Bydlení

3. března 2017 06:02

Markéta Zídková

Jak zvládnout stěhování a{nezbláznit se: Máme nejenom úsporné, ale i vychytané tipy!

Sbalit váš stávající život do několika krabic není zrovna brnkačka. Nejenom samotná příprava, ale i s tím související čachrování z bodu A do bodu B je mnohdy o rozum. Pokud se o vás pokoušejí mrákoty už jen z pouhé představy, tak pak vás zachrání naše SOS rady.

„S manželem jsme se stěhovali už potřetí a letos v červnu nás to čeká zase. Řeknu vám jedno, možná bych raději vyhořela, než to celé martýrium absolvovat znovu,“ svěřuje se pravidelná čtenářka Karolína (33) z Prahy.

Vy sami, nebo stěhováci?

Dobrá stěhovací firma vám v tomto směru může vytrhnout trn z paty, avšak za tyto služby si neúčtují zrovna zanedbatelné částky. Navíc nemluvě o tom, že musíte opravdu kápnout na odborníky.

Máte omezený rozpočet a v tomto směru koukáte na každou korunu? Tak se zkuste poptat známých, zda by vám nemohli být k ruce (třeba i s avií a řidičem v nejlepším případě). Místo popojíždění tam a zase zpátky s osobákem, si neváhejte vypůjčit na víkend dodávku (půjčovné stojí cca od 800 Kč na den).

„Stěhovala jsem se jednou, a tato zkušenosti mi bohatě stačila. Před tím, než jsem se do stěhování pustila, jsem vyházela nepotřebné věci. Ve výsledku jsem si ušetřila nejenom práci, ale i ne zrovna levný obalový materiál,“ vysvětluje Klára.

Mějte plán a začněte včas!

Stěhování není tzv. hurá akce. Vše se musí dopředu a důkladně nejenom promyslet, ale následně i naplánovat. Se zabalením jednotlivých křehkých věcí (porcelán) začínejte s předstihem, ať pak všechno nehoníte na poslední chvíli. Jako první poputuje do krabic to, co nutně nepotřebujete, a několik dalších dní se bez toho obejdete.

Na termínu celé akce se domluvte s těmi, bez jejichž pomoci se neobejdete. Určitě se vyplatí to jednou přeložit, než zjistit tři dny před vypuknutím, že váš kamarád s dodávkou jede na víkend pryč a vy jste nahraní. Pokud to nepůjde jinak, nahlaste si v práci volno.

Domluvte si taky někoho, kdo bude dohlížet ve vašem novém i starém domově na průběh stěhování. Ať máte jistotu.

Máte-li děti, nezapomínejte zajistit hlídání. Babička s dědou určitě rádi zaskočí.

S tímto počítejte!

Na krabici pište nejenom popis toho, co se v nich ukrývá, ale také do jaké místnosti a typu nábytku patří. Popřípadě číslovkou na ni dopište, ve které krabici pokračuje vámi vyklizená knihovna atd. Odpadne pak nutné přehrabování se ve všech, abyste našli to, co potřebujete. Finální počty krabic do daných místností si zapište na papír, ať máte přehled, kolik jich schází či naopak.

Opatřete si nejenom krabice od banánů, ale bublinkovou fólii, lepicí pásku, nůž na koberce, ale i upevňující háky, vozíky, palety, stretch fólii, popruhy a jiné. Kupovat je nemusíte, místo toho si vybavení pronajmete.

5 postřehů na závěr

Máte cestu do nového bytu? Neváhejte si tam první krabice zavézt.

Provětrejte také šatník a ty kousky, které nevynosíte, dejte na charitu nebo je nabídněte za symbolické ceny na síti.

Pozor si dejte také na stěhování květin. Zvlášť teď v zimě, aby vám nepřemrzly.

Než se zabydlíte v novém nějaký ten čas to potrvá, proto je ideální mít po ruce základní věci. Ať netrávíte celý čas hledáním. Nezapomínejte ani na vaše chlupáče a granule..

Pamatujte také na přehlášení energií a zrušení pojistky domácnosti. Dejte echo všem úřadům a institucím, že jste změnili své působiště.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také