návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zbavte se úzkostí a stresu. Těchto 10 tipů udělá z vašeho domova pohodové místo

matoušhartman , Vydáno: 19.07.2018
Jak se doma zbavit stresu a úzkostí?
Autor: istock.com Jak se doma zbavit stresu a úzkostí?
Nepořádek stresuje. Ale v našich domácnostech se najdou i další věci, které vyvolávají nepříjemné pocity nebo vyloženě živí úzkostné stavy. Podívejte se, čeho se zbavit a co si domů naopak přinést.

reklama

Dostatek prostoru

Zbavte se přebytečného nábytku. Vytvořte prostor, kterým se bude dobře přecházet od dveří k pohovce nebo od křesla ke knihovně. Nic by vám nemělo stát v cestě. Zároveň omezte dekorace. Méně je v tomhle případě opravdu více. Menší kusy nábytku, jako jsou stolky nebo poličky a knihovny, můžete natřít stejnou barvou jako stěny. Tím vybavení zapluje do stěn a vytvoří zdání většího a čistšího prostoru bez zbytečných věcí.

Doma by neměly být zbytečnosti
Autor: istock.com Doma by neměly být zbytečnosti

Modré stěny a levandule

Pokud přemýšlíte, jaká barva je ideální pro pohodovou domácnost, pak to nebude žádná optimistická teplá barva, ale odstíny modré. Samozřejmě to s touto barvou nesmíte přehnat, ale modrá snižuje krevní tlak a omezuje pocity stresu. Použijte ji zejména v ložnicích, kde vás i příjemně uspí. Podobně zafunguje i levandule. Zklidňuje a zlepšuje náladu. Můžete umístit kytici sušené levandule do vázy a vyřešíte tak dekorování i dobrou náladu.

Modrá uklidňuje, použijte ji u sebe doma
Autor: istock.com Modrá uklidňuje, použijte ji u sebe doma

Poloprázdné poličky

Poličky, na kterých je hromada věcí, připomínají nepořádek. To v domě, který má být bez stresu, nechcete. Udržujte poličky poloprázdné a vystavujte na ně jen ty nejpodstatnější věci, jako jsou fotografie, sošky, vázy nebo zajímavé knihy.

Poličky raději nezaplňujte věcmi, spíš je využijte jako dekoraci a ponechte je v barvě stěn
Autor: istock.com Poličky raději nezaplňujte věcmi, spíš je využijte jako dekoraci a ponechte je v barvě stěn

Střídmé barvy

Červená, oranžová nebo fialová mohou být až moc agresivní a dominantní. Vyhněte se i dalším sytým barvám a sáhněte spíše po bílé, krémové, světle šedé, modré, světle zelené nebo žluté. Výrazné barvy rozhodně nepoužívejte na stěny, můžete je využít na nábytku nebo dekoracích, ale nepřehánějte to s nimi. Bílá vám ostatně poslouží nejlépe.

Málo vzorů

S barvami souvisí i výběr vzorů zejména na textiliích. Kontrastní vzory zaujmou a to je špatně. Potřebujete si odpočinout a soustředit se na jiné věci, než na výrazné vzory na polštářích nebo sedačkách. Pokud se nechcete vzorů vzdát, dejte přednost například proužkům v podobných odstínech, rozhodně nevybírejte kontrastní černo-bílé pruhy.

Vzory omezte nebo použijte ty, které nejsou v kontrastních barvách
Autor: istock.com Vzory omezte nebo použijte ty, které nejsou v kontrastních barvách

Zahrada v bytě

Příroda nás uklidňuje. Máte dvě možnosti, jak si ji pustit do bytu. Buď začnete rostliny pěstovat, nebo si kupovat řezané květiny do vázy. Druhou možností jsou pak fotografie přírody nebo rovnou fototapety s přírodními motivy. Pokud navíc skombinujete přírodní výjevy s květinami, docílíte pohodové, uvolněné domácnosti.

Rostliny přinesou domů pohodu
Autor: istock.com Rostliny přinesou domů pohodu

Schovaná elektronika

Pokud můžete, skryjte televizi do skříňky, aby vás nerušil pohled na ni, když ji zrovna nepoužíváte. To samé platí o rádiích a zejména o elektronice v ložnici. Tam bychom ostatně neměli mít vůbec žádnou. Počítače nebo mobily by neměly být z postele vidět, abyste si opravdu odpočinuli. Sledování obrazovek před spaním navíc negativně ovlivňuje kvalitu spánku.

Hodně světla

Sundejte závěsy a záclony. Světlo příznivě ovlivňuje nejen míru stresu, ale také pomáhá léčit, když jsme nemocní. Dostatek světla je tedy základem pohodového bytu. Dejte ale pozor na zdroj světla. Zatímco přes den můžeme využívat přírodní světlo, které je ideální, večer tuto možnost nemáme. Když se setmí, snažte se v bytě osvětlit nejdůležitější místa. Zaměřte se na pohovky, kde si budete číst, jídelní stůl, pracovní desku kuchyňské linky. Rozhodně se nesnažte nahradit denní světlo zářivkami, které jasně osvítí celou místnost. Ty patří do kanceláří, ne do domovů. Ve dne se tedy snažte získat co nejvíce přírodní světla, v noci osviťte jen ta místa, kde je to potřeba, a zapomeňte na ostré světlo.

Zbavte se závěsů a večer osvětlete zejména ty části bytu, kde je potřeba dostatek světla...třeba jídelní stůl
Autor: istock.com Zbavte se závěsů a večer osvětlete zejména ty části bytu, kde je potřeba dostatek světla...třeba jídelní stůl

Oblíbené místo

Domov by měl být vaším oblíbeným místem. Jaké prostředí máte nejraději? Pláž, les, hory, louku? Pokuste se přenést do bytu své oblíbené prostředí. I v bytovce tak může vykvést louka nebo se objevit kousek moře v podobě mušliček a kamínků. 

Tematická dekorace vnese do bytu kousek vašeho oblíbeného místa
Autor: istock.com Tematická dekorace vnese do bytu kousek vašeho oblíbeného místa

Nestresujte se zařizováním

A snad ten nejdůležitější bod na konec. Nestresujte se tím, zda máte doma všechno perfektní. Dokonalé byty jsou sice ideálem, ale těžko se udržují. Pokud bojujete se stresem, měli byste se snažit vyhnout se stresovým situacím. Přehnaná snaha o perfektní domov může stresovat.

reklama

Článek je zařazen v: pohoda , stres , úzkost , zařizování bytu , tipy

reklama

Přečtěte si také