Bydlení

19. října 2017 08:00

Matouš Hartman

Na co dávat pozor při výběru bytu? 11 věcí, které určitě zkontrolujte

Na co dávat pozor při výběru bytu? 11 věcí, které určitě zkontrolujte

Hledání bytu čeká dříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.

Autor tohoto článku během posledních šesti let sháněl byt pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát naletěl. Následujících tipů se tak bude určitě držet, až přijde na další stěhování.

(Matouš Hartman)

Hledánbytu čekdříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.

Během posledních šesti let jsem byt sháněl pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát jsem naletěl. Následujících tipů se tak budu určitě držet, až přijde na další stěhování.

Hledání bytu čeká dříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.

Během posledních šesti let jsem byt sháněl pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát jsem naletěl. Následujících tipů se tak budu určitě držet, až přijde na další stěhování.Hledání bytu čeká dříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.Během posledních šesti let jsem byt sháněl pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát jsem naletěl. Následujících tipů se tak budu určitě držet, až přijde na další stěhování.

Hledánbytu čeká dříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.

Během posledních šesti let jsem byt sháněl pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát jsem naletěl. Následujících tipů se tak budu určitě držet, až přijde na další stěhováníHledání bytu čeká dříve nebo později každého z nás. Není to nic jednoduchého, mnohdy ani příjemného. Někdy se člověk musí stěhovat každý rok. Hysterie kolem cen bytů v Praze přidává ještě stres, že neseženete něco, co vám opravdu vyhovuje.Během posledních šesti let jsem byt sháněl pětkrát v Praze, jednou v Barceloně a jednou v Santiagu de Chile. Nikdy to nebylo snadné a párkrát jsem naletěl. Následujících tipů se tak budu určitě držet, až přijde na další stěhování.

Důvěřuj, ale prověřuj

Makléři se na vás budou usmívat, je to jejich práce. Ale i někdo, kdo se vám představí křestním jménem, bude se chovat žoviálně a přátelsky, vám může nabízet byt, který nestojí za nic. Nenechte se zmást vlídným přístupem, trh s nemovitostmi je byznys a musíte mít svou hrdost a nenechat se utáhnout na vařené nudli. Ptejte se na majitele, zjistěte si, komu byt patří. Často totiž nevyřizujete pronájem s majitelem, ale jeho zástupcem.

Znejte sami sebe

Máte psa? Kočku? Děti? Budete byt sdílet s více lidmi? To všechno jsou důležité otázky. Mnozí majitelé nemají rádi zvířata a vy nechcete, aby vám za rok neprodloužili smlouvu s tím, že jste je neinformovali o svém Mourkovi. Důležité je s majitelem vycházet, dobré vztahy nastartujte už v začátku.

Vzhlížejte

Zvlášť pokud budete vybírat byt v nejvyšším patře, pořádně si prohlédněte stropy a rohy, zda na nich nejsou vlhké fleky. Nikdo pak nechce s prvními podzimními dešti dávat do obýváku kýbl a přemlouvat majitele, že by se měl zajímat o opravu.

Věnujte pozornost topení

Ujasněte si, jaké topení v bytě chcete mít. Pokud máte rádi dobrodružství, klidně jděte do vafek. Hřejí skvěle, ale zajímejte se o to, zda mají revizi (a chtějte důkaz). Tou by měly projít každý rok před topnou sezonou. Osobně bych už byt s vafkami nechtěl, přece jen už je jednadvacáté století, ale na druhou stranu byty vybavené vafkami mohou být levnější.

Zkontrolujte si elektrospotřebiče

Mnohdy se byty nabízejí s ledničkami, pračkami, myčkami atp. V inzerátu se tomu říká „plně vybavené“, pravdou ale je, že se mnohdy jedná o spotřebiče, které tu za určitý poplatek nechali bývalí nájemníci. Pokud tedy nejsou spotřebiče vyloženě nové, při prohlídce je chtějte zapnout. U plynových sporáků se také zajímejte, zda je trouba plynová nebo elektrická, abyste pak nebyli překvapeni.

Mrkněte pod umyvadlo

Zkontrolujte, jak vypadají odpady, abyste hned nemuseli řešit problémy. I dobře vypadající byt může skrývat nepříjemnosti, které se schovávají ve skříňce pod umyvadlem. Stejně tak se zajímejte o ohřev vody. Pokud se jedná o boiler, podívejte se, jak je velký, zda vám bude stačit. Pokud se voda ohřívá karmou, rozmyslete si, zda vám nevadí, a také se ptejte, zda má za sebou revizi.

Podívejte se z okna

Nejde ani tolik o výhled, i když hezká scenérie za okny se hodí, ale je potřeba zjistit, zda okna těsní. Zvláště domy v centrech měst nemají nová okna a je tak na vás, zda se smíříte s úniky tepla, nebo ne.

Ujasněte si, jak se budete chovat ke stěnám

Někdo potřebuje hromady obrazů a fotek na stěnách, někdo preferuje holé zdi. Pokud neplánujete na stěny nic věšet, pak s klidem vyberte čerstvě vymalovaný byt a klidně i na jinou barvu než bílou. Pokud chcete stěny zdobit, uvědomte si, že bude potřeba při vystěhování vrátit byt do původní podoby. To se dělá mnohem lépe, když jsou stěny vymalovány bíle a ještě lépe, když majitel plánuje, že po vás stejně vymaluje. Nepřijdete tak o zálohu kvůli hřebíkům a skobám ve zdech.

Ptejte se na sousedy

Soužití se sousedy může být příjemné, ale může to být i peklo. Zeptejte se, kdo bydlí v okolních bytech, a přemýšlejte, jaké stěny máte se sousedy společné. Ujasněte si, zda děláte večer hluk, zda často zvete přátele domů. V tom případě se vyhněte sousedům v důchodovém věku, ti mají čas na to, aby se s vámi hádali a vyčítali vám vaše chování. Naopak pokud jste klidní a doma chcete hlavně pokoj, pak starší sousedé budou spíše výhodou.

Nebydlíte jen v bytě

Než půjdete na prohlídku, projděte si okolí a zjistěte, co vám nabízí. Rešerši si můžete udělat i přes Google Maps, hledejte nejbližší restaurace, kavárny, obchody, fitness centra a zjistěte, jak daleko to budete mít na nákup nebo na kafe.

Foťte

Domluvte se s pronajímatelem na tom, že vyfotíte pronajímané prostory, aby bylo jasné, jak vypadaly v moment předání. Ušetří vám to do budoucna stres, když zjistíte, že je něco poškrábané, rozbité, ale víte, že jste to neudělali vy, jen jste si toho nevšimli a teď máte strach, že z toho bude nepříjemné řešení, kde budete čelit tvrzení proti tvrzení. Určitě dostanete na pronajímatele mail, vytvořte sdílenou složku s fotkami třeba přes disk na Googlu a budete hned klidnější.

Sdílejte článek

Přečtěte si také