Jak vybrat křeslo? Dejte pozor na design a vždy upřednostněte pohodlí
Vybrat křeslo je rozhodně jedna z nejtěžších věcí při zařizování bytu. V křesle se musí pohodlně sedět, zároveň by ale mělo hezky doplnit interiér, protože bývá solitérem, který upoutává pozornost. Na co si dát tedy pozor při výběru křesla?
Rozmyslete si, proč křeslo potřebujete
Chcete mít křeslo v obývacím pokoji, plánujete si v něm číst nebo ho potřebujete k televizi? Rozmyslete si účel křesla a podle toho vybírejte. Na čtení jsou ideální velké ušáky s podporou hlavy. Křeslo do dětského pokoje by zase mělo mít pratelný potah. Křeslo k televizi je zase ideální polohovací. Vždy myslete prakticky.
Vyberte vhodný potah
V zásadě máte na výběr ze tří potahových materiálů (pokud nepočítáme moderní textilie odpuzující vlhkost atd.)
- Látkový potah: Nejuniverzálnější materiál. Dejte přednost křeslům s textilním potahem, který se dá sundat a vyprat. Vybírejte spíše tmavší materiály, které se tak snadno nezašpiní. Počítejte s tím, že časem se látka opotřebuje, a ačkoli ji nezašpiníte, vybledne nebo se vydře. Mnohá křesla ale mají snímatelné potahy, které se dají za pár let vyměnit a křeslo vypadá jako nové. Dobré je koupit si jeden potah navíc, už když si pořizujete křeslo. Může se totiž stát, že řetězec přestane křeslo vyrábět a tím pádem i potahy na něj.
- Kožený potah: Křesla s koženými potahy jsou elegantní a drahá. Hodí se do domácností bez zvířat a bez dětí. Poškrábaný nebo roztržený kožený potah vypadá hrozně a křeslo se z luxusního kousku nábytku najednou stává hastrošem. Nekvalitně zpracovaná kůže může časem praskat, takže pokud chcete kožené křeslo, investujte.
- Koženkový potah: Je lacinější variantou koženého potahu. Vydrží výrazně méně a často je vidět, že se jedná jen o imitaci kůže. Ze tří zmíněných potahů je nejméně praktický.
Nepodlehněte designu
Často se stane, že vidíme v obchodě křeslo, které vypadá úžasně a chceme ho mít doma. Má zajímavý potah, tvar, nohy, vypadá originálně. Jenže designové kousky mohou být pěkně nepohodlné. Mnohdy nemají opěrky na paže, mají krátká opěradla, jsou nízké atd. Pokud si chcete pořídit originální designové křeslo, vždy si ho vyzkoušejte, abyste se pak nedivili, že v něm vydržíte třeba jen deset minut a všechno vás tlačí…
Křeslo vyzkoušejte
Vyzkoušet si křeslo je obecné pravidlo. Nábytek dnes často nakupujeme na internetu, ale pokud to jde, do křesla se v obchodě nebo v showroomu posaďte, ať víte, zda se v něm dobře sedí. Křeslo není stolek na květiny, pohodlné být musí…
Opravte stará křesla
Pokud máte na půdě stará křesla, zrenovujte je. Proč? Nejspíše budou vyrobená z kvalitnějších materiálů. Týká se to hlavně kostry, která je mnohdy z masivu, zatímco dnešní křesla zřetězců jsou vyrobená z lacinějších materiálů. Stará křesla vydrží a dají se poměrně snadno opravit. Nejspíš bude potřeba odstranit původní lak a dřevěné části znovu natřít, případně na pomoc přizvat čalouníka, který vymění sedáky, ale výsledek oceníte. Oprava křesla vás může vyjít laciněji než nákup nového kusu nábytku. Získáte kvalitní kousek, který může sloužit ještě mnoho let. Pokud stará křesla nemáte někde doma, poohlédněte se na internetových akcích nebo v bazarech po křeslech z 50. nebo 60. let, ta jsou obecně nejkvalitnější a nejsnáze se opravují díky odhaleným dřevěným opěrkám na paže.
Když si nevíte rady, kupte ušák
A nakonec zlatá rada. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaké křeslo si z té ohromné nabídky vybrat, sáhněte po klasickém nadčasovém a velice pohodlném ušáku. Hodí se prakticky do jakéhokoliv interiéru a poslouží vám roky.