Mrkněte psovi na zoubek! Zdravý chrup u psů není samozřejmost
Stáří nalezených psů se odhaduje, mimo jiné, i podle stavu jejich chrupu. Nejsou sice náchylní na zubní kazy, ale zubní kámen trápí více než polovinu z nich. Většinou platí, že menší plemena mají se zubním kamenem větší problémy.
Nejčastěji psy trápí zubní kámen, zánět dásní nebo paradontóza. Přitom prevence je nejdůležitějším elementem ve zdraví psích zubů. Zkuste se proto o chrup svého psa starat každý den, vyplatí se vám to.
U lidí patří nejčastějším zubním problémům kazy. Psy ale tenhle neduh tolik netrápí.Naopak je u nich velkým problémem nadměrná tvorba zubního plaku, který pak vede ktvorbě zubního kamene. Jedná se omineralizovaný zubní plak, který sám o sobě ještě není onemocněním, spíše kosmetickou vadou. Bez ohledu na stupeň mineralizace je však zubní kámen u psa jednou z příčin rozvoje zánětů dásní. A to už je problém, který pes pocítí.
pes chrup 4 Zdroj: iStock
Všímejte si zápachu z tlamy
Psi často nevoní po fialkách. A občasný zápach ztlamy je u psa přirozený. Ale pokud delší dobu ucítíte, že pach ztlamy je intenzivnější, tak je to kvůli bakteriím, které se nacházející vokolí poničeného zubu. Dalším příznakem může být nadměrné slintání, přežvykování naprázdno, problémy spříjmem potravy až nechutenství, ktěm extrémním patří viklání až vypadávání zubů. Všímejte si také dásní psa, zda nekrvácejí. Například, když psovi dáte pamlsek.
Špatná prevence může přinést vážné zdravotní komplikace
Zubní potíže svého psa rozhodně nepřehlížejte. Jednak mu způsobují bolest a za druhé se často jedná o zánětlivé procesy, které dlouhodobě zatěžují imunitní systém a mohou způsobit další vnitřní onemocnění. Vážný zánět dásní může pak pejskovi způsobit nebezpečná onemocnění od chronickéhozánětu horních cest dýchacích až po endokarditidu, onemocnění jater, srdce a ledvin.
I bez zubů si pes pochutná
Pokud u psa dojde ktomu, že mu veterinář musí zuby vytrhnout, pak se toho nemusíte bát. I bez zubů je schopný sníst svoji běžnou potravu, a vy tak nebudete odsouzeni kdoživotní přípravě kašovité stravy. Jedná se vlastně jen o estetické argumenty, vždy je lepší bolavý zub odstranit než nechat psa dlouhodobě trpět. „Na přechodné stadium hojení po vytržení zubů můžete zvolit měkčí potravu, jako jsou psí konzervy, nebo dávat psovi syrové maso, doplňovat o omáčky pro psy, kterými můžete pejskovi změkčit granule. Po čase, kdy se dásně zcelí a více ztvrdnou, tak může i pejsek bez několika zubů konzumovat granule (nejlépe namočené),“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.
pes chrup 2 Zdroj: iStock
Čistěte pejskovi zuby
Už odmala je dobré naučit psa na zubní kartáček a speciální psí pastu (dobré jsou ty sobsahem enzymů, které narušují vzniklý plak; ale určitě psovi nedávejte svoji zubní pastu, může obsahovat přírodní sladidla a další složky, která jsou pro něj jedovatá). Jenže ne vždy máme zvíře od štěněte, ane každý pes, ba ani majitel, má trpělivost s pravidelným čištěním zubů. „Vten moment na řadu přichází funkční pamlsky pro psy, které díky své tvrdosti a složení pomáhají odstraňovat zubní plak a zmírňují tvorbu zubního kamene – třeba fit kostičky, které slouží jako pamlsek i dentální pomůcka. Pozor ale na nekvalitní měkké pamlsky „na zuby“ vyrobené převážně zobilí, které pejskovi se zubním kamenem moc nepomohou,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek. Další variantou může být například roztok proti tvorbě zubního plaku, který se psovi přidává do vody.
Podívejte se psovi na zoubek! 6 Zdroj: iStock