Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

8 jednoduchých způsobů, jak si prosvětlit byt bez bourání a výměny oken

Nemusíte vyměňovat okna nebo kácet stromy v zahradě. Najdou se i jednoduché triky, které nestojí moc práce ani peněz a zafungují. Který z nich vyzkoušíte?
Vydáno: 30.07.2018
Jak prosvětlit byt?
Autor: unsplash.com Jak prosvětlit byt?

Myjte okna

Nečistoty, které se usazují na skle, ubírají světlo. Zvláště v temných pokojích bychom tak měli mýt okna častěji a umožnit světlu, aby se dostalo dovnitř.

Sundejte obrazy

V tmavých pokojích bychom neměli zakrývat stěny množstvím rámů s obrazy, fotografiemi nebo plakáty. Ubereme tak světlu prostor, od tmavých maleb nebo fotografií se nemůže odrážet a prosvětlit místnost.

Pokud máte tmavý byt, obrazy by na stěnách neměly zabírat moc místa
Autor: unsplash.com Pokud máte tmavý byt, obrazy by na stěnách neměly zabírat moc místa

Lesklé povrchy

Aby se světlo dostalo dále do bytu, je potřeba mu poskytnout správné podmínky. Na rozdíl od obrazů, které světlo spolykají, lesklé povrchy sluneční svit odrážejí. Mnohdy postačí kovové dekorace!

Přidejte zrcadla

Jindy je potřeba sáhnout po větších plochách, které by odrážely světlo. Ideální jsou zrcadla. Mají dvojí funkci. Jednak místnost prosvětlí, a potom ji i opticky zvětší. Ideální jsou velká zrcadla bez masivních rámů.

Zrcadla zvětší a prosvětlí byt
Autor: istock.com Zrcadla zvětší a prosvětlí byt

Rozlučte se se závěsy

Závěsy uberou světlo ihned, jakmile vstoupí do bytu. Pokud bojujete s nedostatkem světla, pak je rozhodně lepší sundat závěsy a zatemnění vyřešit žaluziemi.

Tlumené světlo

Spíše než přímé světlo nám poslouží tlumené, rozptýlené v prostoru. Pořiďte si lampy se stínidly, z nichž přímé světlo směřuje do stropu. I během dne tak docílíte jemného světla, které pomůže tomu dennímu prosvětlit byt. V noci pak tlumené světlo vytvoří útulnou atmosféru – dvě mouchy jednou ranou.

Lampy s těmito stínidly budou ideální
Autor: unsplash.com Lampy s těmito stínidly budou ideální

Nejen bílé stěny

Světlo nám krade i nábytek. Zejména velké kusy, jako jsou knihovny, komody nebo policové díly nám byt neprosvětlí… pokud je nenatřeme bílou nebo jinou neutrální, ale hlavně světlou barvou. Můžete použít i béžovou nebo světlounce šedou.

Detaily v jasných barvách

Zatímco velké barevné plochy světlo spíše uberou, detaily v sytých jasných odstínech byt prozáří. Zkuste si pořídit jednobarevný výrazný koberec nebo třeba jasně žluté křeslo.

Výrazná pohovka prosvětlí byt a vnese život i do tmavých místností
Autor: unsplash.com Výrazná pohovka prosvětlí byt a vnese život i do tmavých místností
Článek je zařazen v:

reklama