Bydlení

30. srpna 2016 05:58

Markéta Zídková

Rodinný dům v Jílovišti slučuje zdánlivé protiklady díky důvtipným řešením

Jak chránit zahradu před silnicí a přitom nebránit ve výhledu? Velmi úzký a komplikovaný pozemek přiměl architekty hledat důvtipná řešení.

Rodinný dům v obci Jíloviště poblíž Prahy stojí na jižním svažitém pozemku se značně protichůdnými podmínkami. Bylo třeba izolovat zahradu od ulice, ale nevytvořit bariéru a zajistit průhled do zahrady. Stejně tak architekti chtěli otevřít dům do zahrady a zajistit, aby jak do domu, tak i do zahrady z ulice svítilo jižní slunce. K tomu ještě museli respektovat předpisy vyžadující sedlovou střechu. „Vytyčili jsme si za cíl navrhnout dům současný, moderní ale klasické formy. Prostě normální dům. Nástrojem k takovému návrhu nám byl promyšlený a kvalitní konstrukční detail,“ popisují přístup autoři z pražského atelieru ABM architekti.

Ve svažitém terénu zařízli částečný suterén s technickým zázemím včetně garáže pro 2 auta. Součástí suterénu je i samostatná jednotka správce domu s vlastním přístupem na zahradu. Úroveň prvního nadzemního podlaží na severu navazuje přímo na vrstevnici svahu. Do zahrady je dům zcela prosklený s přímým přístupem z kuchyně a obývacího pokoje, které spojuje terasa. Z jihu je naopak hlavní vstup do domu po venkovním schodišti a dále pak obývací pokoj s okny na obě strany, z něhož je výhled do údolí a zároveň do něj svítí jižní slunce. V západním křídle je sociální zázemí a dva pokoje pro hosty. V podkroví jsou pak umístěné tři ložnice, další WC s koupelnou a pracovna.

Ložnice mají okna ve štítech, takže dům ani nehyzdí střešní okna. Tento dům se zúčastnil klání o Českou cenu za architekturu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také