Bydlení

20. prosince 2015 05:45

Markéta Zídková

Uklízejte odshora dolů aneb Jak přežít vánoční úklid

Několik zaručených, rychlých a ekologických tipů pro úklid domácnosti.

Úklid je téma, které k předvánočnímu času zkrátka patří. Pokud nějaké to čištění, leštění a umývání čeká před letošními svátky ještě i na vás, můžete si ho trochu usnadnit s pomocí ověřených tipů a triků.

Co vás čeká v kuchyni

Má-li být úklid rychlý a efektivní, musí mít řád. V kuchyni proto začněte vpravo od sporáku a pohybujte se systematicky po směru hodinových ručiček. Na varné desce bývá totiž nejvíce mastnoty a špíny, je proto nejlepší nechat její čištění až na úplný závěr, abyste si zbytečně neroznášeli mastnotu po celé kuchyni.

Spousty bakterií se usazují v kuchyňském dřezu. K jeho dezinfekci můžete využít chemické čističe, ale dobře si vystačíte i s dezinfekcí vlastní. Zvolíte-li nechemickou variantu, opláchněte nejprve dřez mýdlovou vodou. Pro odstranění zápachu z výlevky dřezu do ní nalijte hrnek vinného octa a nechte asi 30 minut působit. Ocet během této doby aplikujte i na povrch dřezu. Po uplynulé půl hodině odpad dřezu prolijte studenou vodou a jeho povrch opláchněte a osušte. Zbavíte se tak zašlých skvrn například od rzi a vodního kamene.

Mastnotu z mikrovlnné trouby odstraníte s pomocí citrónu a obyčejné vody. Citron stačí nakrájet na plátky, vložit jej v mističce s trochou vody do mikrovlnky a tu zapnout. Po pěti minutách misku vyndejte a nečistoty setřete navlhčeným hadříkem.

Koupelna jako nová

Všude, kde se potřebujete zbavit vodního kamene, použijte pastu z citronové šťávy a jedlé sody. S touto kombinací se zbavíte zažloutlých skvrn v toaletní míse, umyvadle i na povrchu vany či sprchové vaničky.

Potřebujete se zbavit zašlých nečistot na vodovodní baterii? Pak opět sáhněte po citronu. Rozdělte ho na dvě poloviny a jednu jeho část použijte místo mycí houbičky. Druhou polovinu vymačkejte do hrnku s vodou a přilijte do pračky. Tato směs dokáže změkčit a vybělit například špinavé záclony. Smícháte-li citron se solí, získáte také účinného pomocníka proti plísním.

Doma čisto a voňavo

Ocet je skutečně univerzální úklidový pomocník. Pomůže nejen s odstraněním nečistot, ale dobře si poradí i se zápachem. Misku s trochou octa proto umístěte na jeden až dva dny všude tam, kde se potřebujete zbavit pachů nejrůznějšího druhu. Ocet účinně pohltí například pach z cigaret, domácích mazlíčků nebo z lednice.

Na závěr nezapomeňte, že uklízení má smysl vždy od shora dolů. Tady rozhodně neplatí pravidlo - vzít to od podlahy. Při úklidu naopak postupujte od vrchních poliček směrem k podlaze. Při zachování tohoto postupu nakonec nezůstane žádný prach nebo drobeček nepovšimnut.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také