Bydlení

19. července 2018 06:00

Matouš Hartman

Zbavte se úzkostí a stresu. Těchto 10 tipů udělá z vašeho domova pohodové místo

Nepořádek stresuje. Ale v našich domácnostech se najdou i další věci, které vyvolávají nepříjemné pocity nebo vyloženě živí úzkostné stavy. Podívejte se, čeho se zbavit a co si domů naopak přinést.

Dostatek prostoru

Zbavte se přebytečného nábytku. Vytvořte prostor, kterým se bude dobře přecházet od dveří kpohovce nebo od křesla ke knihovně. Nic by vám nemělo stát vcestě. Zároveň omezte dekorace. Méně je vtomhle případě opravdu více. Menší kusy nábytku, jako jsou stolky nebo poličky a knihovny, můžete natřít stejnou barvou jako stěny. Tím vybavení zapluje do stěn a vytvoří zdání většího a čistšího prostoru bez zbytečných věcí.

Modré stěny a levandule

Pokud přemýšlíte, jaká barva je ideální pro pohodovou domácnost, pak to nebude žádná optimistická teplá barva, ale odstíny modré. Samozřejmě to s touto barvounesmíte přehnat, ale modrá snižuje krevní tlak a omezuje pocity stresu. Použijte ji zejména vložnicích, kde vás i příjemně uspí. Podobně zafunguje i levandule. Zklidňuje a zlepšuje náladu. Můžete umístit kytici sušené levandule do vázy a vyřešíte tak dekorování i dobrou náladu.

Poloprázdné poličky

Poličky, na kterých je hromada věcí, připomínají nepořádek. To vdomě, který má být bez stresu, nechcete. Udržujte poličky poloprázdné a vystavujte na ně jen ty nejpodstatnější věci, jako jsou fotografie, sošky, vázy nebo zajímavé knihy.

Střídmé barvy

Červená, oranžová nebo fialová mohou být až moc agresivní a dominantní. Vyhněte se i dalším sytým barvám a sáhněte spíše po bílé, krémové, světle šedé, modré, světle zelené nebo žluté. Výrazné barvy rozhodně nepoužívejte na stěny, můžete je využít na nábytku nebo dekoracích, ale nepřehánějte to snimi. Bílá vám ostatně poslouží nejlépe.

Málo vzorů

Sbarvami souvisí i výběr vzorů zejména na textiliích. Kontrastní vzory zaujmou a to je špatně. Potřebujete si odpočinout a soustředit se na jiné věci, než na výrazné vzory na polštářích nebo sedačkách. Pokud se nechcete vzorů vzdát, dejte přednost například proužkům vpodobných odstínech, rozhodně nevybírejte kontrastní černo-bílé pruhy.

Zahrada vbytě

Příroda nás uklidňuje. Máte dvě možnosti, jak si ji pustit do bytu. Buď začnete rostliny pěstovat, nebo si kupovat řezané květiny do vázy. Druhou možností jsou pak fotografie přírody nebo rovnou fototapety spřírodními motivy. Pokud navíc skombinujete přírodní výjevy skvětinami, docílíte pohodové, uvolněné domácnosti.

Schovaná elektronika

Pokud můžete, skryjte televizi do skříňky, aby vás nerušil pohled na ni, když ji zrovna nepoužíváte. To samé platí o rádiích a zejména o elektronice vložnici. Tam bychom ostatně neměli mít vůbec žádnou. Počítače nebo mobily by neměly být zpostele vidět, abyste si opravdu odpočinuli. Sledování obrazovek před spaním navíc negativně ovlivňuje kvalitu spánku.

Hodně světla

Sundejte závěsy a záclony. Světlo příznivě ovlivňuje nejen míru stresu, ale také pomáhá léčit, když jsme nemocní. Dostatek světla je tedy základem pohodového bytu. Dejte ale pozor na zdroj světla. Zatímco přes den můžeme využívat přírodní světlo, které je ideální, večer tuto možnost nemáme. Když se setmí, snažte se vbytě osvětlit nejdůležitější místa. Zaměřte se na pohovky, kde si budete číst, jídelní stůl, pracovní desku kuchyňské linky. Rozhodně se nesnažte nahradit denní světlo zářivkami, které jasně osvítí celou místnost. Ty patří do kanceláří, ne do domovů. Ve dne se tedy snažte získat co nejvíce přírodní světla, vnoci osviťte jen ta místa, kde je to potřeba, a zapomeňte na ostré světlo.

Oblíbené místo

Domov by měl být vaším oblíbeným místem. Jaké prostředí máte nejraději? Pláž, les, hory, louku? Pokuste se přenést do bytu své oblíbené prostředí. I vbytovce tak může vykvést louka nebo se objevit kousek moře vpodobě mušliček a kamínků.

Nestresujte se zařizováním

A snad ten nejdůležitější bod na konec. Nestresujte se tím, zda máte doma všechno perfektní. Dokonalé byty jsou sice ideálem, ale těžko se udržují. Pokud bojujete se stresem, měli byste se snažit vyhnout se stresovým situacím. Přehnaná snaha o perfektní domov může stresovat.


Přečtěte si také