Bydlení

16. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Kolik stojí byty a nájmy v ČR

Kolik stojí byty a nájmy v ČR

V posledních letech můžeme sledovat, že ceny bytů i nájemného výrazně klesají. To je dobrá zpráva pro ty, kteří právě hledají nové bydlení. Víte, jak jsou na tom s cenami jednotlivé kraje a jestli se vyplatí byt koupit, nebo jen pronajmout?

Při procházení realitních serverů si nemůžeme nevšimnout, že bytů je na trhu opravdu požehnaně. Prodávající se tak při hledání potenciálního kupujícího nebojí jít s cenou dolů. Při výběru si tak dejte záležet. V Praze můžete při koupi bytu 2+1 ušetřit až čtvrt milionu oproti dřívějšku. To je sleva celých 9 % z původní ceny bytu. Ušetříte i v Moravskoslezském kraji, kde se slevy šplhají až na 8 % a ušetřit můžete až 82 tisíc korun.

Víte, kde jsou byty nejlevnější?

Při honbě za nejlevnějšími byty se zastavte v Ústeckém kraji a také v Ostravě. Zde ceny bytů klesly o 10–12 %. Pokud byste si zde chtěli pořídit byt 3+1, můžete v rodinném rozpočtu ušetřit i 100 tisíc korun. Nízké ceny bytů zde má na svědomí hlavně vysoká nezaměstnanost a nízký počet pracovních míst. Mnoho rodin zde nedosahuje ani průměrného příjmu.

Ústecký kraj a Ostrava ale nejsou jedinými lokalitami, kde dochází k propadům cen. Až o desetinu levnější byty seženete v Praze, Brně, Hradci Králové nebo v Plzni.

Proč se byty zlevňovaly?

Vminulém roce se očekávalo, že bude zvýšeno DPH. Ztoho důvodu majitelé očekávali, že zájem o nové byty se tak prudce navýší. Jejich očekávání se nenaplnila a na trhu tak zbylo množství volných bytů, o které není zájem. To prodejce nutilo postupně cenu snižovat.

Dalším důvodem bylo zvyšování nezaměstnanosti, což nutilo rodiny více přemýšlet o svých výdajích.

Pozor! Vněkterých krajích se byty zdražují

Snížení cen bytů se netýká všech krajů. VČeských Budějovicích a vOlomouci dokonce ceny rostly a to zhruba o 1,5 %. Byt vás zde tak vyjde zhruba o 20 tisíc korun více. Samozřejmě Praha i Brno nadále zůstávají lokalitami snejdražšími byty.

A jak jsou na tom ceny nájemného?

U nájemného kvýrazným výkyvům cen nedošlo. Vněkterých krajích bylo sice zaznamenáno snížení, ale naopak vdalších se nájmy zvýšily. Na vyšší nájmy si dávejte pozor zejména vÚstí nad Labem, Liberci, Jihlavě nebo vOlomouci.

Mohlo by vás zajímat: