Bydlení

19. prosince 2016 12:10

Markéta Zídková

NÁVOD: Jak si vyrobit ruční papír. A z něj třeba ozdoby na stromeček

Starý papír, který byste dali do sběru, můžete využít k výrobě krásného ručního papíru. Využijete ho na přáníčka, jmenovky na vánoční dárky, vyrobíte z něj vánoční ozdoby nebo různá zvířátka. Je to velmi jednoduché a děti aspoň zjistí, jak vzniká papír.

Koupit ruční papír v obchodě není levná záležitost. Když ale potřebujeme přání pro nějakou výjimečnou událost, neváháme sáhnout hlouběji do kapsy. Ruční papír si přitom člověk může vyrobit doma a není to nic těžkého, navíc z papíru, který bychom normálně vyhodili. My vám dnes ukážeme nejenom výrobu ručního papíru, ale rovnou si z něj vytvoříme vánoční ozdoby. Celý návod krok za krokem pak najdete na videu níže.

Budeme potřebovat:

běžné papíry A4 (na jeden list recyklovaného papíru potřebujete cca 4 listy starého), můžete použít i staré noviny, z nich ale bude papír kvůli tiskařské černi šedý přízicedníknůžkykastrolformičky na vykrajování cukroví mixer voda lžička

1. Papíry natrhám na drobné kousky do hrnce, zaliju vodou a povařím asi 20min, po vychladnutí rozmixuji tyčovým mixérem a sliji přebytečnou vodu

2. Cedník otočím dnem vzhůru, podložím talířem (bude odkapávat voda)

3. Na cedník umístím formičku a vyplním ji papírovinou

4. Vytvořím poutko z příze a pomocí párátka ho zanořím hmoty

5. Urovnám povrch a nechám pozvolna uschnout, může to trvat i dva dny

6. Druhý den sundám formičku a ještě poupravím tvar, nechám doschnout

Papírovinu můžete barvit nebo přisypat do směsi třpytky. Nedoporučuji sušit na topení – tvar se seschne a zkroutí. A tady se podívejte na celý postup na videu:

Pokud byste si chtěli vyrobit list ručního papíru, tak postupujte následovně:

1. Papíry natrhám na drobné kousky do hrnce, zaliju vodou a povařím asi 20min, po vychladnutí rozmixuji tyčovým mixérem. Nemusím mixovat tak důkladně jako v případě vánočních ozdob, aby se vlákna celulózy nepřetrhala a vzniklý papír se nedrolil.

2. Do větší nádoby naliju vzniklou kaši a naředím ji vodou, až se hmota rozpustí. Na dno nádoby dám rámeček vyplněný jemnou síťkou, do něj dám rámeček nez síťky (ten určí velikost papíru, není nutný). Oba rámečky zvedám pomalu nahoru, na síťce mi zůstává hmota. Než rámečky vytáhnu nad hladinu, zatřepu s nimi, pootočím je, aby se papírová hmota usadila rovnoměrně.

3. Papír nechám chvíli okapat, pak odendám rámeček bez síťky. Na vzniklý papír na síťce přiložím noviny a síťku obrátím tak, abych hotový papír vyklopila na noviny. Vzniklý list papíru suším houbičkou, a pak nechám pomalu uschnout, čím pomaleji, tím ménší riziko, že se zkroutí. (Pokud se zkoutí, vyrovnám ho napařovací žehličkou.)

Autor: Vendy HubáčkováKamera, střih, foto: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také