Bydlení

18. června 2017 07:00

Iva Kropáčková

Obrazy dotvoří domov. Triky, kam a jak je umístit, aby vypadaly opravdu dobře

Drahý originál nebo dětská kresba? Doplněk do bytu nebo hlavní motiv, kolem kterého se bude všechno točit a ani po letech neomrzí? V každém pokoji to může být jinak. Ať tak či tak, každý obraz potřebuje ten správný prostor a umístění, aby v interiéru vynikl tak, jak má...

Obrazy odrážejí intimitu domova, každý majitel má své představy, každému se líbí něco jiného a tak i obrazy se budou v každé domácnosti výrazně lišit. Zvlášť, když existuje nepřeberné množství možností, jaký obraz vlastně na stěnu pověsíte. Možná si potrpíte na originály nebo se rádi obklopujete reprodukcemi či plakáty, možná svoji domácnost zdobíte rodinnými fotografiemi nebo tvorbou vaší či vašich dětí. Každopádně si ale nejspíš pověsíte jen to výtvarné dílo, které k vám vysílá tu správnou energii a má pro vás určitou hodnotu. Navíc obrazy mají také tu moc proměnit zapomenutou část domu ve velmi zajímavý koutek, kde se začnete cítit velmi dobře. Rozhodně stojí za to stěny ozdobit, pro každý interiér jsou obrazy a obrázky jakousi „třešničkou na dortu“. Výsledný efekt samozřejmě záleží především na vašem estetickém cítění. Nicméně můžete se nechat při rozmisťování svých „pokladů“ inspirovat i následujícími tipy...

Jeden menší až střední obraz

Máte jeden menší obraz? Zútulní váš domov tak, když ho umístíte uprostřed nebo symetricky nad komodou, toaletním stolkem, jídelním či pracovním stolem nebo čelem postele. Pokud vás symetrie nudí, můžete na opačný konec stolku pod zavěšený obraz položit uměleckou keramiku, plastiku nebo kompozici doplnit stolní lampou či svícnem.

Jeden obraz nad komodou vypadá dobře v kombinaci s doplňky..., Foto: iStock

Jeden velký obraz

Pokud máte velký plakát, originál určitého tématu či prostě obraz, který kolem sebe už nesnese malou či větší konkurenci, bude mu to slušet například nad pohovkou nebo v ložnici nad manželskou postelí.

Velkému obrazu to sluší nad pohovkou. Na stěně vpravo od gauče pak v jedné linii dva obrázky nad sebou.., Foto: iStock

Dva obrazy příbuzné tématem a rozměry

Taková dvojice bude působit velmi vyrovnaně a elegantně, pokud si dáte pozor a při instalaci obrazů dodržíte tutéž vzdálenost – jak mezi obrazy, tak od spodního (či bočního) okraje rámu k hornímu okraji nábytku.

Dva obrazy podobného ražení vypadají dobře, když jsou spodní hranou umístěny ve stejné linii..., Foto: iStock

Více obrazů

Samozřejmě, že stěnu mohou zdobit i tři větší nebo spousta menších obrázků. Variant, jak je lze nakombinovat, je hodně. Mají-li být v řadě, potom by vnější okraj prvního a posledního rámu neměl přesahovat rámec celé kompozice spolu s nábytkem. Obrázky můžete také nakombinovat ve tvaru čtverce nebo kosočtverce. Nebo podle zbývajících doplňků třeba na stole, pokud mají být obrazy právě nad ním. Chcete-li ale na stěně vytvořit kompozici obrazů, bude lepší, když se na jedné ploše nebude střídat více uměleckých technik. Výjimkou je skupina obrazů od jednoho autora nebo přidržování se jednoho motivu (třeba květinová zátiší, akty apod.). To všechno dokáže celý interiér krásně sjednotit. A čím víc jsou obrazy různorodé, tím spíš sáhněte po podobných nebo stejných rámech. Měli byste se totiž snažit dosáhnout určitého souladu.

Když víc obrázků u sebe, tak ideálně ve stejném motivu nebo se stejným rámem..., Foto: iStock

Typy rámů

Je to tak, i typ rámu je důležitý. Třeba orámování obrazu masivním rámem s ornamenty posune celé dílo do jiné polohy než když stejný obraz necháte vložit do tenkého jednoduchého rámečku nebo dokonce zůstane tak, jak ho malíř dokončil. Některé olejomalby se rozzáří díky pozlacenému rámu nebo naopak – pomůže jim pasparta, která olemuje dílo a vytvoří volnou plochu mezi rámem a samotným obrazem. Obrazy bez viditelného rámování nicméně v současných interiérech vypadají velmi dobře.

Obraz viset nemusí…

Pokud máte pocit, že kvůli obrazům musíte pokaždé vytahovat vrtačku, pak to tak vůbec být nemusí. Obrázky můžete pouze položit, například opřít o stěnu na komodě nebo využít řadu polic. Velký obraz můžete jen klidně opřít o zeď vedle zajímavého kusu nábytku.

Obrázky můžete položit třeba jen na poličku..., Foto: iStockPodobný styl, různě rozmístěné po místnosti. Vypadá to dobře..., Foto: iStock

Jednou tam, podruhé jinde

Také se nebojte obrazy přesouvat z místa na místo, pokud vám bude po nějaké době připadat, že se hodí jinam. Novou kompozicí můžete třeba splnit touhu po změně v interiéru, která čas od času přijde u každého z nás. Hrajte si, je to váš domov a místo, kde se máte cítit dobře.

Ivana Kropáčková

V článku využity informace z knihy Pohledy do interiéru od Maríny Ungerové.


Přečtěte si také