Bydlení

31. srpna 2015 06:00

Klára Beščecová

Inspirace: Kuchyně v podkroví jsou útulné a mohou být i obrovitánské!

Podkroví bývávalo dost často nevyužívanou částí stavby. S moderními materiály se ale daří i pod střechou vybudovat pěkné bydlení.

Už netrpí přílišným horkem ani zimou a šikmé stěny dodávají prostoru nezaměnitelnou atmosféru. Ovšem ksprávnému obydlí patří i kuchyně a vpodkroví jim to nečekaně sluší. Jen se podívejte!

Kuchyň vpodkroví nebývá tak častý jev. Dnes se ale ve městech objevují půdní byty jako houby po dešti, a tak je přirozené, že nějaká ta kuchyňka se tam zkrátka také musí vejít. Když je správně umístěná, vytváří nezaměnitelné zátiší, které pod střechou může mít i znatelné výhody.

Stačí připomenout osvětlení pracovní desky. Máte-li totiž okno na zešikmené stěně nad hlavou anebo těsně nad pracovní deskou, získáte neuvěřitelně vydatný zdroj přirozeného denního světla. Takové osvětlení vám ve dne nejen ušetří spoustu energie za svícení, ale také prospěje vašim očím.

Další výhodou vaření pod střechou je odvod tepla a zplodin. Jednak to nemáte daleko ke komínu a motor digestoře rychle odvětrá nepříjemné pachy a jednak, pokud je kuchyň uprostřed obydlí, pomůže vchladnějších měsících svytopením okolního prostoru. Zbytkové teplo zvaření pomůže se zkrácením výdajů za otop.

Nejviditelnější je ale u kuchyní vpodkroví jejich estetický přínos. Prostory pod střechou jsou pro každého interiérového architekta velkou výzvou. Jen si projděte pár uskutečněných projektů vnaší galerii a uvidíte, že si skuchyněmi vpodkroví dokázali vkaždém zbytů pěkně pohrát.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také