reklama

Omotávané mandaly vyrobíte i z dřívek od nanuků. Můžete vytvořit 3D mandaly

Simona Sedláčková
12. ledna 2021
Mandaly malované, háčkované, vyšívané, ale dokonce i vysypávané pískem známe skoro všichni, ale slyšeli jste o mandalách vytkávaných či omotávaných? Ve své vrcholné podobě jsou to obdivuhodná díla plná barev, ale i ty úplně jednoduché vám přinesou spoustu radosti a zábavy při jejich vytváření. Připravte si vyšívací bavlnky nebo vlnu na pletení a dejte se do práce.
reklama

Omotávané mandaly hodné obdivu

Pro začátek se pokochejte pohledem na omotávané mandaly, které vytvořila ruka zkušeného výtvarníka. Jsou složeny zněkolika vrstev, které se důmyslně prolínají. Ale začínat se má vždy od začátku… (Jednoduchým omotáváním můžete vytvořit i jiné dekorace. Podívejte se ZDE.)

Zkuste namotávat na dřívka od nanuků, špejle nebo větvičky

Na plochá dřívka od nanuků zvládnou namotat jednoduchou mandalu i malé děti. Dřívka nejprve svažte do kříže, a pak opatrně omotávejte. Vlnu na pletení pokládejte vedle sebe, při změnách barvy ji ksobě svažte na rubové straně mandaly. Při složitějších mandalách se používá lepidlo, aby jednotlivé řady vlny dobře držely, ale u této základní mandaly se lepidlo použít nemusí.

Místo dřívek od nanuků, které se prodávají ve výtvarných potřebách i nepoužité, určené pro nejrůznější dekorace nebo pro práci sbarvami, můžete využít i nastříhané větvičky stromů nebo keřů či silnější tyčky ke květinám.

Malé mandaly můžete namotávat i na obyčejné špejle, ale musíte dát pozor na jejich křehkost, snadno se lámou.

Začátky už máte za sebou? Pusťte se do složitějších tvarů

Podle velikosti zamýšlené mandaly si připravte bambusové špejle, které jsou silnější a pevnější než obyčejné nebo dřevěné tyčky, jaké se používají do květináčů na oporu rostlin. Na bambusové špejle namotávejte vyšívací bavlnku perlovku, protože je tenká, pevná a prodává se vmalém klubku. Silnější tyčky omotávejte pletací přízí. Také už si připravte disperzní lepidlo typu Herkules. Tyčku nebo špejli vždy kousek po kousku potírejte lepidlem, aby se vám omotávka nesmekla.

Vytvořte si dva základní kříže, ty pak položte na sebe do tvaru hvězdice a dál už omotávejte obě vrstvy společně, aby vzniklá mandala získala další rozměr. Postupně můžete přidávat i více vrstev, jak budete získávat stále větší zručnost a zkušenosti.

Přidejte výšivku

Namotanou mandalu můžete ozdobit i jednoduchou výšivkou. Vlnu nebo vyšívací bavlnku si navlékněte do jehly a opatrně vyšijte hladký okraj mandaly. Na rubu začátek a konec vlákna svažte.

Doplňte ozdobné střapce

Okraj mandaly můžete dozdobit i barevnými střapci zvlny nebo jednoduchými bambulkami.

Vyzkoušejte i další možnosti vytváření mandal:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: ruční prácedekoraceDIYnanukmandalaomotávanátkanáHerkulesšpejle
reklama