Bydlení

1. ledna 2015 14:13

Markéta Zídková

Najdeme psí hrdiny? Statečné psí srdce 2014 je tu!

Znovu po roce vám nabízíme jedinečnou příležitost zapojit se do ankety Statečné psí srdce, která mezi čtyřnožci hledá ty, jimž se v uplynulém roce povedlo něco zcela výjimečného.

Nominujte své psí hrdiny na webu www.statecnepsisrdce.cz do konce února. Odborná porota pak vybere vítěze a odmění je na slavnostním ceremoniálu na přelomu března a dubna.

V pořadí již 5. ročník ankety Statečné Psí srdce již tradičně vyhlašuje časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranný kříž. Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace Zlatého záchranářského kříže, prestižního ocenění, které v minulých letech předával prezident České republiky.

Připomeňme si vítěze

Jaký byl loňský rok, pokud jde o výjimečné činy našich čtyřnohých přátel, se dozvíme až z vašich nominací. Teď vám chceme připomenout statečné psí hrdiny, které jsme ocenili v posledním, 4. ročníku ankety Statečné psí srdce.

Vítěz kategorie Záchranný čin neslužebních psů – laiků

Endy odehnal divočáka

V pondělí 21. října 2013 vyrazil nedaleko Rokytnice v Orlických horách do lesa na dřevo důchodce Jaroslav Macháček. Jako obvykle s sebou vzal také svého tříletého labradorského retrívra Endyho. S pilkou v ruce šel stezkou, když proti němu z křoví vyrazil statný, asi dvě stě kilogramů vážící divočák. Než se nadál, ležel na zemi, pilka vedle něho a divočák na něm. Divočák Jaroslava doslova mordoval. Kousal ho a páral mu nohavice i nohy. Statečný Endy se ale na divočáka vrhl a kousáním do zad se jej snažil odvrátit od svého páníčka. To se mu nakonec povedlo. Divoké prase se otočilo a začalo útočit na psa. Endy lišácky odbíhal, aby se divočák vzdálil od pána. Potom kanci utekl a obloukem se k pánovi vrátil. Prase pak zalehlo kdesi v křoví. Zraněný Jaroslav zavolal myslivcům, kteří nakonec divočáka našli a zastřelili. Endy svému pánovi zachránil život způsobem, s jakým se setkáváme spíše v románech z divočiny. Právem mu za to patří ocenění Statečné psí srdce.

Vítěz kategorie Záchranný čin služebních a záchranářských psů

Saros zachránil sebevraha

V sobotu 7. prosince 2013 v pozdních večerních hodinách oznámila žena z Liberecka na linku 158, že pohřešuje svého otce. Pětapadesátiletý muž rozeslal celé své rodině e-mail na rozloučenou, ve kterém uvedl, že chce skoncovat se životem. Dcera pohřešovaného policistům sdělila, že rodiče jsou v rozvodovém řízení a otec tuto situaci těžce nese. Věděla také, že v domě jejího otce by měla být střelná zbraň, kterou se však ani jí, ani policistům nepodařilo nalézt. Policejní hlídka si vyžádala výjezd psovoda se služebním psem. Šlo o pprap. Jiřího Císaře a jeho služebního psa Sarose z Oddělení kynologických činností v Liberci. Saros ve ztížených klimatických podmínkách vypracoval stopu v přibližné délce 2,5 kilometru a nakonec našel postřeleného muže v husté trávě nedaleko okraje lesa. Pohřešovaný muž byl naštěstí stále naživu. Díky této záchranné akci se stal pprap. Jiří Císař držitelem titulu Psovod roku 2013 Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Saros si díky své šikovnosti vysloužil ocenění Statečné psí srdce.

Vítěz kategorie Spící srdce (ocenění in memoriam)

Ulf předešel mnoha tragédiím

Těžko lze vyčíslit, kolika ztrátám na životech předešly desítky českých armádních psů nasazených v misích v Iráku, Kosovu nebo v Afghánistánu. Mezi ty nejúspěšnější patřil německý ovčák Ulf. Na Veterinární základně Grabštejn (nyní Centrum vojenské kynologie Chotyně) ho od dubna roku 2001 připravoval podpraporčík Ondřej Novotníček. Ulfova vyrovnaná povaha a čichové schopnosti byly předpokladem pro speciální výcvik, a tak zanedlouho získal certifikát na vyhledávání zbraní. Ještě před výjezdem na zahraniční mise zaznamenal první úspěch, když při pátrání po pachatelích závažného trestného činu našel samopal a náboje ukryté pod podlahou půdy domu v Novém Boru.

V roce 2002 už působil v Kosovu a jeho nálezy zbraní se počítaly na desítky. Neméně důležité bylo Ulfovo působení v írácké Basře. Tam plnil především úlohu psího obranáře při ochraně české 7. polní nemocnice. Příhod s Ulfem je na celou knihu, ale v jednom případě psí čich předešel jisté tragédii. Bylo to při druhé misi v Kosovu, kdy vojáci prováděli kontrolu rozlehlého domu. Ulf náhle označil za podezřelou jednu skříňku. Pyrotechnici po opatrné obhlídce zjistili, že obsahuje nástražný výbušný systém, kdy dvířka byla spojená drátkem s odjištěným granátem. Vojáci, kteří by skříňku kontrolovali, by nepochybně přišli o život či utrpěli vážná zranění. V roce 2009 jedenáctiletý Ulf, už dávno vyřazený ze služby, naposledy zavřel své sympatické psí oči. Statečné psí srdce získal v kategorii in memoriam.

Vítěz kategorie Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)

Pomocnice Agáta

Agáta je fenka peruánského naháče, která pomohla tolika dětem i dospělým lidem, jako zřejmě žádný jiný canisterapeutický pes v naší zemi. Celých deset let pracovala na klinice u své paničky Ivy Bajtlerové. Tradičním polohováním pomáhala nejen při poúrazové terapii, ale i dětem s genetickými pohybovými poruchami. Výčet nejrůznějších terapií by byl dlouhý, uveďme tedy alespoň některé. Když se u dětí s autismem nedařilo navazovat kontakt, na klinice v Poděbradech se o to postarala právě Agáta. Má totiž zvláštní schopnost působit na klienty nevtíravým způsobem a jen svým pohledem dokáže nabízet kamarádství. To vzbuzuje zvědavost dítěte, a prostřednictvím her s Agátou pak dítě jaksi „mimochodem“ začne komunikovat i s terapeutkou. Agáta byla také vítaným pomocníkem při terapeutických postupech u dětí s Downovým syndromem. Od ledna 2013 je Agáta v psím důchodu. Za svoji desetiletou canisterapeutickou kariéru získala ocenění Pomáhající srdce.

(red)

Pátý ročník ankety proběhne v těchto kategoriích:

Záchranný čin služebních a záchranářských psů (psi-profesionálové)

Záchranný čin neslužebních psů (psi-laikové)

Spící srdce (ocenění in memoriam)

Pomáhající srdce (ocenění dlouhodobě pomáhajícího psa)

Nominujte své psí hrdiny www.statecnepsisrdce.cz do konce února.


Přečtěte si také