Bydlení

22. listopadu 2016 06:22

Markéta Zídková

Nová zelená úsporám 2016/2017 se rozšiřuje. Dotace teď zlevní i výstavbu nízkoenergetických domů

Nově lze v programu požádat o dotaci na bytový dům s velmi nízkou energetickou náročností. Rozšířený program Nová zelená úsporám podpoří i využití tepla z odpadní vody nebo budování zelených střech.

Program Nová zelená úsporám bude podporovat výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Energeticky úsporných bytů je v Česku totiž zatím jen kolem 700. Kromě toho stát přispěje na rekuperaci tepla z „šedé“ odpadní vody nebo budování zelených střech. Žádat o příspěvek lze až do roku 2021 nebo do vyčerpání 100 milionů korun, které pro tento účel úřady vyčlenily.

Dotace ovšem mohou pokrýt nanejvýš 15 procent výdajů na výstavbu na jeden projekt. Dotace na instalaci zařízení využívajících teplo z odpadní vody má podobu fixního příspěvku 5000 korun na byt.

Zelená střecha

K úspoře energie na chlazení mají přispět také dotace na zelené střechy. Ty totiž nejen okysličují, ale také ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím narušují „tepelné ostrovy“ tvořené převážně asfaltem a betonem. Nová zelená úsporám nabízí dotace až 500 korun na metr čtvereční půdorysné plochy zelené střechy. Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman ujišťuje, že nově podpoří využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde nelze umístit standardní fotovoltaické panely.

Příspěvky se vztahují i na nákladnou administrativu. Peníze lze dodatečně získat na zpracování odborného posudku nebo zajištění dozorové činnosti, ovšem pouze pokud je stavba řádně zkolaudovaná. K projektu musí být také vydané platné územní rozhodnutí. Celková výše dotace nesmí podle ministerstva přesáhnout 30 procent z celkových způsobilých výdajů a zároveň 15 procent z celkových výdajů na stavbu bytového domu.

O nové typy dotací bude možné žádat od 9. ledna 2017.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také