud by to dělal každý a neustále, asi by současné nastavení lidské společnosti nutně dospělo k záhubě, ale jako forma relaxu a životního stylu o víkendech to není tak špatné.

Jak být “hygge”?

Představte si “hygge” jako nekonečné líné Vánoce s litry horké čokolády, rozečtených knížek a zírání do krbu za dlouhých chladných večerů. Španěl nebo Francouz si nejspíš své “hygge” zařídí po středomořsku na zahradě s karafou vína a něčím hříšně dobrým na zub. Přesuňme se ale do české kotliny a zamysleme se, jak si “hygge” užít u nás. Co se týče podzimního počasí, nemusíme chodit pro dlouhé chladné večery daleko. Středoevropská zima umí být pěkně dlouhá a otravná. Ke správné “hygge” pohodě potřebujte pár domácích rekvizit:

- pohodlná křesla nebo gauč

- huňaté a příjemné polštáře

- teplou deku (nejlépe s rustikálním nebo skandinávským vzorem)

- otevřený oheň, ideálně krb, nebo postačí spousta svíček

- teplé ponožky a pohodlné domácí oblečení

- oblíbené hrnky a v nich horký nápoj (nejlépe dánský glög)

- dobré jídlo, které nemá nic společného s dietou

- kocoura stočeného a dřímajícího v klubíčku

- oblíbené filmy a knihy na dosah ruky

- okolo ty, které máte nejraději

Bydlete podle hygge

Jelikož “hygge” je hlavě útulné a severské, nechte se okouzlit tímto stylem a přizvěte ho k vám do interiéru. Myslete méně na dechberoucí design a více na atmosféru pohody a bezpečí. Krásně poslouží skandinávský styl, který pracuje s bílou barvou a barevnými doplňky, silně akcentuje přírodniny, jako je teplé dřevo, proutí nebo přírodní kámen, nebojí se kůže a kožešiny, nebo dokonce rustikálních tkanin a pletenin. Koš z proutí, bytelný kulatý stůl z poctivého kusu dřeva, elegantní lampy a svícny, spousta polštářů i osobních předmětů, to je cesta k “hygge” stylu. Tím hlavním je ale především atmosféra, kterou si doma vytvoříte. Řiďte se proto při zařizování svého domova srdcem a hlavně si to užívejte!

(ku)

Další články:


Přečtěte si také