Nástěnná, nebo mobilní klimatizace? Obojí má svá pro a proti
Přestože venkovní teploty zatím kolísají, všichni víme, že nás brzy čekají slunečné dny, kdy vystoupají i nad třicet stupňů. Kdo má dům se zahradou a nejlépe i bazénem, ten letního období nejspíš nemůže dočkat, jelikož si pobytu venku bude po celém roce konečně užívat.
Bohužel každý takové zázemí na letní sezonu připravené nemá. Spousta lidí naopak volné chvíle tráví v rozpáleném bytě, kde se jim jen těžko dostane zasloužené relaxace po celém dni v práci. Právě takové podmínky si přímo říkají o nákup klimatizace do bytu.
Jakmile uděláte rozhodnutí, že si letní měsíce zpříjemníte klimatizací, objeví se před vámi jedna zásadní otázka – bude pro vás lepší nástěnná nebo mobilní jednotka? Obě varianty mají své uplatnění, je však potřeba vědět, co od klimatizace očekáváte, kolik do ní chcete investovat peněz a jak ji vlastně chcete provozovat.
Celoroční řešení s nástěnnou klimatizací
Obecně by se dalo říct, že se nástěnná klimatizace hodí tam, kde není místa nazbyt. O chlazení a odvod teplého vzduchu se stará především venkovní jednotka, díky čemuž se do bytu umisťuje pouze malé zařízení, ze kterého fouká studený vzduch. To je navíc umístěno na zdi, takže nijak nenarušuje pohyb po místnosti ani estetický dojem interiéru.
Nástěnná klimatizace Zdroj: Vzdušín
Kvůli propojení venkovního a vnitřního přístroje se však nevyhnete stavebním úpravám, což může být náročné jak časově, tak i finančně. I samotná pořizovací cena nástěnných klimatizací je navíc vyšší a ve výsledku navíc budete moci chladit pouze místnost, do které zařízení umístíte.
Mobilní jednotka pro chlazení celého bytu
Z toho logicky vyplývá, že pokud máte v plánu ochlazovat více částí svého domu či bytu, bude pro vás stoprocentně atraktivnější přenosná klimatizace. Tu totiž po bytě můžete přesouvat, jak se vám zlíbí. Jedinou podmínkou je, aby v místnosti bylo okno nebo záklopka ve zdi, kterou protáhnete hadici pro odvod teplého vzduchu.
Mobilní klimatizace totiž na rozdíl od těch nástěnných mají všechny komponenty zabudované v jediném zařízení, jinak řečeno nemají žádnou venkovní jednotku. Aby tedy mohly teplý vzduch vyhánět ven z místnosti a nahrazovat jej vzduchem studeným, bývají vybaveny zmíněnou hadicí, kterou je třeba vyvést oknem nebo jiným otvorem ven.
Přenosná klimatizace 2 Zdroj: Vzdušín
V momentě, kdy klimatizaci nepotřebujete, například na konci sezony nebo když teploty klesnou o něco níže, můžete ji jednoduše uklidit do garáže nebo do sklepa, aby vám v bytě zbytečně nezabírala místo. Navíc nepotřebujete dělat žádné stavební úpravy, takže klimatizaci prostě přivezete, zapojíte a za chvíli si budete moci užívat příjemného ochlazení.
Pokud ale chcete, aby vám klimatizace dobře sloužila, je třeba vybrat ten správný model. Jak by měl vypadat, se odvíjí především od vašich preferencí. Vždy se však vyplatí spolehnout na osvědčená zařízení doporučovaná odborníky, mezi která momentálně patří například klimatizace Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13.
Jedná se o ukázkový příklad toho, jak by v dnešní moderní době měla mobilní klimatizace vypadat. Oproti konkurenčním modelům ve své cenové kategorii je nesmírně tichá, přičemž stále nabízí slušný výkon 2,9 kW, díky kterému dokáže vychladit i větší místnosti, a to až o objemu 80 m3.
Velkou výhodou Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 je také to, že kromě základního prachového filtru umožňuje využití dvou dalších, a to HEPA, uhlíkového, nebo fotokatalytického filtru. Navíc disponuje také odvlhčovacím módem, ve kterém funguje jako plnohodnotný odvlhčovač vzduchu.
Jestliže se snažíte žít ekologicky, i v tomto ohledu vám jde Olimpia Splendid naproti. Chladivo, které k provozu využívá, je totiž ekologičtější než ta, která se běžně používají. Z hlediska využití je mnohem efektivnější a navíc nepřispívá k ničení ozonové vrstvy naší atmosféry.