Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Chápete, proč se tento most jmenuje Mojžíšův?

Most u nizozemské pevnosti Fort de Roovere zapuštěný do vodního příkopu ze 17. století navzdory černým předpovědím posměváčků funguje spolehlivě už třetím rokem.
Vydáno: 17.09.2014
Most je vidět jen zblízka
Most je vidět jen zblízka Autor: RO&AD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Most, při jehož přecházení má člověk hlavu v úrovni vodní hladiny, nepřestává fascinovat. Na oceněném utopeném mostu v době jeho zprovoznění ovšem česká internetová komunita nenechala nit suchou. „Není bezbariérový, stoupne voda a bude z toho kanoe, musí to mít čerpadlo,“ hořekovali anonymně. Jak se ale ukázalo, ze všech nesmyslných námitek ani ta nejzávažnější neplatí a Mojžíšův most i po třech letech funguje bezchybně.

Most chrání syntetická membrána EPDM, samotné dřevo je technologická úprava
Most chrání syntetická membrána EPDM, samotné dřevo je technologická úprava
RO&AD

S nápadem přišli Architekti Ro Koster a Ad Kil ze studia RO+AD. Neviditelný je most především z toho důvodu, že na obranných vodních příkopech nemají mosty co dělat a ponořená konstrukce zajišťuje alespoň to, že z dálky není vidět. Název „Mojžíšův“ získal pro paralelu s nepozorovaným přechodem při rozestoupení Rudého moře. „Pochopitelně, že bylo nanejvýš nepřístojné položit přes val most, zejména pak odtud, kudy dříve přicházeli nepřátelé, a proto jsme učinili most neviditelným. Teprve při bližším pohledu se cesta k pevnosti otevře úzkým příkopem. Stejně jako kdysi Mojžíš rozdělil Rudé moře, můžete také vy projít vodou,“ vysvětlil jeden z autorů svůj záměr. Podle v Bibli popisovaného zázraku přešel Mojžíš spolu s Izraelity přes moře suchou nohou.

Před několika lety rekonstruovaná pevnost, která bránila obyvatele před nájezdy Francouzů a Španělů, leží u města Krimpen aan den IJssel v západní části Nizozemska v provincii Brabant. Patřila k rozsáhlé obranné linii z roku1628 tvořené písečnými valy.

Most je ze dřeva opatřeného ochrannou fólií EPDM. Materiál na bázi kaučuku vyniká jedinečnou odolností vůči povětrnostním vlivům. Atypický most ocenil Svaz holandských architektů jako Stavbu roku 2011.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Z bytů bude krásný výhled na Tyrhénské moře

Luxusní bydlení pod mostem?

Ať už máte lednici zabudovanou v kuchyňské lince, nebo volně stojící, vždy se nějaká prospěšná funkce navíc hodí

Chytré a samostatné. Co nabízejí moderní ledničky?

Bambus tvrdostí předčí dub. A je-li nutno povrch renovovat, i podlaha vyrobená z bambusových lamel umožňuje několikanásobné přebroušení.

Sedm druhů podlah do kuchyně. Přehled plusů a minusů

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama