Vánoce

10. listopadu 2016 06:00

Jana Brass

Krok za krokem: Vánoční stromek z dřevěných hranolů

Zkuste si práci se dřevem a překvapte rodinu originální vánoční dekorací.

Jednotlivá patra tohoto stromku se dají otáčet, což nabízí mnoho variant. Fantazii se meze nekladou ani v barvě a zdobení stromku. Můžete ho třeba sladit s vybavením domácnosti.

Budete potřebovat:

Dřevěnou dlouhou tyčku na kmen, dřevěné úzké hranoly na větve, dřevěný širší hranol na podstavec, barvy na dřevo dle vlastního výběru (zde byl použit Balakryl Uni modrý a bílý pro namíchání různých odstínů), štětec, tužku, metr, vrtačku s vrtáky do dřeva, pilku, brusný papír.

Nějaký čas zabere samotná příprava hranolů; foto: Balakryl

Jak na to:

Dřevěné hranoly nařežte od nejkratšího po nejdelší tak, aby rozdíly mezi sousedními hranoly byly vždy 2 cm. Nejkratší má tedy například 6 cm, další 8 cm, další 10 cm atd.

Počet hranolů závisí na jejich velikosti a také na předpokládané výšce stromku; foto: Balakryl

Do podstavce vyvrtejte otvor vrtákem se stejným průměrem, jako má dřevěná tyčka – kmen stromku. Přesně do středu nařezaných hranolů vyvrtejte otvory. Použijte vrták do dřeva, který by měl mít průměr o jeden až dva milimetry větší než tyčka, na kterou budete hranoly nasouvat. Hranoly tak nebudou při otáčení dřít.

Všechny připravené dřevěné díly přebruste smirkovým papírem; foto: Balakryl

Všechny díly natřete barvou na dřevo. Chcete-li dosáhnout stínování, začněte natírat bílou a postupně přidávejte zvolenou barvu pro zvyšování sytosti. Jakmile barva zaschne, vsaďte tyč do podstavce. Pro lepší pevnost ji můžete přilepit lepidlem na dřevo.

Na tyč nasuňte dřevěné hranoly od nejdelšího po nejkratší; foto: Balakryl

Hotový stromek můžete dle libosti dále dekorovat a zdobit, pokud na něj zavěsíte cukrovinky v obalech s čísly, poslouží i jako originální adventní kalendář.

Jednotlivá patra stromku se dají natáčet tak, jak zrovna potřebujete; foto: Balakryl

(mok)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také