reklama

Mandaly z teček: Jak vytvořit báječné dekorace i bez výtvarného nadání

Simona Sedláčková
24. února 2021
Také už jste zůstali v němém úžasu nad fotografiemi tečkovaných mandal a říkali jste si, že tohle byste určitě nezvládli? Ale ano, není to zase tak složité. Prozradíme vám pár fíglů, díky kterým se vám mandaly z teček určitě podaří.
reklama

Mandaly jsou v posledních letech velmi oblíbené. Samotné slovo mandala pochází zjednoho znejstarších jazyků, sanskrtu, a označuje jednoduše kruh. Symbol kruhu, mandalu, pak můžete ztvárnit mnoha různými technikami. Mandaly tak můžete malovat nebo kreslit, ale také háčkovat, vyšívat nebo vytvářet technikou omotávání. Krásné jsou i mandaly vytvářené zrůzných přírodnin, například okvětních lístků nebo listů. Velmi oblíbené jsou mandaly tvořené zjednoduchých teček, na které nepotřebujete žádné výtvarné nadání ani další znalosti. Potřebujete jen trpělivost, přesnost a pár pomůcek.

Nástroje na mandaly zteček

Tečkování neboli metoda dot paintingse využívá nejen na tvorbu mandal, ale právě mandaly patří kvrcholům tohoto umění. Její podstata spočívá vkladení jedné tečky vedle druhé, přičemž každá tečka může mít jinou velikost. Pokud jste už zkoušeli takové tečky vytvořit pomocí barvy a štětce, pak jste možná byli velmi zklamáni, že se vám nedařil pěkný kulatý tvar, ani přesná velikost.

Zkušení výtvarníci samozřejmě dokážou vytvářet štětcem tečku jako tečku, ale začátečníci si mohou pomoci jednoduchými nástroji. Vnabídce většinou internetových obchodů najdete sady nástrojů na tečkování, se kterými se vám dokonalé tečky podaří velmi snadno.

Pro začátek si můžete vyrobit jednoduché nástroje i sami. Připravte si několik obyčejných tužek sgumou na konci, špendlík a ořezávátko. Jednu tužku sgumou ponechte, jak je, u dalších gumu ořezávátkem maličko ořízněte a do poslední gumy zapíchněte špendlík skulatou hlavičkou. Vznikne vám tak sada několika nástrojů na tečky různých velikostí, která vám pro začátek určitě dobře poslouží. Minimálně pro dobu, než vám pošta doručí objednané nástroje.

Barvy na tečkované mandaly

Nejlépe se vám bude pracovat sakrylovými barvami vtubě nebo ve skleničce. Barvy ve skleničce už mají většinou správnou hustotu, akrylové barvy ztuby si budete muset maličko naředit vodou. Pak už jen namočíte nástroj do barvy a obtisknete tečku.

Pracovat můžete i sakrylovými barvami vplastových tubách súzkou hubičkou.

Na jaký podklad tečky malovat

Nejlépe se vám bude tečkovat na plátno natřené černou podkladovou barvou, tzv. šepsem. Šeps se používá jako univerzální podklad pod malbu na plátno, ale i jiné povrchy a může být černý i bílý.

Tečky můžete vytvářet i na oblíbené kameny nebo na kruhové přířezy ze silnějších větví. Na podobné přírodní materiály tečkujte akrylovými barvami. Krásné jsou tečkované mandaly na porcelánovém nádobí. Pak samozřejmě použijte speciální barvy na porcelán.

Použijte pravítko, kružítko nebo i šikovné šablony

Jen málokdo dokáže vzít nástroj do ruky a ihned vytečkovat pravidelnou mandalu. I velmi zkušení malíři mandal si pomáhají kružítkem a pravítkem, ale opět na internetu najdete i sady šablon, které si tužkou překreslíte na podklad a pak už budou i vaše první mandaly skoro dokonalé.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama