Bydlení

8. července 2018 07:00

Tereza Javorová

MANUÁL: Jak přežít stanování? Nejdůležitější věci, na které byste neměli zapomenout

Na co byste neměli zapomenout kromě stanu, spacáku a karimatky?

Kempování patří k nejkrásnějším letním zážitkům. Spaní pod širým nebem v tenkém příbytku v sobě skrývá romantiku, dobrodružství a nabízí zvláštní spojení s přírodou. Pokud se však na něj dobře připravíte. Jinak se může změnit v noční můru, stan ve strašidelné místo a okolní příroda v nebezpečného, často bzučícího nepřítele. Na tyhle věci nezapomeňte a užijte si nejlepší zážitek tohoto léta.

Buďte v suchu

Kempování v přírodě je vzrušující nejen kvůli tomu, že se naprosto odpoutáte od současných výdobytků civilizace a zpravidla nemáte tak snadný přístup k elektřině, tekoucí vodě či internetu. Dobrodružství se skrývá i v nepředvídatelnosti přírody. I ta nepřesvědčivější předpověď počasí vám stoprocentně nezaručí, že se nepřežene náhlá bouřka. Nezapomeňte proto sbalit oblečení do každého počasí. Nejlepší je funkční oblečení, ve kterém vám nebude teplo ani zima ani při kolísání teplot, a nepromokavé materiály. Naprostou samozřejmostí je i kvalitní, pečlivě naimpregnovaná turistická obuv.

Neztraťte hlavu

Určitě máte skvělý orientační smysl, jenž podrobujete náročné zkoušce každou sobotu večer, kdy jste schopní i přes klikatou cestu a rozostřené vidění trefit ze šantánu až domů. V přírodě však nastává zrada a všechny stromy vypadají jaksi stejně. Dokonce i ten nejdivnější kámen, který nápadně připomíná vrásčité čelo vaší učitelky ze základní školy, nejspíš najdete i o kus dál. Orientace podle přírodních útvarů zkrátka není zcela spolehlivá. Překousněte svoje ego a vezměte si s sebou GPS navigaci nebo alespoň dobrou mapu.

Nedejte šanci komárům

I ten nejromantičtější pohled na nebe poseté hvězdami si neužijete, pokud vám v tu chvíli budou sát krev hejna nenasytných komárů, kteří se budou střídat ve směnném provozu s tlustými klíšťaty. Pořiďte si dobrý repelent, za nějž se nebojte připlatit i nějakou tu stovku navíc. A pak ho nezapomeňte doma. Jako autorka tohoto článku, která po dvou dnech napočítala 74 štípanců. To nechcete.

Další věci, na které nezapomenout:

Čelovku, baterku – snížíte čas hledání věcí na polovinu stejně tak jako šanci, že se ztratíte cestou z toalety.

Lékárničku – opravdu jste natolik šikovní, že si stoprocentně nic neuděláte? Kdy jste si to mysleli naposledy? Tak vidíte.

Vařič – není nad to si vypít horký čaj ještě dřív, než opadne ranní rosa.

Mobilní telefon – i když byste jej rebelsky nejraději nechali doma a s ním i všechny svoje povinnosti, raději si s sebou vezměte alespoň nějaký starý, kterým budete moct případně přivolat pomoc.

Nabitou powerbanku – vybitý telefon vám samozřejmě bude k ničemu.

Sirky – nejste trosečník na pustém ostrově, takže si oheň můžete rozdělat i bez křesání křemeny.

Navlhčené ubrousky – budete fascinováni tím, jak se celá koupelna dá nacpat do jednoho pytlíku navlhčených ubrousků.

Toaletní papír – není třeba, pokud máte dostatek výše uvedeného.

Opalovací krém – vyhynutí raků v českých řekách nemusíte nahrazovat barvou své kůže.

Hrací karty – těchto pár papírových obrázků dokáže zajistit zábavu, když vám dojdou témata ke konverzaci nebo názvy souhvězdí.

Nůž – každý správný muž má mít nůž. A při kempování i žena.

Foťák – tu krásnou přírodu kolem sebe si určitě budete chtít vyfotit, ať už pro uchování vzpomínky, nebo pro posbírání co nejvíce lajků na Instagramu po návratu domů.

(as)

Další články:


Přečtěte si také