Bydlení

27. února 2019 15:02

redakce Prima Zoom

Jak se žije v Mostě a kolik tam stojí bydlení?

Z Mostu se díky populárnímu seriálu stal fenomén. Přehlížené město na severu Čech se dostalo do středu pozornosti. Příběhy seriálových postav ale odhalují, jak se žije mnohým obyvatelům kdysi honosného města.

Původní Most zmizel kvůli rozšiřování těžby a jako oběť důlnímu průmyslu padlo mnoho historických domů. Zachráněn byl kostel, který se ale musel posunout o několik set metrů, aby ustoupil horníkům. Město dnes podobně jako další sídla na severu Čech působí neutěšeným dojmem. Postrádá centrum a paneláky se tu míchají se starými bytovkami. Není divu, že se odsud lidé stěhují.

Dříve ze dvou třetin německé město se po konci druhé světové války zásadně proměnilo. Němci odešli, a město tak dnes zůstává prakticky bez historie, takže místní ani nemají vazby na region. Většina obyvatelstva tu nežije moc dlouho. Přišla sem za prací vdolech. Dnes je tu ale problém sehnat místo. Most se společně sÚstím nad Labem tradičně objevuje mezi regiony snejvyšší nezaměstnaností.

Podívejte se na fotoreportáž z Mostu:

Velkým problémem je taky známé sídliště Chanov nad stejnojmennou osadou. Zdejší domy jsou už roky vybydlené, i když vnich žijí lidé. Často jim chybí kusy stěn, okna nemají už dávno. Původně sloužily jako náhradní bydlení pro lidi, jejichž domovy byly zbourány během asanace starého Mostu. Dnes představují strašáka, kde by asi nikdo nechtěl bydlet. Elektřina tu nefunguje, voda zkohoutků taky neteče.

Kolik stojí byt v Mostě?

Ale i když se posuneme dále do města, o bydlení tu moc velký zájem není. Třípokojové byty v panelácích se tu prodávají třeba i za tři sta tisíc, běžně pak kolem půl milionu (v Chanově jsme žádný inzerát nenašli). O takových cenách by si obyvatelé jiných velkých měst a zejména Prahy mohli nechat jen zdát.

Podívejte se, jak se bydlí v Ústí nad Labem:

I když se mluví jen o Mostu, problém se týká i dalších měst vokolí. Třeba nedalekému Chomutovu zbylo historické centrum, ale je obklopené panelovými domy, které se tyčí i nad panoramatem města a na kráse mu tak zrovna nedodávají. Centrum je vylidněné, ve starých domech najdete jen pár restaurací a obchodů. Fasády by potřebovaly opravit a za okny evidentně nikdo nebydlí. Ústí nad Labem je sice vo něco lepší kondici díky statutu krajského města, ale i tady najdete libůstky jako panelový nákupák hned vedle gotického kostela.

Přečtěte si i další články o Mostu:


Přečtěte si také