Bydlení

14. června 2018 06:00

Tereza Javorová

Nespoutané bydlení v elektickém stylu. Buďte originální a odvážní!

Neradi se řídíte nejrůznějšími pravidly u daných stylů bydlení? Tak pak je pro vás ten eklektický tím pravým. Všechno je povolené, můžete kombinovat staré s novým, nepoužité s použitým, na první pohled zdánlivě nesourodé prvky a třeba i ty hýřící vtipem i vážností či naopak pompézní s těmi jednoduchými. Je to prostě na vás, tak nechejte promluvit eklektismus v takovém rozsahu, jak ho pociťujete právě vy.

Ti, co milují řád a drží se tvrzení, že všechno má mít svůj smysl, si vtomto směru budou ťukat na čelo. Ostatní si snadšením vyladí svůj styl podle svých preferencí, aniž by jim do toho zasahovaly předem vymezené normy.

Hrajte si

Nemusíte promýšlet, zda na stěnu může přijít béžová spolu smátovou, jestli se k sobě hodíči to není přece jen moc. Myšlenka pojetí eklektismu vede ke kombinacím, které by vdaném interiéru čekal jen málokdo, a i přesto jim to spolu maximálně sluší. Co takhle omšelé vintage stěny spojit sprudce fuchsiovou, do rámu povolat obraz sfuturistickou malůvkou a ktomu ultra moderní skleněný konferenční stůl spolu spohodlnými retro křesílky? No, povězte sami, není to osvobozující? Když můžete vše a nemusíte nic, když sami nechcete.

Včem je jádro pudla?

Jde o to, že něčím musíte začít. Od něčeho odpíchnout a pak to dále rozvíjet do finální podoby. Někoho nakopne pohled na polstrovanou půlnočně modrou pohovku na zlatých nožkách, bláznivá soška jako suvenýr zdálkou vonících cest nebo třeba směsice sytých barevných přechodů snevšední zrnitostí omítky či betonové stěrky. Nebraňte se ani tvarově originálnímu zrcadlu. Na ta totiž mnozí často zapomínají.

Dopřejte si čas

Nejde o to vybavit kompletně váš domov hned a tlačit na pilu. Obcházejte obchody, ale i bazary, hledejte, nechejte si nákup prvně pořádně projít hlavou či oprašte staré harampádí, co babička chtěla způdy nekompromisně vyhodit. Jak poznáte, že jste vybrali správně? Daná věc ve vás vzbudí příjemné pocity, prostě budete někde uvnitř svého já vědět, že tak je to vpořádku.A pak taky bude.

Vytříbený vkus

I když hranice ani normy neexistují, tak to neznamená, že to, co ksobě poskládáte, bude vypadat vždycky skvěle. Je potřeba mít dobrý úsudek a neplácat páté přes deváté. Co takhle přiznané cihly, moderní LCD televizor a na stěně obraz méně známého šlechtice či klasické umělecké dílo ve zdobném rámu, u moderního krbu obyčejný proutěný koš na dřevěná polena a karafa schuťově delikátní irskou pálenkou? Podle nás je to vyloženě božská záležitost.

Zůstaňte svíza každou cenu

Nikomu a ničemu se nepodřizujte a zařizujte si domov podle toho, co se líbí vám a přijde vám ideální. Věční vtipálci se nevyhnou milým vtípkům stejně jako ti konzervativní je i veklektickém ladění rádi opomenou.

LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také