Rady a tipy, jak a proč čistit kočce zuby

O chrup kočky se sice nemusíte starat tak pečlivě, jako o ten svůj, ale měli byste dbát na to, aby se kočce neudělal nepříjemný zubní kámen a zánět dásní, který ji může hodně potrápit. Čištění zubů by se mělo stát rituálem, který je nedílnou součástí péče o vašeho kočičího domácího mazlíčka. Předejdete tak problémům s dutinou ústní, jako jsou záněty dásní, zápach, nebo dokonce vypadávání zubů.

Varovným signálem, že schrupem kočky není něco vpořádku jezápach ztlamy, náhlé odmítání suchých granulí, krvácení dásní, změna barvy dásní nebo když kočka nemůže zavřít tlamičku. Nemocné dásně často vznikají znahromaděného plaku, který má vsobě mnoho bakterií, které mohou vnikat dotěla kočky například zplic ajater.

Dospělá kočka jehodněnáchylná kzubnímu kameni aparadentóze, většinou už od dvou let věku.Jeproto nesmírně důležité kočce pravidelně doma čistit zuby avrámci prevence s ní zajít jednou za půl rokukveterináři naprohlídku chrupu.

Kolik má kočka zubů?

Koťata se rodí bez zubů. První zoubky začínají koťatům vypadávat kolem pátého měsíce života, to začíná tzv. přezubování. Vtomto období mohou koťata okusovat nábytek, kabely apod., aby sejim ulevilo od bolestivého tlaku a nepříjemného pocitu prořezávání zubů. Jedobré jim proto dávat různé hračky nažvýkání. Vté době dávejte kočce mokré krmivo. granule by mohly dráždit. Dopřezubování nezasahujte, jeto přirozený proces, který sevyřeší sám. Mléčný chrup má dvacet šest zubů, vdospělosti má kočka třicet zubů.

10 rad a tipů, jak čistit kočce zuby

S čištěním zubů je nutné začít od útlého věku. Koťátka jsou ještě tvárná a zvyknou si na otvírání a kontrolování tlamičky i na pravidelné čištění zubů. U dospělé kočky už to většinou bývá obtížné, někdy i beznadějné, ale hlavně se nevzdávejte, chce to trpělivost a vytrvalost.

  1. Kočce přejíždějte pomalu a opatrně prstem po stranách nejprve z vnější strany zavřené tlamičky. Opakujte to několik dnů po sobě, aby si zvykla.
  2. Potom čelist postupně rozevírejte a dělejte to samé z vnitřní strany.
  3. Až si vaše kočička na jemnou manipulaci v tlamičce zvykne, zkuste masírovat prstem zuby a dásně.
  4. Dejte si na prst trochu zubní pasty pro kočky a nechte ji pastu ochutnat. Poté čistěte zuby jemně prstem a pastou.
  5. Když kočka toleruje čištění zubů prstem, můžete přejít na čištění zubů speciálním kartáčkem na zuby pro kočky.
  6. Čištění spočívá v jemném nanesení pasty na zuby a jejich mírném potírání, není tedy nutné zuby mechanicky drhnout.
  7. Zuby kočce čistěte asi 2 minuty.
  8. Četnost čištění zubů u koček je individuální, ale doporučuje se jednou za týden.
  9. Při čištění zkontrolujte dásně a v případě komplikací (zlomený zub, zarudlé dásně, ustupování dásní) navštivte veterináře.
  10. Kočkupo kontrole a čistění zubů vždycky pochvalte a odměňte.

Náš tip

Na čistění zubů je nejlepší speciální zubní pasta a kartáček pro kočky. Nepoužívejte klasický zubní kartáček, jepříliš tvrdý, maximálně můžete zkusit měkký dětský kartáček. Alternativou může být bílá vata nebo vatová tyčinka namočená vslabém roztoku peroxidu vodíku nebo slané vodě.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také