reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

17 nápadů, jak omezit plast v domácnosti a žít zdravěji

matoušhartman , Vydáno: 16.08.2018
Jak omezit plasty v domácnosti?
Autor: istock.com Jak omezit plasty v domácnosti?
Nemusíme zpátky na stromy, stačí, když omezíme alespoň část naší spotřeby plastu. Nakonec budeme žít zdravěji a ještě pomůžeme planetě. Podívejte se na naše tipy.

reklama

Po staletí jsme bez plastů vydrželi, teď jich máme až moc. Jsou všude. Pijeme z nich, oblékáme se do nich, používáme je denně. Nezbavíme se jich úplně, ale můžeme se pokusit jejich použití omezit. Následující doporučení vám s tím pomůžou.

Omezte nápoje v plastových lahvích

Začněme klasickou poučkou, společně s plastovými taškami jsou PET lahve nejviditelnější součástí naší spotřeby plastu. Vodu si můžete natočit z kohoutku. Naštěstí u nás je zcela nezávadná a má i dobrou chuť (oceníte, zvlášť pokud jste kdy ochutnali vodu z kohoutku na jihu Evropy, tam je strašná). Sladké limonády byste měli omezovat obecně.

A balenou zeleninu

Nekupujte zeleninu na plastovém tácku omotanou celofánem. Taková ochrana vůbec není potřeba, zeleninu stejně umyjete. Zeleninu a ovoce proto kupujte tam, kde vám s ní neprodají i hromadu plastu.

Nemá smysl kupovat balenou zeleninu
Autor: istock.com Nemá smysl kupovat balenou zeleninu

Skoncujte s mraženými potravinami

Je jednodušší si koupit krájenou hluboce zmrazenou zeleninu v plastovém pytli a pak ji použít při vaření. Jenže tím vyprodukujete další plastový odpad. Řešením je kupovat zeleninu na trhu v sezoně, nakrájet a následně zamrazit.

Dopřejte si zmrzlinu

Nekupujte zmrzlinu v plastových obalech, ale raději si zajděte na kornoutek s jedním dvěma kopečky. Plastového odpadu bude méně. Případně si vyrobte zmrzlinu doma.

Zmrzlina v kornoutku je ekologičtější než ta ze supermarketu
Autor: istock.com Zmrzlina v kornoutku je ekologičtější než ta ze supermarketu

Udělejte si vlastní jogurt

Budete potřebovat farmářské mléko, s tím z obchodu byste úspěch neměli. Poctivé mléko můžete koupit na internetu nebo na trzích. Mléko se převaří, když jeho teplota klesne na zhruba 40 stupňů, vmíchají se do něj dvě polévkové lžíce kupovaného jogurtu. Hrnec se zabalí do novin a starých svetrů. Následně je potřeba počkat 12 hodin. Po nich je jogurt hotový. Detailní návod, jak si vyrobit jogurt s věcmi, které máte doma, najdete ZDE.

Domácí jogurt jde vyrobit snadno
Autor: istock.com Domácí jogurt jde vyrobit snadno

I pes si zaslouží nádobí

Když kupujete misky pro své zvířecí miláčky, volte raději ty kovové, případně použijte starou keramickou nebo porcelánovou misku. Psům a kočkám beztak na designu moc nesejde.

Používejte dávkovače

Kupte si dávkovač pro opakované použití, který budete doplňovat. Tenhle trik nemusíte využívat jen u tekutého mýdla v koupelně, ale také u saponátu na mytí nádobí.

Dávkovače mýdla můžete znovu naplnit
Autor: istock.com Dávkovače mýdla můžete znovu naplnit

Volte alternativní kosmetiku

Šampón se prodává i v tuhé verzi. Je to jeden z příkladů, jak se můžete vyhnout nákupům kosmetiky v plastových lahvích.

Vařte si

Do práce si berte připravené jídlo nebo si skočte do restaurace na hotovku. Pokud chcete omezit spotřebu plastů, vyhněte se objednávání jídla s sebou. To vám vesměs dají do plastového obalu a navrch ještě do plastové tašky.

Doma připravené jídlo je ekologičtější než to kupované s sebou
Autor: istock.com Doma připravené jídlo je ekologičtější než to kupované s sebou

Nekupujte plastové nádobí

Dřevěná vařečka poslouží mnohem lépe než ty plastové. Pokud můžete, volte vždy vybavení do kuchyně a nádobí, které není vyrobené z plastu. Kupříkladu velké mísy na saláty se často prodávají plastové, ale seženete i skleněné nebo keramické.

Nahraďte brčko

Pokud se nedokážete vzdát brček, máme pro vás jeden trik ověřený staletími na argentinských a uruguayských pampách: používejte kovové brčko na pití maté. Je omyvatelné a vydrží roky. Pořídíte ho společně s nádobou na pití maté i samostatně.

Kovové brčko můžete používat roky!
Autor: istock.com Kovové brčko můžete používat roky!

Zapomeňte na izolepu

Opravdu ji potřebujete? Na balení dárků vám postačí papírové washi pásky!

Pořiďte si staré dobré pero

Nikoli to na bombičky, ale plnicí. Ročně spotřebujeme množství propisek, většina z nich je vyrobena z plastu. Pero představuje řešení, jak omezit plast a zároveň nosit v tašce něco vkusného a ne další reklamní propisovačku.

Klasické plnicí pero vypadá mnohem lépe než propiska a dá se použít opakovaně
Autor: istock.com Klasické plnicí pero vypadá mnohem lépe než propiska a dá se použít opakovaně

Investujte do rámů

Rámy jsou mnohdy až zázračně laciné, ale za jejich nízkou cenou stojí fakt, že namísto skla v nich najdeme kus plastu. Raději investujte do dražších rámů, nejenže vydrží déle, ale také nejsou plné plastu (doslova).

Neoblékejte se do plastu

Z umělých materiálů, jako je polyester, se při každém praní uvolňují mikročástečky plastu, které skončí v přírodě. Když nakupujete oblečení, přemýšlejte o materiálu a snažte se kupovat jen bavlnu, len nebo vlnu. Ceny budou vyšší, ale vaše pračka nezahltí Zemi dalším plastem.

Bavlna je vždy nejlepší volbou
Autor: istock.com Bavlna je vždy nejlepší volbou

Kupujte tradiční ozdoby

Vánoční stromeček si zaslouží pořádnou parádu. Dejte na něj klasické slaměné ozdoby nebo ty tradiční foukané ze skla. Nasušte si pomeranče a na větvičky přivažte mašle. Inspirujte se minulostí a udělejte si opravdu tradiční svátky bez hromady plastu.

Naučte se obdarovat

Volte jen věci z přírodních materiálů. Nedávejte nikomu plast, když ho doma sami nechcete. Ideálním řešením je ale věnování zážitků, jako jsou vstupenky na koncerty, do divadel nebo poukázky na večeře. Můžete taky věnovat fotodárky.

reklama

Článek je zařazen v: ekologické bydlení , plast , šetření , zdraví , příroda

reklama

Přečtěte si také