reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Lesodrap: V Miláně vyrostl les do nebe

zidkovm , Vydáno: 20.10.2014
Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů
Autor: archiv Stefano Boeri Pozoruhodná je hlavně odvaha financovat bytový projekt, jehož stavba se prodražuje o 900 složitě vysázených stromů
Tento mrakodrap se proměnil v lesodrap: v les, který šplhá do nebes.

reklama

Zarostlé věžáky, které nedávno ozvláštnily Milán, vzbuzují až nereálná očekávání. Lidé čekají, že stromy v květináčích 50 m nad zemí navodí atmosféru lesa.

Takzvaný vertikální les architekta Stefana Boeriho tvoří dvě věže se 400 byty a integrovanými květináči na balkonech s 900 stromy a keři. Kromě toho, že stavba působí přívětivě, nezvyklé balkony skýtají útočiště ptactvu, které lze pozorovat a naslouchat jeho švitoření. Každý z objektů také částečně představuje les o ploše 9000 m². Kromě toho, že do města přináší zeleň, tento projekt minimalizuje dopad na životní prostředí také využíváním energie z fotovoltaických panelů.

Les ovšem stromy ve vzduchu nikdy utvářet nebudou – po balkonech nepoleze vysoká ani škodná, nezazní tam zurčení potůčku a nájemníkům nebudou praskat větévky pod nohama. Přesto si investor zaslouží pochvalu za odvahu prověřit nevyzkoušený koncept. Těch opatrných, kdo raději vyčkávají a zahušťují zástavbu dalším holým betonem a sklem, je přece jen převaha.

Byty byly na konci léta připraveny k nastěhování a nyní se dodělávají poslední detaily okolo budovy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Z bytů bude krásný výhled na Tyrhénské moře

Luxusní bydlení pod mostem?

Most je vidět jen zblízka

Chápete, proč se tento most jmenuje Mojžíšův?

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

reklama

Přečtěte si také