Bydlení

4. června 2014 06:01

Markéta Zídková

Finty při koupi bytu: podepište, nebo vás předběhne hokejista!

Kupujete byt? Pak se připravte na triky realitních makléřů a prohlédněte pozlátka developerů.

Základní pravidla, pokud kupujete byt:

1. Nenechte se ovlivňovat

Prohlídky bytů provází fenomén bohatých potenciálních kupců, kteří se na nemovitost vrhnou, jakmile jen zaváháte. Realitní makléři se zmínkami o jakýchsi Rusech či hokejistech – tedy lidech obecně spojovaných s velkými příjmy – snaží přimět zájemce k podpisu rezervační smlouvy nejlépe už při prohlídce bytu. „Je to denní chleba, žádný takový zájemce přitom neexistuje,“ upozorňuje Jakub Červenka z pražské kanceláře Real 1. Žádný psychologický nátlak by neměl vstupovat do zvažování konkrétní nabídky.

2. Smlouvejte

Na trh s realitami se nevztahuje žádná povinnost udávat konečnou cenu jako v případě letenek, jde o ceny smluvní. „Málokterý byt se prodá za původně uváděnou cenu, kupující smlouvají a prodávající jsou pod tlakem. Realitní kanceláře s tím počítají a ceny rovnou nadsazují alespoň o pět procent oproti tržní ceně,“ přiznává Jakub Červenka. U bytu za pět milionů obecně doporučuje žádat slevu 300 000 a u bytu za tři miliony 150 000 korun.

Ruina (v řeči makléřů byt „před rekonstrukcí“) o výměře 80 m² by v české metropoli měla stát přibližně o 8–10 000 Kč na metr méně než srovnatelné byty po kvalitní rekonstrukci.

3. Poznejte trh

Na skutečně dobrou nabídku ovšem musíte být schopni reagovat rychlým informovaným rozhodnutím. Na rozdíl od bytů, které si v nabídce realitních serverů můžete prohlížet týdny i měsíce, ty skutečně výhodné nabídky mizí už druhý den po vložení. Dobře uvážit velkou investici, jakou koupě bytu je, neznamená dokola přemítat nad tímtéž, ale obratem posoudit, zda vyhovuje v základních parametrech a cenou. Rychlé uvážené rozhodování usnadní znalost stovek ostatních nabídek. Procházejte je proto alespoň půl hodiny denně třeba i několik měsíců. Vyplatí se to.

Foto: DAH

4. Ohlídejte si, co vyroste v okolí

Když někdo prodává byt o třetinu levněji, než je obvyklé, ptejte se po důvodu a doufejte, že bude rodinný nebo pracovní. V opačném případě hrozí, že překvapivá cena půjde na vrub závad, problematických sousedů případně výstavbě na sousedním pozemku. Byt koupený pro krásný výhled, který ale už napřesrok zastře skelet mrakodrapu, nepotěší. Nepříjemnému překvapení lze předejít pohledem do územního plánu či dotazem na stavebním úřadě. „Bývají sdílní a o záměrech investorů vědí obvykle s velkým předstihem,“ ujišťuje již citovaný makléř Červenka.

5. Developery předem prověřte

Praktické rady kolem financí spojených s bydlením najdete na webu Prima rádce.„Spousta velkých developerů staví horkou jehlou, byty mají popraskané zdi, ze špatně izolovaných balkonů teče dovnitř a i tepelná izolace bývá slabší oproti té, jakou předepsal projektant,“ jmenuje Červenka. Dvou až pětiletá záruka majiteli prožité strasti sotva zcela vykompenzuje. V roce 2012 stavební firma jednu novostavbu částečně evakuovala. Projekt Prague Marina společnosti Metrostav tenkrát totiž dva roky po dokončení začal vydávat praskavé zvuky, protože se deformovala čtvrtina ze šikmých sloupů, které podpíraly každou ze sekcí. „Všechny nás to překvapilo, nic se tam doteď nedělo,“ řekl ČTK mluvčí Metrostavu František Polák, který obavy majitelů nejprve rozptyloval poukazem na přirozené rozpínání budovy vlivem změny teploty.

Ptejte se na záruky a na diskusních fórech se zajímejte o zkušenosti zákazníků, jak se daný developer staví k reklamacím.

6. Nepřeplácejte za novostavby

Novostavby mají v očích českých zájemců punc luxusu a tomu odpovídá i ochota lidí si připlatit. Je to ale klam a často vyhozené peníze. Město není nafukovací a tak novostavby vyrůstají buď na poli za ním, kde v okolí nic není, anebo v bezprostřední blízkosti rušných komunikací. Vzhled jako z katalogu nemůže vynahradit útrapy spojené s životem v hlučném a zamořeném prostranství. Zatímco za rohem starého činžáku v centru najdete park se vzrostlými stromy, sazenice v okolí novostavby budou dorůstat ještě desítky let.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky developer Metrostav realitní makléř Jakub Červenka František Polák

Přečtěte si také