Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Moc spánku vás může zabít. Proč bychom měli ráno vyskočit z postele co nejdřív?

Pokud si rádi přispíte, zaděláváte si na zdravotní problémy a přibližujete se smrti. Měli bychom spát jen šest nebo osm hodin denně, ne víc. Spáči mají ještě vyšší riziko smrti a chorob než ti, kteří pravidelně spí málo.
Vydáno: 13.12.2018
Mnoho spánku škodí
Autor: unsplash.com Mnoho spánku škodí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nová studie zkoumala přes 30 tisíc lidí v jednadvaceti státech světa. Jedná se o vůbec první globální výzkum, dříve se studie týkající se vlivu spánku na zdraví prováděly zejména v USA a Evropě. Ukázalo se, že pokud spíme hodně, nemá to v žádném případě blahodárné účinky na naše zdraví.

Riziko smrti se u spáčů dokonce zvýšilo o 41 procent oproti těm, kteří dodržovali spánkový limit šest až osm hodin denně. Lidé, co rádi spí, jsou také náchylnější vůči kardiovaskulárním chorobám. Studie publikovaná v European Heart Journal zjistila, že z 1000 lidí, kteří spí více než devět hodin, zemře nebo onemocní kardiovaskulární chorobou více než 10 procent. A počet mrtvých nebo nemocných dále rostl s přibývajícími hodinami spánku.

Mnoho spánku škodí
Autor: unsplash.com Mnoho spánku škodí

Zároveň se ukázalo, že naše tělo sčítá hodiny, které za den prospíme. Ve státech, kde jsou zvyklí dávat si siestu, bylo riziko smrti a nemocí vyšší. To ovšem neplatilo pro ty, kteří v noci spali třeba pět hodin a pak si na hodinku zdřímli odpoledne. Dohromady tedy spali šest hodin za den a zvýšené riziko je neohrožovalo.

Nicméně studie nevysvětluje, proč hodně spánku škodí. Výzkumníci účastníky jen sledovali. Na odpověď, proč dříve umírají spáči, si budeme muset ještě počkat. Je také možné, že zdravotní stav ovlivňuje dobu, jakou potřebujeme, abychom se vyspali. Tím pádem by právě kardiovaskulární choroby mohly stát za zvýšenou potřebou spánku. Na takové závěry je ale potřeba si ještě počkat.

Článek je zařazen v: spánek , postel , spaní , zdraví , smrt
Speciály:
Reklama