Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Na co dávat pozor při výběru bytu? 11 věcí, které určitě zkontrolujte

19. 10. 2017, 08:00
1/11: Důvěřuj, ale prověřuj
Výběr bytu je jednání, ne přátelský hovor

Makléři se na vás budou usmívat, je to jejich práce. Ale i někdo, kdo se vám představí křestním jménem, bude se chovat žoviálně a přátelsky, vám může nabízet byt, který nestojí za nic. Nenechte se zmást vlídným přístupem, trh s nemovitostmi je byznys a musíte mít svou hrdost a nenechat se utáhnout na vařené nudli. Ptejte se na majitele, zjistěte si, komu byt patří. Často totiž nevyřizujete pronájem s majitelem, ale jeho zástupcem.

2/11: Znejte sami sebe
Zvířecí miláčci mohou majitelům vadit

Máte psa? Kočku? Děti? Budete byt sdílet s více lidmi? To všechno jsou důležité otázky. Mnozí majitelé nemají rádi zvířata a vy nechcete, aby vám za rok neprodloužili smlouvu s tím, že jste je neinformovali o svém Mourkovi. Důležité je s majitelem vycházet, dobré vztahy nastartujte už v začátku.

3/11: Vzhlížejte
Tak takový byt si nepronajímejte v žádném případě

Zvlášť pokud budete vybírat byt v nejvyšším patře, pořádně si prohlédněte stropy a rohy, zda na nich nejsou vlhké fleky. Nikdo pak nechce s prvními podzimními dešti dávat do obýváku kýbl a přemlouvat majitele, že by se měl zajímat o opravu.

4/11: Věnujte pozornost topení
Topení i kotel by měly mít revizi

Ujasněte si, jaké topení v bytě chcete mít. Pokud máte rádi dobrodružství, klidně jděte do vafek. Hřejí skvěle, ale zajímejte se o to, zda mají revizi (a chtějte důkaz). Tou by měly projít každý rok před topnou sezonou. Osobně bych už byt s vafkami nechtěl, přece jen už je jednadvacáté století, ale na druhou stranu byty vybavené vafkami mohou být levnější.

5/11: Zkontrolujte si elektrospotřebiče
Funguje lednice?

Mnohdy se byty nabízejí s ledničkami, pračkami, myčkami atp. V inzerátu se tomu říká „plně vybavené“, pravdou ale je, že se mnohdy jedná o spotřebiče, které tu za určitý poplatek nechali bývalí nájemníci. Pokud tedy nejsou spotřebiče vyloženě nové, při prohlídce je chtějte zapnout. U plynových sporáků se také zajímejte, zda je trouba plynová nebo elektrická, abyste pak nebyli překvapeni.

6/11: Mrkněte pod umyvadlo
Podívejte se na stav odpadů

Zkontrolujte, jak vypadají odpady, abyste hned nemuseli řešit problémy. I dobře vypadající byt může skrývat nepříjemnosti, které se schovávají ve skříňce pod umyvadlem. Stejně tak se zajímejte o ohřev vody. Pokud se jedná o boiler, podívejte se, jak je velký, zda vám bude stačit. Pokud se voda ohřívá karmou, rozmyslete si, zda vám nevadí, a také se ptejte, zda má za sebou revizi.

7/11: Podívejte se z okna
Se starými okny se budete muset smířit zvláště v centrech měst

Nejde ani tolik o výhled, i když hezká scenérie za okny se hodí, ale je potřeba zjistit, zda okna těsní. Zvláště domy v centrech měst nemají nová okna a je tak na vás, zda se smíříte s úniky tepla, nebo ne.

8/11: Ujasněte si, jak se budete chovat ke stěnám
Budete na stěny věšet obrázky?

Někdo potřebuje hromady obrazů a fotek na stěnách, někdo preferuje holé zdi. Pokud neplánujete na stěny nic věšet, pak s klidem vyberte čerstvě vymalovaný byt a klidně i na jinou barvu než bílou. Pokud chcete stěny zdobit, uvědomte si, že bude potřeba při vystěhování vrátit byt do původní podoby. To se dělá mnohem lépe, když jsou stěny vymalovány bíle a ještě lépe, když majitel plánuje, že po vás stejně vymaluje. Nepřijdete tak o zálohu kvůli hřebíkům a skobám ve zdech.

9/11: Ptejte se na sousedy
Sousedi mohou pomoct, ale mohou také otravovat

Soužití se sousedy může být příjemné, ale může to být i peklo. Zeptejte se, kdo bydlí v okolních bytech, a přemýšlejte, jaké stěny máte se sousedy společné. Ujasněte si, zda děláte večer hluk, zda často zvete přátele domů. V tom případě se vyhněte sousedům v důchodovém věku, ti mají čas na to, aby se s vámi hádali a vyčítali vám vaše chování. Naopak pokud jste klidní a doma chcete hlavně pokoj, pak starší sousedé budou spíše výhodou.

10/11: Nebydlíte jen v bytě
Čtvrť, kde budete bydlet, je důležitá, vyhovuje vám?

Než půjdete na prohlídku, projděte si okolí a zjistěte, co vám nabízí. Rešerši si můžete udělat i přes Google Maps, hledejte nejbližší restaurace, kavárny, obchody, fitness centra a zjistěte, jak daleko to budete mít na nákup nebo na kafe.

11/11: Foťte
Byt si nafoťte

Domluvte se s pronajímatelem na tom, že vyfotíte pronajímané prostory, aby bylo jasné, jak vypadaly v moment předání. Ušetří vám to do budoucna stres, když zjistíte, že je něco poškrábané, rozbité, ale víte, že jste to neudělali vy, jen jste si toho nevšimli a teď máte strach, že z toho bude nepříjemné řešení, kde budete čelit tvrzení proti tvrzení. Určitě dostanete na pronajímatele mail, vytvořte sdílenou složku s fotkami třeba přes disk na Googlu a budete hned klidnější.