8 jednoduchých způsobů, jak si prosvětlit byt bez bourání a výměny oken

Nemusíte vyměňovat okna nebo kácet stromy v zahradě. Najdou se i jednoduché triky, které nestojí moc práce ani peněz a zafungují. Který z nich vyzkoušíte?

Myjte okna

Nečistoty, které se usazují na skle, ubírají světlo. Zvláště vtemných pokojích bychom tak měli mýt okna častěji a umožnit světlu, aby se dostalo dovnitř.

Sundejte obrazy

Vtmavých pokojích bychom neměli zakrývat stěny množstvím rámů sobrazy, fotografiemi nebo plakáty. Ubereme tak světlu prostor, od tmavých maleb nebo fotografií se nemůže odrážet a prosvětlit místnost.

Lesklé povrchy

Aby se světlo dostalo dále do bytu, je potřeba mu poskytnout správné podmínky. Na rozdíl od obrazů, které světlo spolykají, lesklé povrchy sluneční svit odrážejí. Mnohdy postačí kovové dekorace!

Přidejte zrcadla

Jindy je potřeba sáhnout po větších plochách, které by odrážely světlo. Ideální jsou zrcadla. Mají dvojí funkci. Jednak místnost prosvětlí, a potom ji i opticky zvětší. Ideální jsou velká zrcadla bez masivních rámů.

Rozlučte se se závěsy

Závěsy uberou světlo ihned, jakmile vstoupí do bytu. Pokud bojujete snedostatkem světla, pak je rozhodně lepší sundat závěsy a zatemnění vyřešit žaluziemi.

Tlumené světlo

Spíše než přímé světlo nám poslouží tlumené, rozptýlené vprostoru. Pořiďte si lampy se stínidly, znichž přímé světlo směřuje do stropu. I během dne tak docílíte jemného světla, které pomůže tomu dennímu prosvětlit byt. Vnoci pak tlumené světlo vytvoří útulnou atmosféru – dvě mouchy jednou ranou.

Nejen bílé stěny

Světlo nám krade i nábytek. Zejména velké kusy, jako jsou knihovny, komody nebo policové díly nám byt neprosvětlí… pokud je nenatřeme bílou nebo jinou neutrální, ale hlavně světlou barvou. Můžete použít i béžovou nebo světlounce šedou.

Detaily vjasných barvách

Zatímco velké barevné plochy světlo spíše uberou, detaily vsytých jasných odstínech byt prozáří. Zkuste si pořídit jednobarevný výrazný koberec nebo třeba jasně žluté křeslo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také