Kuchyně

30. června 2019 08:00

Tereza Javorová

Jak použít banánové listy: Nahradí nádobí i plast

Banánové listy jsou naprosto skvělým a ekologickým materiálem, který má všestranné využití. Ukážeme vám, jak v domácnosti nahradí plast, pečicí papír i nádobí!

Listy banánovníku se používají hlavně v tropických oblastech Asie a Ameriky, ale i u nás si můžete zkusit banánovník vypěstovat. Banánové listy se případně dají i koupit ve specializovaných obchodech nebo na internetu.

Proč byste měli věnovat banánovým listům pozornost, když u nás banánovníky nerostou? Možná to je vzhledem ke globálnímu oteplování jen otázkou času, kdy nám na zahradě místo jabloní budou růst banánovníky. Jejich listy jsou ale skvělým organickým materiálem, který lze využít několika způsoby.

Místo plastového obalu

Nechcete zatěžovat planetu, ale stále tápete, čím nahradit plastové obaly? Příště si svačinu zabalte do banánového listu! Některé supermarkety už dokonce balí potraviny do banánových listů namísto plastu. Banánový list je skvěle ohebný a neprotrhne se tak snadno jako igelitový pytlík. Nepropustí tekutinu a jídlo v něm vydrží déle čerstvé.

Místo alobalu nebo pečicího papíru

V Asii do banánových listů balí maso na grilování. Listy se totiž nad ohněm nespálí. V Latinské Americedo kukuřičných nebobanánových listů balí takzvané tamales, směs tuku s kukuřicí a masem, a vaří ve vroucí vodě. Listy se nerozvaří a udrží tamales pohromadě. Vy si můžete zkusit v listu ugrilovat třeba rybu. Ale pozor, samotné listy se nejedí!

Místo nádobí

Jednorázové nádobí zanechává obrovskou ekologickou stopu a nelze recyklovat. Na piknik si tak s sebou příště vezměte raději banánové listy! Pokud jeden velký několikrát přeložíte či jich dáte víc na sebe, máte stejně pevný talířek jako ten plastový. Banánový list můžete s sebou nosit i v kabelce pro případ, že by vás dohnala mlsná a chtěli jste si koupit nějakou dobrotu do ruky. Co je nejlepší? Banánový list pak můžete s čistým svědomím zahodit ke stromu. Anebo jej otřít a použít opakovaně.

Na dekoraci

Pusťte si domů trochu přírody a ozdobte si interiér tropickou dekorací. Z banánových listů se dá vyrobit spousta krásných věcí a dárků. Inspirujte se třeba TADY.


Přečtěte si také