Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Nová kancelářská budova v Praze nabídne přístřešky pro ptáky, čmeláky i netopýry

Průmyslovou minulost místa zachycuje výmluvným odkazem na továrnu se čtveřicí komínů, sama ale aspiruje na certifikát šetrné budovy. Kancelářský objekt Butterfly rekuperuje elektřinu a počítá s elektromobily, hmyzem, ptáky i cyklisty.
Vydáno: 05.04.2017
Přídomek "zelená" budova odkazuje na certifikát šetrnosti k životnímu prostředí

Autoři nejvýraznější chystané kancelářské budovy v Praze, dvojitého domu Butterfly, se inspirovali povahou místa. Pražská čtvrť Karlín, to jsou – či spíše byly – především továrny. Křídla budov proto symbolizují čtyři původní tovární komíny. K dalšímu nápadu architekty přivedl zelený vrch Vítkov. Ten zas nachází obdobu ve fasádě s vertikální zahradou.

Obrostlých bloků fasády je celkem 1400 m2 a tvořit je má na 40 000 sazenic. Aby rostliny vydržely nejen dny, ale i léta po kolaudaci, pečuje o ně systém automatického zavlažování a hnojení. Obrostlá fasáda obrovskou stavbu nejen polidšťuje, ale také snižuje prašnost a reguluje vlhkost vzduchu i teplotu fasády. Zmíněné zavlažování využívá zásobníku s dešťovou vodou.

„Zelená“ budova v tomto případě mimo jiné znamená, že na fasádě komplexu budou růst desítky tisíc sazenic
„Zelená“ budova v tomto případě mimo jiné znamená, že na fasádě komplexu budou růst desítky tisíc sazenic
CMC Architects

Projekt získal příslib certifikace Breeam Excellent, která stvrzuje jeho šetrnost k životnímu prostředí. Mezi kritéria, která bylo nutné splnit, patří např. jednotky vzduchotechniky s tepelnou rekuperací, fasáda z izolačního trojskla, výtahy s rekuperací elektřiny při jízdě dolů, automatické venkovní rolety řízené dle dopadu slunečních paprsků, nabíjecí stanice pro elektromobily, ale i různé typy přístřešků pro ptáky, čmeláky a dokonce i netopýry.

Jestliže je v domě postaráno o elektromobily, zkrátka nepřijdou ani ti, kdo do práce přijedou na kole. Přímo v budově mají k dispozici kolárnu, kterou doplňují uzamykatelné skříňky, šatny i sprchy. Co je ale ekologického na tom dát si dvě sprchy denně, si ale budou muset rozebrat samotní cyklisté.
Budova má být hotová letos v prosinci.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Terasa spojuje obývací pokoj a kuchyni

Rodinný dům v Jílovišti slučuje zdánlivé protiklady díky důvtipným řešením

Reklama
Článek je zařazen v: dům, ekologie, zelená, kancelářská budova
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama