Moc spánku vás může zabít. Proč bychom měli ráno vyskočit z postele co nejdřív?
Pokud si rádi přispíte, zaděláváte si na zdravotní problémy a přibližujete se smrti. Měli bychom spát jen šest nebo osm hodin denně, ne víc. Spáči mají ještě vyšší riziko smrti a chorob než ti, kteří pravidelně spí málo.
Nová studie zkoumala přes 30 tisíc lidí vjednadvaceti státech světa. Jedná se o vůbec první globální výzkum, dříve se studie týkající se vlivu spánku na zdraví prováděly zejména vUSA a Evropě. Ukázalo se, že pokud spíme hodně, nemá to vžádném případě blahodárné účinky na naše zdraví.
Riziko smrti se u spáčů dokonce zvýšilo o 41 procent oproti těm, kteří dodržovali spánkový limit šest až osm hodin denně. Lidé, co rádi spí, jsou také náchylnější vůči kardiovaskulárním chorobám. Studie publikovaná vEuropean Heart Journal zjistila, že z1000 lidí, kteří spí více než devět hodin, zemře nebo onemocní kardiovaskulární chorobou více než 10 procent. A počet mrtvých nebo nemocných dále rostl spřibývajícími hodinami spánku.
spáneksmrt 2 Zdroj: unsplash.com
Zároveň se ukázalo, že naše tělo sčítá hodiny, které za den prospíme. Ve státech, kde jsou zvyklí dávat si siestu, bylo riziko smrti a nemocí vyšší. To ovšem neplatilo pro ty, kteří vnoci spali třeba pět hodin a pak si na hodinku zdřímli odpoledne. Dohromady tedy spali šest hodin za den a zvýšené riziko je neohrožovalo.
Nicméně studie nevysvětluje, proč hodně spánku škodí. Výzkumníci účastníky jen sledovali. Na odpověď, proč dříve umírají spáči, si budeme muset ještě počkat. Je také možné, že zdravotní stav ovlivňuje dobu, jakou potřebujeme, abychom se vyspali. Tím pádem by právě kardiovaskulární choroby mohly stát za zvýšenou potřebou spánku. Na takové závěry je ale potřeba si ještě počkat.