3. ledna 2025 08:30
redakce Prima LivingUtrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu
Atraktivní, exotická, tajemná, náročná a překrásná - taková je orchidej. Především v zimním čase její nádherné květy doma dělají spoustu parády. Pěstování orchidejí v běžných bytových podmínkách je sice náročnější, ale poradíme vám, jak to udělat, aby orchidej přežila a ještě opakovaně kvetla. Tady jsou naše rady a tipy.
Orchidej je královnou exotických květin a již pouhé vyslovení jejího jména vyvolává představu křehkých květů neskutečné krásy. Často jsou tyto tropické květiny krásným dárkem a pak i elegantním doplňkem interiéru. V zimě udělají v bytě spoustu parády. Jejich dekorativnost se hodí k slavnostním okamžikům.
Pokud máte moderní až minimalistický interiér bude u vás orchidej ta pravá, do takových prostor totiž sedí lépe než do rustikální světnice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaké orchideje najdete v české přírodě? Krásně kvetou a jsou chráněné
Orchideje jako pokojovky se někdy v novém domově ne a ne usadit a po prvním květu opadají a dokonce uhynou. Pěstování orchidejí v běžných bytových podmínkách je sice náročnější, ale mnohé druhy a hybridy doma dobře prospívají a bohatě kvetou.
Poradíme vám některé triky, jak orchideje nejen udržet při životě, ale také přimět, aby vám doma opakovaně kvetly a dlouho dělaly radost.
Není orchidej jako orchidej…
Pro nezkušeného nebo příliš laxního pěstitele nemá cenu trápit se s choulostivými druhy orchidejí a dívat se, jak hynou. Pořiďte si druhy nenáročné, které zvládnete pěstovat. K nejodolnějším i nejatraktivnějším patří orchidej rodu Phalaenopsis, česky můrovec. Je ideální pro začínající pěstitele orchidejí, neboť je na poměry orchidejí nenáročná.
INSPIRUJTE SE: Orchideje, exotické krásky: Vyberte si podle podmínek svého bytu
Světlo ano, slunce ne
Představte si, kde orchidej normálně roste. V deštném pralese, kde je světlo, ale ne přímé slunce. Takové podmínky jí musíte doma dopřát, aby vám rostla a kvetla. Ideální bude východní či západní okno, na jižní straně je třeba květiny přistínit.
- V zimě se přesto připravte na opad květů, což je způsobeno nedostatkem denního světla světla. Další z příčin padání květů může být i topení v blízkosti rostliny.
Na vodu je orchidej citlivka
Proč orchidej nekvete a neprospívá? Možná ji nesprávně zaléváte. Tahle exotická krasavice je poněkud citlivá na kvalitu vody i na to, jak ji zaléváte.
- Voda musí být měkká, ideálně dešťová nebo odstátá.
- Orchideje nezalévejte klasickým způsobem. Květináč ponořte na asi půl hodiny do nádoby s vodou. Poté ji nechte důkladně okapat, aby kořenový systém nebyl přemokřený. Na přemokření je totiž květina velmi citlivá. Větší množství vody vede k uhnívání kořen Tento postup opakujte jednou za jeden až čtyři týdny.
- A nezapomeňte rosit, rosit a rosit. Orchidejím Phalaenopsis prospívá každodenní rosení odstátou vodou, protože mají rády vyšší vlhkost.
Jak orchidej hnojit
Orchideje vyžadují pravidelné hnojení, aby krásně a dlouho kvetly i aby co nejrychleji nasadily nové květy. Používejte hnojiva určená přímo pro ně, zkusit můžete také domácí hnojiva z droždí (zdroj bílkovin a vitaminů skupiny B) nebo česneku (zdroj vitaminů B6, B1 a C, z minerálů vápníku a jódu).
- Během květu přihnojujeme spolu se zálivkou a po odkvětu jednou měsíčně.
NENECHTE SI UJÍT: Levná domácí hnojiva z brambor, droždí a mléka ocení rostliny v zahradě i na balkoně
Kdy orchidej přesadit
Signálem toho, že se rostlině daří, je tvorba nových vzdušných kořenů, které se mohou dostat na povrch květináče, což rostlině nijak neublíží, právě naopak světlo a vzduch orchidejím vyhovují. Nikdy je neodstřihávejte! Pokud jich je moc, květinu musíte přesadit do většího květináče. Nejvhodnějším časem pro přesazení je jaro a léto.
- Orchidejím obecně vyhovuje kvalitní propustný a vzdušný substrát, který má nižší množství živin.
- Na rozdíl od jiných druhů pokojových květin ocení průhledné květináče.
Zdroje: Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), Encyklopedie pokojových rostlin (Nino Vermuelen)