Bydlení

16. prosince 2015 05:00

Markéta Zídková

Inspirace pro vánočně naladěná okna

Hřejivá atmosféra vánočních oken.

Vánoční období patří ktěm nejslavnostnějším, která během roku prožíváme. Takové mimořádné okamžiky si zaslouží i nevšední výzdobu. Stačí pár jednoduchých nápadů a ozdob a je hotovo. Stranou takového zdobení nemusí zůstat ani okna. Ba právě naopak.

Jak se říká o lidském oku, že je oknem do duše, tak i prosté okno se často proměňuje vpomyslné kukátko do našich domovů. Záclony sice brání bystrozrakému šmejdění kolemjdoucích a sousedů odnaproti, ale proč nezviditelnit třeba naši radost zpřicházejících Vánoc, ztoho, jakou péči věnujeme svátkům, které nám připomínají pospolitost rodiny a rozjímání nad prostým bytím?

Možností, jak si okno, parapet i třeba truhlík na zdi před oknem vánočně ozdobit, je mnoho. Liší se snad jen tím, že ty venkovní ozdoby by měly vydržet i různé rozmary počasí. Třeba truhlík, který vzimním období vypadá jako smutná zavěšená krabice, ožije několika snítkami chvojí a případně přidanou trvanlivou ozdobou, jmelím a několika šiškami se stuhou.

Uvnitř na parapetu máme pak širší výběr možností zkrášlení. Přírodními materiály počínaje (chvojí, klacíky, šišky, ořechy, sušené květiny a ovoce) a poctivě vyrobenými dřevěnými a skleněnými ozdobami, svíčkami a třeba i vlastnoručními perníčky konče.

Koupit si můžete rovněž různé nálepky na sklo, více- i jednobarevné. Okna lze zkrášlit i malými vitrážemi. Radost ale bude jistě mnohem větší, když si takové ozdoby vyrobíte třeba se svými ratolestmi sami! Jak krásné dovedou být i jednoduché papírové ozdoby, které například vpodobě vloček alespoň trochu nasimulují skutečné bílé Vánoce, je někdy knevíře.

Zapomenout ovšem nemůžeme ani na svítící ozdoby a řetězy. Vězte, že čím jsou jednodušší a méně blikající, tím více umí slavnostně naladit. Příjemnou atmosféru vytvoří rovněž jednoduchý elektrický víceramenný svícen. Kdostání jsou ale i svítící stromečky, hvězdy a mnoho dalších tvarů.

Vyzdobit si byt a okna dokáže každý, stačí tomu věnovat jen trochu času a užívat si radost ztvoření. Pár inspirativních možností na vánoční dekorace oken a prostoru kolem vám přinášíme vnaší galerii. Kterému obrázku je to vaše nazdobené okno nejvíc podobné?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také