Kuchyně

12. října 2022 13:00

Simona Sedláčková

Barevný a odolný silikon je skvělý pomocník do kuchyně. Zvládne až 320 stupňů

Říká se sice, že hodného nepálí, ale tady musíme přísloví trochu poopravit. Se silikonovou chňapkou se o horký hrnec nepopálí ani zlobivec. A navíc, silikon může mít téměř jakoukoliv barvu a tvar. Díky tomu si můžete i tak obyčejnou věc, jako je chňapka na horké nádobí nebo forma na led, vybrat přesně podle svého vkusu.

Když se řekne silikon, vybaví si mnozí z nás tak nanejvýš prsní implantáty a dětské dudlíky. Tím však výčet využití silikonu zdaleka nekončí. V posledních letech si razí cestu především do našich kuchyní, a to nejen v podobě silikonového těsnění spár mezi kuchyňskou linkou a obkladem stěny.

Co je to silikon?

Silikon je polysiloxan neboli anorganicko-organický polymer. Zní vám to přímo strašidelně? Není divu, ale jeho vlastnosti jsou natolik jedinečné, že si vaši pozornost zaslouží i přes ta prapodivná cizí slova. Silikon odolává vysokým i nízkým teplotám (−60 °C až +180 °C, krátkodobě odolává teplotám až + 320 °C).

Pečení se silikonem

Se silikonovými pomocníky se do pečení může pustit i naprostý začátečník. Díky velmi praktickému, nepřilnavému „válu“ je příprava nejrůznějších těst daleko snazší než na klasickém válu dřevěném. Nespornou výhodnou jsou i nejrůznější velikosti a tvary forem, díky kterým snadno vykouzlíte nevšední zákusky. Silikonové formy nemusíte vymazávat tukem, vysypávat moukou nebo při pečení používat speciální pečicí papír. Pokrm se nikdy nepřichytí. Použitou formu snadno umyjete. Vyzkoušejte také silikonovou mašlovačku, která se jen tak neopotřebí a nezpuchří. Snadno rozetře jakoukoliv tekutinu i v málo přístupných místech.

Zábavné vaření

Vaření se silikonovými pomocníky je mnohem snazší, zdravější a úspornější. Při manipulaci s horkým nádobím například oceníte šikovné podložky pod hrnce či pekáče, ale i chňapky a rukavice. Také praktický nůž by vám v kuchyni rozhodně neměl chybět. Pokrmy se na něj nelepí, je zdravotně nezávadný a použít ho můžete klidně i na krájení přímo na teflonovém povrchu. Vyzkoušejte i snadno omyvatelná kuchyňská prkénka na krájení.

Přizvěte silikon na párty

Díky barevnosti a hravému designu oceníte pomocníky ze silikonu i při pořádaní veselých večírků s přáteli. Například formičky na led jsou k dostání v tolika variantách, že si jen těžko budete vybírat. Osvěžující drink nebo limonádu pro děti oživíte zajímavými kostičkami rozličných tvarů. Ze silikonové formy led velmi snadno vyloupnete.

Jak pečovat o silikonové výrobky?

Údržba silikonových kuchyňských pomocníků je velmi snadná. V podstatě je stačí pouze umýt, usušit a uložit. Silikonové nádobí můžete mýt bez obav i v myčce.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Silikon; https://www.vareni.cz/magazin/silikon-v-kuchyni/

Sdílejte článek

Přečtěte si také