Bydlení

30. března 2021 08:00

Matouš Hartman

Rodina se tísnila v jedné jediné místnosti. Designérky Postav si sen! jí zařídily nové krásné bydlení

Když designérky Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová viděly, v jakém stavu dům je, došlo jim, že je čeká hromada práce. Staré stavení potřebovalo stavební změny, a dokonce nové topení. Nebyla to tak jednoduchá práce, ale té se designéři Postav si sen! nebojí…

Andrea, Štefan a jejich dcerka Mia bydleli vjedné jediné místnosti venkovského domu. Došly jim peníze na rekonstrukci a vysněný dětský pokojíček nemohli zařídit. Bylo potřeba, aby jim Iva Kubelková a designérky Postav si sen! pomohly. Ve studeném domě, který připomínal staveniště, totiž pečovat o miminko nejde.

Zatímco se Andrea sMiou vydaly do hotelu, Štefan vdomě zůstal, aby designérkám Jaroslavě Hájkové a Haně Šmejkalové pomohl. Sehnal tým šesti lidí a všichni se pustili do práce. Bylo potřeba udělat stavební změny, vyměnit okna, vyvložkovat komín a pořídit nová kamna.

Designérky se nepustily jen do proměny pokojíčku, ale rovnou přestavěly i kuchyň sobývacím pokojem. Práce tak bylo hodně, ale pracanti postupně odcházeli, až zbyli jen tři. Krizi se ale nakonec podařilo překonat a proměna se stihla vtermínu.

Hodnocení designérek:

„Na první pohled bylo zřejmé, že nás budou čekat dvě místnosti místo jedné, což bylo dané zejména jejich částečným propojením. A i když bylo očividné, že ze stavebního hlediska bude proměna poměrně náročná a budeme vše muset řešit komplexně, nedovedly jsme si ani zdaleka představit, kolik problémů a záludností na nás během proměny vyskočí as čím vším se budeme muset potýkat, abychom vše dotáhly do zdárného konce.

Hlavním problémem původního stavu byla absence řešení vytápění domu. Sice jsme poměrně rychle nalezly cestu, jak se s tím vypořádat, ale ukázalo se, že se jedná o problém mnohem hlubšího rázu. Bohužel nestačilo pouze dodat nová výkonná kamna. Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy avyměnit shnilá stará okna. Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, a musely jsme tedy řešit jeho kompletní vyvložkování. A plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec také nebylo možné – z důvodu 80 cm tlusté nosné zdi, do které prostě nebylo možné vyvrtat otvor pro připojení ke komínu. Vše ale nakonec dopadlo bezvadně, „ad hoc“ umístění kamen v chodbě se ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až miminko povyroste, a v obývacím pokoji tak vzniklo mnohem víc volného prostoru „pro bydlení“. Kratší čas realizace nám komplikovalo hlavně vysychání stropních a obvodových konstrukcí, které i vzhledem k venkovním klimatickým podmínkám neprobíhalo ideálně, a pokud bychom měly více času, asi bychom ho věnovaly důkladnějším úpravám a opravám obvodových konstrukcí.

Všechny díly Postav si sen! můžete sledovat on-line:

Jelikož se jedná o objekt starý přes 150 let, navíc umístěný v malé vesnici uprostřed Českého středohoří, chtěly jsme respektovat genius loci místa i dané stavby. Nicméně jde stále o trvalé bydlení pro mladou rodinu a chtěly jsme se také vyvarovat venkovské doslovnosti. Sáhly jsme proto po interiéru v odlehčeném venkovském stylu s moderním nádechem. Paní Andrea, pro kterou byla proměna realizována, má velmi ráda živé barvy, čehož jsme při tvorbě konceptu bohatě využily. Jako hlavní paletu jsme použily velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov a to vše jsme doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. Dominantou celého prostoru se staly výrazná červená sedačka a také zelený jídelní stůl. Ten je navíc unikátní v tom, že se jedná o původní kus nábytku, kterému jsme pouze vdechly nový život právě výrazným nátěrem a malou opravou. Velmi zajímavým prvkem vinteriéru jsou také nové dveře, které jsou kopiemi klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva. Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody.“

Všechny článkyo Postav si sen! najdete ve speciálu:


Přečtěte si také