Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Co všechno umí pasivní dům?

Ti, kdo propadli možnostem moderních stavebních materiálů a technologií, předávají první zkušenosti ze svých obydlí, kam pošťák účty za energii takřka nenosí.
Vydáno: 26.05.2014
Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění
Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění Autor: Karawitz Architecture
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bunkr a teplárna v jednom

Obecnou představu o pasivním domu naplňuje drobná stavba ze severní strany zahrnutá zeminou. Jenže ani domy s tepelnou ztrátou do 15 kWh/m2 za rok, tedy třikrát nižší, než jakou ze zákona smějí mít tzv. nízkoenergetické domy, nemusejí hned vypadat jako bunkr. Jak vás zajisté přesvědčilo úvodní foto z Francie.

Takové domy samozřejmě vznikají i v Česku a potvrzuje to i cihlový dům jedné rodiny v pražském Slivenci při západním okraji Prahy (majitel si nepřál uvést své jméno, ani svůj dům fotit). Stavení se sedlovou střechou a poměrně velkými okny se od ostatních domů na pohled nijak zásadně neodlišuje.

„Pojďte dál, zvenku nic neuvidíte,“ potvrzuje první dojem majitel, který se vyhnul atypickému zevnějšku i pro tento typ domů obvyklejší dřevostavbě. „Jen škrtnete sirkou a je po baráku,“ vysvětluje své obavy a důvod, proč do dřevostavby nešel. V okamžiku, kdy majitel vysvětlil, že pro jiné důvody zas zavrhl i moderní kombinované tvárnice, bylo jasné, že tento dům skrývá i pozoruhodná stavební řešení, která mohou být inspirací pro fanoušky pasivních domů.

Dům v domě

Tak tedy na první pohled je dům postaven z krásných lícových cihel. V kombinaci s bílými okny na nás dýchá modernější forma anglických venkovských domů. Za zmíněnou vnější cihlovou zdí je ovšem 5 cm mezera, po níž následuje 30 cm silná vrstva účinnějšího šedého polystyrenu, přichycená k vnitřní betonové zdi z tzv. ztraceného bednění – což jsou betonové tvárnice vyplněné betonem a vyztužené ocelovými pruty. Zvenku i zevnitř vlídně působící dům tak jistá podobnost s bunkrem nakonec přeci jen spojuje.

Účinnost dvojitých zdí spolu s trojitými okenními skly a silnou izolací je skvělá, a to natolik, že svým majitelům začíná dělat starosti – co s tepelnými přebytky? Tepelné přebytky, které generuje jejich dům, jsou totiž tak velké, že k jejich využití stavějí na zahradě bazén. Z jakých zdrojů majitelé toto teplo získávají, se dočtete v pokračování. Postupně si i řekneme, jak se takový dům větrá a jaké jsou náklady na vytápění.

David Horák

I pasivní dům má příjemný moderní interiér

V pasivním domě je tepla, že nevíte, kam s ním (2. díl)

Fotovoltaické články dodávají 3200 kWh za rok

Jak dýchá pasivní dům (3. díl)

Domy s pasivním standardem tepelné ochrany rozhodně nemusejí mít malá okna. Jen na severní straně se prosklená plocha minimalizuje

Pasivní dům – úspora, která vyjde draho (4. díl)

Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace

Kolik ušetří pasivní dům na vytápění? Známe skutečné náklady

Refuge House

Inteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů

Interiér s umírněnou obdobou Lary Croft

Vyzkoušejte si bydlení v pasivní dřevostavbě. Třeba jen na víkend

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama