Bydlení

21. března 2018 06:00

Tereza Javorová

Klesá vám při home office pracovní morálka? Proměňte svůj obývák v exkluzivní pracovnu!

V dnešní době nemusíte mít vlastní podnik, abyste mohli pracovat z domova. Čím dál více zaměstnanců si bere alespoň jednou týdně home office a vyřizuje e-maily z pohodlí gauče. Takový komfort ale často podrývá pracovní nasazení. Poradíme vám, jak s tímto nešvarem bojovat a být více produktivní.

Postel, nebo stůl?

Luxus vlastní pracovny si nemůže dovolit každý. Pracovat zpostele nebo gauče je ale druhý extrém. Pokud nechcete nad úkolem sedět do večera, musíte vašemu dni dodat určitý řád. Ideální řešení je vměstnat pod okno pracovní stůl, pokud ale bydlíte vgarsonce, postačí čistá kuchyňská tabule. Kdokoli bude vaše analýzy a jiné podklady přebírat, nemusí nutně vědět, že jste kvečeři měli rajskou a ksnídani borůvkové lívance.

Kancelářská atmosféra

Zatímco vkanceláři máme vše po ruce na jednom metru čtverečním našeho stolu, vlastní domov poskytuje mnohem více prostoru. Pokud se ale kvůli sešívačce, tiskárně nebo svačině budete pokaždé muset zvedat, drahocenné minuty se postupně nasčítají. Zkuste si proto před začátkem „pracovní doby“ na stůl vysázet vše, co běžně kpráci potřebujete. Pokud si navíc pořídíte organizér kancelářských potřeb, máte napůl vyhráno!

Místo pro práci by mělo připomínat vaši kancelář. Foto: istock.com

Nepřipojeno

Není nic horšího než polovinu času strávit bojem stechnickými potížemi. A co dokáže život znepříjemnit snad nejvíc, je slabý wi-fi signál. Pokud váš pracovní stůl leží uprostřed bermudského trojúhelníku, který záhadně pohlcuje internet, investujte pár stovek do zařízení, kterému se říká repeater nebo extender. Jak už název napovídá, malá krabička zopakuje nebo prodlouží internetový signál a vy už tak nikdy nebudete muset plýtvat mobilní data na hotspot.

Při práci snad není nic horšího než špatný internet.Foto: istock.com

Časomíra

Hodiny jsou základ vaší domácí pracovny. Měly by viset tak, že na ně dohlédnete od svého stolu. Mohli byste se sice podívat na mobil, všichni ale dobře víme, že to z90 % končí desítkami minut strávenými na sociálních sítích. Shodinami pak souvisí i další důležitý aspekt home office – pracovní doba. Pokud nechcete příjemné páteční odpoledne promarnit před notebookem, stanovte si jasné od – do. A jakmile hodiny nad vaším stolem ukážou 13. hodinu, polední pauza je u konce.

Dodržujte pevnou pracovní dobu.Foto:istock.com

Odhlučnění

Když pracujete vopen space, jste na brebentění kolegů zřejmě zvyklí. Konstantní kancelářský šum je ale zhlediska soustředění něco úplně jiného, než televize hrající ve vedlejším pokoji nebo pokřikující děti. Ideální je samozřejmě pracovat zpokoje, který je od dalších místností oddělený bytelnými dveřmi. Pokud ale sedíte u stolu vprůchozí kuchyni, zkuste sáhnout po sluchátkách stechnologií noise cancelling. Skvěle potlačují okolní hluk a ve spojení srelaxační instrumentální hudbou vyženou vaši produktivitu na maximum!

Jak mít klid na práci? Foto: istock.com

Budiž světlo!

A hlavně – roztáhněte závěsy a vpusťte dovnitř sluneční paprsky! Můžete-li si vybrat, umístěte stůl tak, že venkovní světlo minimalizuje potřebu permanentně rozsvíceného lustru. Pokud je ale jeden ztěch šedivých, sychravých dnů, rozsviťte si stolní lampičku, která by měla být téměř na vrcholu vaší pyramidy kancelářských potřeb.

Důležité je dobré osvětlení. Foto: istock.com

(az)

Další články:


Přečtěte si také