reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kolik ušetří pasivní dům na vytápění? Známe skutečné náklady

zidkovm , Vydáno: 29.06.2014
Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace
Autor: Ekologický institut Veronica Vnější stěny jsou izolovány nejméně třiceticentimetrovou vrstvou izolace a střechy čtyřiceti centimetry izolace
Kdo někdy uvažoval o pasivním domě, chce určitě vědět, jak se člověk cítí v domě s nuceným větráním. A pak je určitě zvědavý, kolik takový dům ušetří na energiích.

reklama

Oboje dokáže zodpovědět Centrum Veronica v Hostětíně. V této pasivní budově se můžete ubytovat a vše si vyzkoušet a zároveň už objekt zná náklady na svůj provoz.  

Centrum Veronica v Hostětíně se chlubí údajem, že stálo jen o sedm procent víc, než na kolik by podle tabulek vyšla srovnatelná stavba bez použití technologií pasivního stavění. Stavitelé šetřili na dopravě tím, že používali materiál z místních zdrojů a nezdráhali se izolovat ani slámou. Rozdíl nákladů oproti konvenční stavbě jde pak z velké části na vrub kvalitních oken s trojskly a řízeného větrání s rekuperací. I kdyby byl skutečný rozdíl několikanásobně vyšší, než jak jej vyčíslili fandové do úsporných technologií, díky úsporám na energii by se i tak brzy vrátil. Dovolují v to doufat i tvrdá data z několika let provozu, jakkoliv ta za původními smělými kalkulacemi zaostávají.

Veronica, první česká veřejná budova v pasivním standardu nabízí ubytování a přehled úspor za sedm let fungování.

Funguje to i bez růžových brýlí

Předpoklad, že se náklady na zesílené izolace a složité větrání vrátí, platí i přesto, že stavba není až tak hospodárná, jak strůjci projektu původně doufali. Nové domy stavěné v té době, tedy v roce 2006, podle platné české normy mají spotřebu kolem 100 kWh/(m2 a rok), starší domy spotřebují na vytápění až okolo 200–300 kWh/(m2 a rok). Zřizovatelé Centra Veronica vycházeli z obecného údaje, že pasivní dům má oproti novým domům asi sedmkrát nižší spotřebu energie a více než desetinovou oproti starým domům.

... stejně jako střechu
Autor: Ekologický institut Veronica ... stejně jako střechu

Ekologický institut Veronica
Centrum Veronica tvoří tři objekty: budova, v níž je seminární/společenská místnost a kancelář v patře, ubytovací objekt jednoduchého tvaru se zelenou plochou střechou a jednopodlažní podlouhlý objekt kuchyně.
Energie na vytápění centra je získávána výhradně z obnovitelných zdrojů. Orientace budovy a velikost a umístění oken podporují pasivní solární zisky domu.

Průměrná spotřeba Centra Veronica za šest let ukazuje, že tento komplex vytápí s průměrnou spotřebou 24 kWh/(m2 a rok). Dům spotřebovává oproti očekávání o něco víc proto, že údaje, které vypadají dobře v kalkulacích, nelze právě snadno převést do života. Hosté penzionu i personál mají radši 22 stupňů Celsia než původně předpokládaných 20 a stále noví návštěvníci promarňují potenciál rekuperační soustavy tím, že větrají okny. Optimalizaci vytápění zas ztěžuje často jen nárazová návštěvnost edukačního centra. Přehnaná byla i očekávání tepelných zisků z používaných domácích elektrospotřebičů.

Hosté přijíždějí hlavně v létě, ovšem teplo z rozpálené trouby by pomohlo nejvíc v zimě. Veronica tak odebírá více tepla z obecní výtopny na štěpky než původně zamýšlela (v roce 2012 se jednalo o teplo za 24 000 Kč) a stavba má k ideálnímu stavu – naprosté soběstačnosti – pořád daleko. Nicméně i tak platí, že oproti konvenční novostavbě spotřebovává jen čtvrtinu energie a navíc jen tu z tzv. obnovitelných zdrojů.

Centrum Veronica potvrzuje smysluplnost pasivních staveb a současně i nechtěně varuje před nadsazenými očekáváními každého horlivce.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění

Co všechno umí pasivní dům?

Třebaže vnitřní obytná plocha čítá sotva 14 m čtverečních, tento víkendový příbytek je zařízený pro čtyřčlennou rodinu

Podívejte se, jak se bydlí v domě menším než vězeňská cela

Noc doma v přírodě

Inspirace z Facebooku: kočují nejen Romové

reklama

reklama

Přečtěte si také