Bydlení

7. července 2018 06:00

Iva Kropáčková

Čarování s prostorem aneb 6 triků, které vám pomůžou nafouknout malý byt

Hlavním problémem v malých bytech je úložné místo. Základem je důkladně si rozmyslet každý kousek prostoru, který je k dispozici, a využít ho naplno. Jak to udělat?

Za malý byt je považován už ten, který má obytnou plochu méně než 40 metrů čtverečních. A celých šest procent českých bytů má plochu menší než 20 metrů čtverečních.Pokud patříte mezi majitele takového bytečku, máme pro vás pár chytrých triků, jak ho nejen opticky, ale i fakticky zvětšit, aniž byste přišli na mizinu.

1. “Chytrý” nábytek

Pro malé prostory jsou ideální takové kusy, u kterých využijete jejich variabilitu a možnost přesunu v místnosti. Osvědčuje se zejména nábytek, který má zabudovaný také úložný prostor (postel, konferenční či stolek, rozkládací jídelní stůl), díky kterému ušetříte místo na další věci (ložní prádlo, tiskoviny), ale současně je můžete v případě potřeby přesunout a využít i jinak. Naopak je chyba, pokud si do bytu nastěhujete nábytek bez rozmyslu a jasně dané funkce. Vyvarujte se masivnímu nábytku a raději sáhněte po lehčích a světlejších kusech.

2. I postel umí divy

I v těch nejmenších bytech se musíme někde vyspat. V zásadě máte dvě varianty - využít rozkládací gauč, který splní dvě funkce najednou, a nebo si dopřát i postel, která pro změnu může zčásti nahradit i úložný prostor (šuplík pod postelí může posloužit jako diskrétní uchování ložního prádla) nebo, pokud bojujete opravdu o každý centimetr, vsaďte na skládací postel, kterou můžete jednoduše “opřít” o zeď ve chvíli, kdy ji nepotřebujete. Hravější z vás pak mohou zavzpomínat na dětství díky vestavěnému patru, které umožňují zejména byty s vyššími stropy.

3. Udělejte z jedné místnosti dvě

I když máte k dispozici jen jednu místnost, vždy je lepší ji, alespoň symbolicky, rozdělit na tzv. “klidovou” a “společenskou” část. Klidová by měla sloužit k odpočinku, oddělit ji můžete od zbytku prostoru například paravánem, knihovnou či šatní skříní (či pouhým stojanem na šaty).

4. Barvy umí přidat pár metrů navíc

Obecně platí, že menší prostory opticky zvětší světlé barvy. To však neznamená, že se musíte vzdát všeho tmavého, jen je potřeba vyhnout se mnoha barevným kontrastům, které v malé místnosti vyvolají akorát stísněnost a přeplněnost prostoru. Iluzi vyšší místnosti vyvolá čistě bílý strop s jen o tón tmavší barvou na zdech. Na podlaze si pak můžete dovolit odstín nejtmavší.

5. Ani kousek prostoru na zmar, až po strop

Pokud musíte pracovat s malou plochou, využijte veškerý prostor, který máte k dispozici, tedy i zdi a vysoké stropy (v ideálním případě). Kromě již zmiňovaného patra ke spaní využijete stěny a vysoké vestavné skříně, díky kterým můžete získat úložný prostor navíc. Variantou jsou také police přímo pod stropem, kam můžete ukládat například sezónní výbavu.

6. Pryč s dveřmi, více světla

Metry navíc vám to sice nepřidá, ale opticky prostor zvětšíte, pokud se obejdete bez zbytečných dveří například z chodby do obýváku či do kuchyně. Skvělých výsledků dosáhnete, když si do bytu pustíte více světla. Zapomeňte tedy na těžké závěsy v tmavých barvách. Naopak - pokud se bez záclon neobejdete, volte světlé a lehounké materiály, které světlo odrazí dál. Dalším fíglem je použití zrcadel a skleněných ploch obecně. Samozřejmě nesmíte zapomenout na vhodné osvětlení, které je alfou a omegou nejen malých bytů. Centrální osvětlení byste měli vždy doplnit menšími doplňkovými světly, díky kterým lze měnit atmosféru prostoru dle aktuálního využití.

Nemáte na to všechno peníze?

I když se vydáte tzv. nízkonákladovou cestou, úplně zadarmo to většinou bohužel nepůjde. Minimálně postel nebo skříně se vyplatí do malého bytu pořídit na míru a připlatit si. Efekt je pak násobně větší. Pokud nemáte našetřeno dostatek peněz a potřebujete bydlení nutně vyřešit, může být řešením i půjčka. Vybírejte ale pečlivě.

Zdroj: Zonky.cz


Přečtěte si také