Bydlení

5. června 2017 10:00

Klára Beščecová

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Stačí si pořídit pozemek a do dvou měsíců můžete bydlet.

Mobilní modulární domy se těší čím dál větší oblibě nejen v zahraničí, ale také u nás. Důvody jsou pochopitelné. Oproti klasickým stavbám jsou tyto typy obydlí cenově dostupnější, vysoce variabilní a mohou být připraveny k nastěhování opravdu hodně rychle.

Jako ukázkový příklad veškerých výhod modulárních domů může posloužit prototyp z dílny chilského architekta Felipe Assadiho, který minulý rok navrhl stavbu s názvem Remote House. Jedná se o vzorek snadno přemístitelného modulárního bydlení o podlahové ploše 80 m². Skládá se ze čtyř zcela identických modulů o rozměrech 3,5 x 6 m. Domek lze vyrobit za měsíc a půl. Díky možnosti stavbu rozebrat na několik menších částí není problém ji během několika hodin přemístit na jiné místo, kde ji lze za pouhých šest hodin opět sestavit do obyvatelného stavu.

Modulární uspořádání má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu. Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému, co se týče uspořádání modulů, jejich účelu i materiálů, z nichž bude stavba zhotovena.

Prezentovaný prototyp architekti umístili do krásné chilské přírody s výhledem na Tichý oceán. Dovnitř domu se vešly tři ložnice, prostorný obývací pokoj, kuchyně, jídelna, dvě koupelny a komora. Konstrukce stavby je železná, vnější i vnitřní stěny včetně stropu a podlah domu jsou obloženy borovým dřevem. Vzhledem orientaci pozemku, pro nějž byl prototyp určen, zvolil autor pro východní a západní stranu domu prosklené stěny. Jimi do interiéru vniká nejen denní světlo, ale i krásy okolní krajiny. A každodenní požitek z východů a západů slunce nad mořem, které je možné sledovat téměř ze všech vnitřních prostor, dodává domu jedinečnost.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také