Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Kolik stojí byty a nájmy v ČR

Vydáno: 16.08.2014
Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V posledních letech můžeme sledovat, že ceny bytů i nájemného výrazně klesají. To je dobrá zpráva pro ty, kteří právě hledají nové bydlení. Víte, jak jsou na tom s cenami jednotlivé kraje a jestli se vyplatí byt koupit, nebo jen pronajmout?

Při procházení realitních serverů si nemůžeme nevšimnout, že bytů je na trhu opravdu požehnaně. Prodávající se tak při hledání potenciálního kupujícího nebojí jít s cenou dolů. Při výběru si tak dejte záležet. V Praze můžete při koupi bytu 2+1 ušetřit až čtvrt milionu oproti dřívějšku. To je sleva celých 9 % z původní ceny bytu. Ušetříte i v Moravskoslezském kraji, kde se slevy šplhají až na 8 % a ušetřit můžete až 82 tisíc korun.

Víte, kde jsou byty nejlevnější?

Při honbě za nejlevnějšími byty se zastavte v Ústeckém kraji a také v Ostravě. Zde ceny bytů klesly o 10–12 %. Pokud byste si zde chtěli pořídit byt 3+1, můžete v rodinném rozpočtu ušetřit i 100 tisíc korun. Nízké ceny bytů zde má na svědomí hlavně vysoká nezaměstnanost a nízký počet pracovních míst. Mnoho rodin zde nedosahuje ani průměrného příjmu.

Ústecký kraj a Ostrava ale nejsou jedinými lokalitami, kde dochází k propadům cen. Až o desetinu levnější byty seženete v Praze, Brně, Hradci Králové nebo v Plzni.

Proč se byty zlevňovaly?

V minulém roce se očekávalo, že bude zvýšeno DPH. Z toho důvodu majitelé očekávali, že zájem o nové byty se tak prudce navýší. Jejich očekávání se nenaplnila a na trhu tak zbylo množství volných bytů, o které není zájem. To prodejce nutilo postupně cenu snižovat.

Mějte finance pod kontrolou

Jak postavit dům a nenechat se při tom okrást stavební firmou

Dalším důvodem bylo zvyšování nezaměstnanosti, což nutilo rodiny více přemýšlet o svých výdajích.

Pozor! V některých krajích se byty zdražují

Snížení cen bytů se netýká všech krajů. V Českých Budějovicích a v Olomouci dokonce ceny rostly a to zhruba o 1,5 %. Byt vás zde tak vyjde zhruba o 20 tisíc korun více. Samozřejmě Praha i Brno nadále zůstávají lokalitami s nejdražšími byty.

A jak jsou na tom ceny nájemného?

U nájemného k výrazným výkyvům cen nedošlo. V některých krajích bylo sice zaznamenáno snížení, ale naopak v dalších se nájmy zvýšily. Na vyšší nájmy si dávejte pozor zejména v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě nebo v Olomouci.

Mohlo by vás zajímat:

Také toužíte po novém bydlení?

Finty při koupi bytu: podepište, nebo vás předběhne hokejista!

Aby vám nezbyly oči pro pláč

Přijít o byt je tak snadné. Za 200 Kč ročně ale můžete mít klid

Tak kterou si vyberete?

Jedna místnost 18x jinak. Pohráli jsme si s barvami

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama