Vánoce

12. listopadu 2022 10:00

Simona Sedláčková

Jablíčkové dekorace vás doprovodí na cestě od podzimu do Vánoc

Šťavnatá jablíčka patří k symbolům podzimu, ale zároveň i Vánoc, na které se všichni už tolik těšíme. Proto využijme právě dekorace inspirované jablky, abychom se zlehka přenesli od podzimu k předvánočnímu času.

Pokud byla vaše letošní úroda jablek bohatá, pak si můžete dovolit využít ty nejkrásnější kousky pro voňavé podzimní a předvánoční dekorace.

Kytice z červených jablíček

Menší a klidně i planá kyselá jablíčka vyskládejte do nádherné kytice. Základ kytice může tvořit kostka florexu, tedy hmoty pro aranžování rostlin. Jablíčka napíchněte na špejle, s jejichž pomocí budou držet ve florexu. Prázdná místa mezi plody zaplňte malými větvičkami buxusu nebo jiné stálezelené dřeviny.

Jablíčka můžete také napíchat na dlouhé špejle (vždy tři špejle do jednoho jablka) a z nich pakvytvořit větší kytici, proloženou dalšími druhy ovoce, ale i květin. Dlouhé špejle pak schovejte do manžety z krepáku nebo do kornoutu z balicího papíru.

Jednoduché věnečky

Není nic jednoduššího než malá, klidně i planá, jablíčka napíchnout na silnější drát a vytvořit věneček. Ozdobte ho kouskem chvojí, buxusem nebo břečťanem a zavěste na vchodové dveře.

Podzimní svícení

Dny už se kvapem krátí a večery bývají čím dál delší. Proto si vytvořte jednoduché svícny. Jablíčka vydlabejte a vložte do nich svíčku.

Pokud doma najdete velkou mísu nebo smaltované či porcelánové umyvadlo, můžete si přichystat i kouzelnou plovoucí dekoraci.

Nazdobený stůl

Svícen vytvořený z jablíček, mechu a drobných červených plodů hlohu nebo i jeřabin se tváří spíše podzimně, ale i tak už dává tušit blížící se Vánoce.

Ta nejkrásnější jablíčka si ale přece jen schovejte až na Vánoce, abyste z nich mohli vytvořit podobné svícínky pro každého člena rodiny, na štědrovečerní stůl. Z jablíček, která už začínají pomalu uvadat, zase vyrobte báječné křížaly. Budou skvělou a zdravou zimní svačinkou, ale můžete je použít i při výrobě dekorací.

Nezapomínejte na ptáčky!

Ze strnišť už to pěkně fouká, tak by to chtělo začít s přikrmováním ptáků. Kromě oblíbených slunečnicových semínek jim přidejte do krmítka i jablíčka. Nebo z nich vytvořte ptačí vánoční ozdobičky.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také