Bydlení

12. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Mladý pár si v Praze na Vinohradech zařídil byt inspirovaný Londýnem

Sprcha za drátosklem a nad umyvadlem police ze staré fošny?

Návrh dvou malých koupelen a kuchyně v mezonetovém bytě na pražských Vinohradech svěřil mladý pár architektce Dagmar Štěpánové. Vzhledem k tomu, že majitelé bytu žili několik let v Londýně, jejich požadavky na interiér odrážely jejich pocity z ostrovní metropole.

Obě koupelny i kuchyni vzájemně propojují použité materiály, především mosaz. Kuchyně nejvíce odkazuje ve stylizované formě na Londýn. Bílá koupelna se nese v duchu minimalismu, zatímco šedozelená miniaturní koupelna stojí svým výrazem nejblíže k industriálnímu stylu. Zde klasické drátosklo našlo uplatnění v podobě atypicky řešené sprchové zástěny a obyčejné keramické umyvadlo architektka postavila na konstrukci ze svařených ocelových profilů známých pod označením „jekl“.

Zrcadlo pokrývající část stěny za umyvadlem na celou výšku místnosti jinak malou koupelnu o rozměrech 1,5 x 1,6 m opticky zvětšuje. Mosazné prvky se v této koupelně promítly do sprchové vintage baterie a do umyvadlového sifonu. V minimalisticky pojaté bílé koupelně je na skříňce z masivu posazené mosazné umyvadlo, nad kterým je kruhové zrcadlo zaseknuté do dřevěné police ze staré fošny. Jedno křídlo dvířek od skříňky zadala architektka výtvarníkovi Alešovi Poláčkovi, který dvířka ručně pomaloval. Umyvadlo i zrcadlo svým tvarem reagují na zvolený typ obkladu.

Ani kuchyňský kout není příliš velký, ovšem využitý je každý centimetr prostoru. Ať už jsou to rohové skříňky s karuselem, nebo úzká kapsa za sloupem, která slouží k sušení utěrek. Všechny pohledové části kuchyňské linky jsou vyrobeny z překližky. Povrch je černý nebo šedý, olejovaný s vyfrézovanými polodrážkami. V černé lesklé pracovní desce se zrcadlí keramický obklad v odstínu patinované mosazi. Dalšími mosaznými prvky jsou částečně zapuštěná madla nebo dřez. Projekt vypracovalo studio Formafatal.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také