návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mandaly z teček: Jak vytvořit báječné dekorace i bez výtvarného nadání

Simona Sedláčková , Vydáno: 24.02.2021
Také už jste zůstali v němém úžasu nad fotografiemi tečkovaných mandal a říkali jste si, že tohle byste určitě nezvládli? Ale ano, není to zase tak složité. Prozradíme vám pár fíglů, díky kterým se vám mandaly z teček určitě podaří.

reklama

Mandaly jsou v posledních letech velmi oblíbené. Samotné slovo mandala pochází z jednoho z nejstarších jazyků, sanskrtu, a označuje jednoduše kruh. Symbol kruhu, mandalu, pak můžete ztvárnit mnoha různými technikami. Mandaly tak můžete malovat nebo kreslit, ale také háčkovat, vyšívat nebo vytvářet technikou omotávání. Krásné jsou i mandaly vytvářené z různých přírodnin, například okvětních lístků nebo listů. Velmi oblíbené jsou mandaly tvořené z jednoduchých teček, na které nepotřebujete žádné výtvarné nadání ani další znalosti. Potřebujete jen trpělivost, přesnost a pár pomůcek.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

Nástroje na mandaly z teček

Tečkování neboli metoda dot painting se využívá nejen na tvorbu mandal, ale právě mandaly patří k vrcholům tohoto umění. Její podstata spočívá v kladení jedné tečky vedle druhé, přičemž každá tečka může mít jinou velikost. Pokud jste už zkoušeli takové tečky vytvořit pomocí barvy a štětce, pak jste možná byli velmi zklamáni, že se vám nedařil pěkný kulatý tvar, ani přesná velikost.

Zkušení výtvarníci samozřejmě dokážou vytvářet štětcem tečku jako tečku, ale začátečníci si mohou pomoci jednoduchými nástroji. V nabídce většinou internetových obchodů najdete sady nástrojů na tečkování, se kterými se vám dokonalé tečky podaří velmi snadno.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

Pro začátek si můžete vyrobit jednoduché nástroje i sami. Připravte si několik obyčejných tužek s gumou na konci, špendlík a ořezávátko. Jednu tužku s gumou ponechte, jak je, u dalších gumu ořezávátkem maličko ořízněte a do poslední gumy zapíchněte špendlík s kulatou hlavičkou. Vznikne vám tak sada několika nástrojů na tečky různých velikostí, která vám pro začátek určitě dobře poslouží. Minimálně pro dobu, než vám pošta doručí objednané nástroje.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

Barvy na tečkované mandaly

Nejlépe se vám bude pracovat s akrylovými barvami v tubě nebo ve skleničce. Barvy ve skleničce už mají většinou správnou hustotu, akrylové barvy z tuby si budete muset maličko naředit vodou. Pak už jen namočíte nástroj do barvy a obtisknete tečku.

Pracovat můžete i s akrylovými barvami v plastových tubách s úzkou hubičkou.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

Na jaký podklad tečky malovat

Nejlépe se vám bude tečkovat na plátno natřené černou podkladovou barvou, tzv. šepsem. Šeps se používá jako univerzální podklad pod malbu na plátno, ale i jiné povrchy a může být černý i bílý.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

Tečky můžete vytvářet i na oblíbené kameny nebo na kruhové přířezy ze silnějších větví. Na podobné přírodní materiály tečkujte akrylovými barvami. Krásné jsou tečkované mandaly na porcelánovém nádobí. Pak samozřejmě použijte speciální barvy na porcelán.

Omotávaná mandala

Omotávané mandaly vyrobíte i z dřívek od nanuků. Můžete vytvořit 3D mandaly

 Využijte kamínky na pestrobarevné dekorace

Oblázky jako malované: Využijte kamínky na pestrobarevné dekorace

Použijte pravítko, kružítko nebo i šikovné šablony

Jen málokdo dokáže vzít nástroj do ruky a ihned vytečkovat pravidelnou mandalu. I velmi zkušení malíři mandal si pomáhají kružítkem a pravítkem, ale opět na internetu najdete i sady šablon, které si tužkou překreslíte na podklad a pak už budou i vaše první mandaly skoro dokonalé.

Mandaly z teček
Autor: istockphoto.com Mandaly z teček

reklama

Článek je zařazen v: mandala , tečkovaná , z teček , puntík , jak na to , DIY , rady

reklama

Přečtěte si také