Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak použít banánové listy: Nahradí nádobí i plast

Banánové listy jsou naprosto skvělým a ekologickým materiálem, který má všestranné využití. Ukážeme vám, jak v domácnosti nahradí plast, pečicí papír i nádobí!
Vydáno: 30.06.2019
Jak používat banánové listy?
Autor: istock.com Jak používat banánové listy?

Listy banánovníku se používají hlavně v tropických oblastech Asie a Ameriky, ale i u nás si můžete zkusit banánovník vypěstovat. Banánové listy se případně dají i koupit ve specializovaných obchodech nebo na internetu. 

Proč byste měli věnovat banánovým listům pozornost, když u nás banánovníky nerostou? Možná to je vzhledem ke globálnímu oteplování jen otázkou času, kdy nám na zahradě místo jabloní budou růst banánovníky. Jejich listy jsou ale skvělým organickým materiálem, který lze využít několika způsoby.

Místo plastového obalu

Nechcete zatěžovat planetu, ale stále tápete, čím nahradit plastové obaly? Příště si svačinu zabalte do banánového listu! Některé supermarkety už dokonce balí potraviny do banánových listů namísto plastu. Banánový list je skvěle ohebný a neprotrhne se tak snadno jako igelitový pytlík. Nepropustí tekutinu a jídlo v něm vydrží déle čerstvé. 

Jak omezit plasty v domácnosti?

17 nápadů, jak omezit plast v domácnosti a žít zdravěji

Jak ekologicky skladovat potraviny?

Skladování potravin bez zbytečného plastu: Zkuste 9 tipů, jak uchovat jídlo čerstvé

Místo alobalu nebo pečicího papíru

V Asii do banánových listů balí maso na grilování. Listy se totiž nad ohněm nespálí. V Latinské Americe do kukuřičných nebo banánových listů balí takzvané tamales, směs tuku s kukuřicí a masem, a vaří ve vroucí vodě. Listy se nerozvaří a udrží tamales pohromadě. Vy si můžete zkusit v listu ugrilovat třeba rybu. Ale pozor, samotné listy se nejedí!

Tamales v banánových listech.
Autor: istock.com Tamales v banánových listech.

Místo nádobí

Jednorázové nádobí zanechává obrovskou ekologickou stopu a nelze recyklovat. Na piknik si tak s sebou příště vezměte raději banánové listy! Pokud jeden velký několikrát přeložíte či jich dáte víc na sebe, máte stejně pevný talířek jako ten plastový. Banánový list můžete s sebou nosit i v kabelce pro případ, že by vás dohnala mlsná a chtěli jste si koupit nějakou dobrotu do ruky. Co je nejlepší? Banánový list pak můžete s čistým svědomím zahodit ke stromu. Anebo jej otřít a použít opakovaně. 

Zkuste na banánových listech naservírovat jídlo.
Autor: istock.com Zkuste na banánových listech naservírovat jídlo.

 

Na dekoraci

Pusťte si domů trochu přírody a ozdobte si interiér tropickou dekorací. Z banánových listů se dá vyrobit spousta krásných věcí a dárků. Inspirujte se třeba TADY.

Banánové listy.
Autor: istock.com Banánové listy.
Článek je zařazen v: banánové listy , ekologie , plast , obal

reklama