Halloween v Česku

31. října 2022 10:01

redakce Prima Living

Oslavte Dušičky jako v Mexiku. Den mrtvých je plný barev, veselí a dobrého jídla

České Dušičky moc zábavné nejsou, americký Halloween většina lidí nemá ráda. Ideální příležitost, abyste zkusili oslavit Dušičky jako v Mexiku. Tahle oslava je tak výrazná a jedinečná, že ji chrání UNESCO. Mísí se tu indiánské tradice s křesťanstvím a všude je spoustu barev a jídla.

Den mrtvých nebo španělsky Día de muertos na první pohled překvapí svým veselím. První dva listopadové dny se ulice zaplní dekoracemi a rodiny si doma staví oltáře mrtvých. Pro nás morbidní sláva, pro Mexičany tradice, na kterou nedají dopustit. Vyrábějí lebky z cukru, rozvěšují po domě girlandy z vystřihovaného papíru a zdobí hroby květinami.

Pro nás může být mexický Den mrtvých náhradou za americký Halloween. Dětem se bude líbit a užijí si ho i dospělí. Na blízké zemřelé nemusíme zapomínat, můžeme se inspirovat Indiány a připomenout si je jinak, než jsme zvyklí.

Oltář zemřelých

Stejně jako všechny ostatní tradice Dne mrtvých je i oltář výsledkem mísení evropské a indiánské kultury. Dominuje domu nebo oslavě a je plný barev. Jeho symbolika je náročná a obsahuje spoustu motivů. Nám bude bohatě stačit, když si z něj vezmeme inspiraci a vytvoříme na kuchyňském stole jeho napodobeninu.

Neměly by chybět řezané květiny, dečky z barevného papíru nebo alespoň různobarevné ubrousky. Oltář je vhodné provonět esenciálními oleji. Na oltář se umisťují i pokrmy a nápoje, což se hodí, zvlášť pokud chcete Den mrtvých oslavit. Nezapomeňte, že by vše mělo být barevné a výrazné.

Cukrové lebky

Před Dnem mrtvých vyrábějí Mexičani lebky z cukru, které bohatě zdobí třpytkami nebo blyštivým papírem. Vypadají roztomile a z jejich keramických dvojnic se staly časté suvenýry, které si turisté z Mexika vozí. Jenže lebky odkazují na poměrně morbidní zvyklost Aztéků, kteří vystavovali na oltář, jemuž říkali tzompantli, lebky obětovaných zajatců. Dnes naštěstí nikdo nikoho neobětuje a rodiny vyrábějí cukrové lebky. Receptů existuje několik, ten nejjednodušší v našich podmínkách je tento:

Recept na lebky z cukru

Ingredience

  • moučkový cukr
  • bílek
  • lžička medu
  • lžička citronové šťávy

Postup

  1. Promícháme bílek s medem a citronovou šťávou a přidáme moučkový cukr, pořádně promícháme a zpracujeme rukama. Výsledná hmota by měla připomínat měkčí plastelínu.
  2. Z hmoty vytvoříme koule a vytvarujeme je do podoby lebky, které následně zdobíme barevnými cukrovými polevami.
  3. Pokud se vám nechce do přípravy cukrových lebek, se kterými je trochu práce, můžete nazdobit motivem lebek perníčky nebo sušenky.

Papírové girlandy

Základní dekorací Dne mrtvých je tzv. papel picado, vyřezávané listy měkkého papíru, které se připevňují na provázek. Vzniká tak barevná girlanda plná motivů. Častým obrázkem jsou lebky nebo květiny. Použijte například krepový papír a vystříhejte v něm různé motivy podle fantazie. Můžete tak ozdobit nejen oltář, ale také pokoj nebo třeba zádveří.

Odkud se vzal Den mrtvých

Den mrtvých je prastará americká tradice, která sahá do dob, kdy na kontinent připluli Evropané. Španělé vnutili Indiánům křesťanství a ti se s novou vírou vyrovnali po svém. Promíchali ji se svými tradicemi a Den mrtvých byl na světě. Slaví se 1. a 2. listopadu podobně jako evropské svátky Všech svatých a Dušičky. Zatímco Evropané si ale zemřelé připomínají ve vší pokoře, Mexičané volí jinou formu právě díky vlivu indiánských náboženství, kde smrt nebyla vnímána jako definitivní konec a důvod ke smutku. Smrt je tu veselá a barevná.

Den mrtvých se slaví nejen v Mexiku, ale i ve státech Střední Ameriky. Stal se populárním po celém světě, kde nejen komunity Mexičanů staví oltáře a pořádají oslavy. Jeho výjimečnost navíc připomíná UNESCO, které ho zařadilo na seznam nehmotného dědictví lidstva.

Zdroje: svetobeznik.infodenik.czcs.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také